Nesuprasdamas, kas vyksta, jis toliau beviltiškai ieško tos vienintelės, stebuklingos dietos, tačiau dažnu atveju, kad paaiškėtų priežastis, užtektų vieno vizito pas gydytoją ir vieno kraujo tyrimo. Mat nekontroliuojamai augantis svoris, kartu su kitais simptomais, gali būti tam tikrų ligų priežastis.

Medicininės antsvorio priežastys sudaro vos kelis procentus

Pasak Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojos Ievos Okulič-Kazarinienės, daugiau nei 90 proc. atvejų negalėjimas numesti svorio susijęs su nenoru atsisakyti skanaus gyvenimo.

„Kai kurie pacientai jau net nepaeina, jų sąnariai nesilanksto, tenka pasiremti lazdele. Prašau jų nevalgyti bent saldumynų, bet jie guodžiasi, kad negali atsisakyti pyragaičių, nes jie – visas jų malonumas. O kūno masės indeksas jau nuo 35 iki 40. Gal čia ta karta, kurie gimę po Antrojo pasaulinio karo, vaikystėje kentėję nepriteklių, badą, todėl dabar jie bando visa tai kompensuoti. Nesvarbu, kad jiems vystosi diabetas, didėja kraujospūdis, nes širdžiai tenka intensyviau dirbti, kad aprūpintų tiek daug kūno kilogramų krauju. Normaliam žmogui hipertenzija gali atsirasti tik 60-70 metų, nutukusiam ji išsivysto ir 30-ties.

Jei žmogus tikina, kad daro viską, bet svoris nekrenta, reikia žmogų labai gerai paklausinėti, kiek ir ką jis valgo. Jam gali atrodyti, kad jis valgo mažai, tačiau iš tiesų dar gerokai per daug. Tas pats su fiziniu aktyvumu. Be to, žmonės nesupranta, kad riboti maistą turės visą gyvenimą. Yra nemažai atvejų, kai žmogus nueina pas dietologą, iš pradžių laikosi rekomendacijų ir numeta svorio, bet vėliau vėl priauga, nes grįžta prie savo mitybos įpročių“, - pasakojo medikė.

Tam tikrais atvejais polinkis nutukti yra paveldimas. Pavyzdžiui, pas pašnekovę ateina šeima, kurioje mama yra liekna, o tėtis nutukęs. Tokiu atveju vienas iš jų vaikų taip pat dažniausiai bus nutukęs. Gali būti, kad abu vaikai auginami ir maitinami taip pat, bet jie paveldėję skirtingą kūno konstituciją ir medžiagų apykaitą, todėl vienas tunka, o kitas – ne. Vis dėlto net ir turint polinkį tukti, dedant pastangas įmanoma svorį kontroliuoti.

Prie nutukimo rizikos priežasčių dažnai įvardijamas stresas ir depresija, tačiau I. Okulič-Kazarinienė teigė pastebėjusi, kad stresas ir depresija skirtingus žmones veikia skirtingai. Vieni dėl to ima labai daug valgyti, kiti, atvirkščiai, visiškai praranda apetitą.

Pašnekovės teigimu, dažniausiai nekontroliuojamu svorio augimu besiskundžiantiems žmonėms tiriama skydliaukė, tačiau sutrikimai bent jos praktikoje pasitaiko retai.

Dažniausia endokrininė liga, susijusi su svorio didėjimu

„Dažniausiai antsvorį turintys žmonės iš tiesų yra visiškai sveiki ir jiems reikėtų ne endokrinologo, bet dietologo konsultacijos, nes visos jų problemos susijusios su neteisinga mityba. Vis dėlto retais atvejais, kai su svorio augimu yra ir kitų simptomų, pavyzdžiui, mieguistumas, odos sausėjimas, plaukų slinkimas, nagų lūžinėjimas, vidurių užkietėjimas, gali būti skydliaukės veiklos sutrikimas, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų. Tai pakankamai dažna liga, dažniausiai paplitusi tarp moterų ir pasireiškia gana jauname amžiuje, netgi paauglėms.

Taigi minėti simptomai kartu su nekontroliuojamu svorio augimu turėtų sukelti įtarimą, ar žmogus neserga šia plačiai mūsų populiacijoje paplitusia liga. Ir iš tiesų, kai moteris negali susitvarkyti su savo svoriu, nors laikosi dietų, dažniausiai nustatomas skydliaukės sutrikimas. Tai dažniausia endokrininė liga, susijusi su svorio didėjimu.Tokiais atvejais moterys sako, kad svoris auga tarsi iš oro. Taip ir būna, nes esant skydliaukės hormonų trūkumui labai lėtėja medžiagų apykaita, todėl net mažas suvartojamų kalorijų skaičius per dieną sąlygoja svorio didėjimą“, - teigė privačios gydymo įstaigos „Kardiolita“ endokrinologė Agnė Abraitienė.

Medikė taip pat pabrėžė, kad medžiagų apykaitos greitis – įgimtas dalykas, kaip ir visi kiti mūsų bruožai. Todėl jei šeimoje yra polinkis į nutukimą, pavyzdžiui, tėvai turi antsvorio, žmogus šį polinkį, tikėtina, taip pat paveldėjęs ir visą gyvenimą su juo turės kovoti. Taigi pasižiūrėkite į savo tėvus ir žinosite, ar turite skirti ypatingą dėmesį mitybai.

Dar viena problema, dėl kurios moterims auga svoris, susijusi su moteriškų hormonų pokyčiais. Pasak A. Abraitienės, svorio svyravimai vyksta net vieno mėnesinių ciklo eigoje – ciklo pradžioje jis būna mažesnis, o pabaigoje šiek tiek padidėja. Tiesa, šie svyravimai labiau susiję su skysčių kaupimusi organizme, o ne su padidėjusia riebalų mase. Tačiau menopauzės metu svoris iš tiesų padidėja ir tai natūrali organizmo reakcija. Mat riebaliniame audinyje yra taip pat gaminami moteriški hormonai, todėl menopauzės metu, kai kiaušidės nebegamina pakankamai hormonų, organizmas, prisitaikydamas prie situacijos, šiek tiek padidina riebalinio audinio masę, taip aprūpindamas organizmą moteriškais hormonais.

„Menopauzės metu reikia stengtis palaikyti normalų svorį, tačiau jokiu būdu nepersistengti mažinant riebalų masę mažiau negu rekomenduotina. Tuomet organizmui trūks moteriškų hormonų ir prasidės kiti sveikatos negalavimai. Reikia stengtis, kad kūno masės indeksas neviršytų 25, tačiau atrodyti kaip 18-metei – nesveikas siekis, nes tai neįmanoma“, - aiškino endokrinologė.

Kodėl vieniems numesti svorį lengva, o kitiems – sunku

Dar viena labai reta priežastis, dėl kurios auga svoris, susijusi su antinkščių veiklos sutrikimu. Tokiais atvejais pradeda vystytis pilvinis, tipinis obuolio tipo, nutukimas, kai riebalai kaupiasi liemens srityje, o veidas, rankos, kojos lieka plonos. Kartu atsiranda strijos, kūno plaukuotumo pokyčiai, išplonėja oda, lengvai atsiranda kraujosruvos.

Nustatyta dar keletas sindromų, kurie pažeidžia tam tikrus organus, pavyzdžiui, paveikia kasos funkciją, todėl žmogui nekontroliuojamai auga svoris, tačiau jie visi yra ypatingai reti ir turi kitų simptomų, pagal kuriuos ir nustatoma liga.

Kodėl vieniems žmonėms lengva numesti svorio, kitiems – sunku? „Pirmiausiai tai priklauso nuo įgimto medžiagų apykaitos greičio, taip pat pat nuo to, ar žmogus bent šiek tiek sportuoja. Mat raumeninė masė greitina medžiagų apykaitą. Taigi kuo geriau išsivystę žmogaus raumenys, tuo jo medžiagų apykaita greitesnė. Toks organizmas, tą dieną net ir nesportuodamas, suvartoja daugiau kalorijų nei visai nesportuojantis organizmas, kurio raumenys yra sunykę. Todėl šalia dietų visada rekomenduojamas reguliarus fizinis krūvis. Tuomet palaikyti svorį daug lengviau“, - patarė A. Abraitienė.