Pagal poveikį lieknėjimo papildai skirstomi į kelias grupes

Pasak Lietuvos olimpinio sporto centro Sportininkų mitybos specialisto, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto mokslo darbuotojo dr. Mariaus Baranausko, svorio mažinimas – tai populiarus daugelio moterų ir ne vieno vyrų kasdieninis užsiėmimas. Motyvai būna gana įvairūs: nuo sveikatos stiprinimo iki „idealių“ kūno formų kūrimo. Tikslui pasiekti gali būti pasirenkamos „protingos“ priemonės – nuo dažnesnės sportinės veiklos iki sumažinto kaloringumo mitybos, kurioje mažiau riebių produktų, cukraus, patiekalų iš kvietinių miltų, daugiau daržovių, baltyminio maisto. Mitybos specialisto teigimu, šios priemonės tikrai veiksmingos, tačiau bene dažniausiai neišnaudojama didesnio fizinio aktyvumo teikiama nauda. Pagrindiniai pasiteisinimai: nėra laiko, sporto klubas kainuoja, nėra noro, motyvacijos...

Marius Baranauskas
„Tenka išgirsti, kad sportuoti lieknėjimo vardan – procesas ilgas, varginantis, o rezultatai matomi ne taip greitai. Juk realiai vidutinio intensyvumo fizinio krūvio metu organizme suoksiduojama tik apie 0,5 g riebalų per 1 minutę. Itin skubant atsikratyti svorio nebepaisoma ir sveikos mitybos rekomendacijų, todėl lieka tik skurdus mažos energinės vertės maisto racionas, kuris dažnai papildomas viešojoje erdvėje gerai išreklamuotais, stebuklingai greitą poveikį žadančiais lieknėjimui skirtais maisto papildais ar preparatais.

Kokiu lygiu badavimo receptas, papildytas lieknėjimui skirtais maisto papildais ,žalingas žmogaus sveikatai? Kada pasireiškia „neprotingo“ svorio mažinimo pasekmės organizmui? Tai klausimai, į kuriuos atsakymų besiliekninantis žmogus neieško, o apie sportinę veiklą net nebekalba, nes sportavimui jėgų nebeužtenka. Taip pat ne visada pagalvoja apie tai, kad ir šiuo atveju pasirinkti lieknėjimui skirtus maisto papildus turi padėti sveikatos specialistas, neįsitikina, ar pasirinktas maisto papildas iš tikrųjų yra veiksmingas, ar pastarojo vartojimas yra saugus, nesukelia pašalinių poveikių sveikatai, o svarbiausia, nesistengia objektyviai ir logiškai išsiaiškinti, ar iš tiesų jam būtina vartoti „greitą lieknėjimą garantuojančius maisto papildus“, - įsitikinęs specialistas.

Pasak jo, visada pravartu pasidomėti, kokiu poveikiu pasižymi vartojamas svorio mažinimui skirtas maisto papildas. Mokslinėje erdvėje labiau buvo tyrinėtas maistinių medžiagų absorbciją (pasisavinimą) slopinančių (phaseolus vulgaris, chitozano), stimuliuojančių (kofeino, efedros ir efedros alkaloidų, žaliosios arbatos ir jos ekstraktų, guaranos, karčiavaisio citrinmedžio ekstrakto, kitaip sinefrino, johimbino), įmitimo būklės pokyčius lemiančių (kalcio, konjuguotos linolo rūgšties, chromo pikolinato, hidroksicitrininės rūgšties, karnitino) ir apetitą slopinančių (maistinių skaidulų, hoodia gordonii) maisto papildų poveikis.

Kuo skiriasi absorbciją slopinantys ir stimuliuojantys papildai

Pasak M. Baranausko, vertinant maistinių medžiagų absorbciją slopinančių maisto papildų poveikį lieknėjimui, reikšmingo veiksmingumo nebuvo nustatyta. Pavyzdžiui, nors phaseolus vulgaris – pupinių šeimos augalų rūšis – slopina angliavandenių virškinimą ir absorbciją, tačiau per mažai studijų patvirtino šio papildo veiksmingumą. Be to, galimi šalutiniai poveikiai – virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas, dujų susikaupimas. Kita medžiaga – chitozanas – yra biologiškai aktyvus priedas, gaunamas iš raudonkojų jūros krabų ir vėžių šarvų. Jis pasižymi riebalus sujungiančiu poveikiu, tačiau manoma, kad chitozano poveikis mažinant kūno masę nėra reikšmingas.

Tuo tarpu stimuliuojančiu poveikiu pasižyminčios medžiagos spartina medžiagų apykaitą organizme, didina energijos sueikvojimą ir slopina apetitą. Šiuo atžvilgiu plačiai diskutuojama apie visiems gerai žinomą kofeiną. Nustatyta, kad 200-500 mg (3-6 mg/kg kūno masės) paros kofeino dozė 24 valandų laikotarpyje greitina medžiagų apykaitą, didina katecholaminų išsiskyrimą, laisvųjų riebalų rūgščių ir glicerolio koncentraciją kraujyje. Manoma, jog ilgalaikis kofeino poveikis pasireiškia po 28 dienų vartojimo, tačiau realus veiksmingumas mokslinių studijų rezultatais pakankamai nepagrįstas.

Kita vertus, stimuliuojančios medžiagos nėra jau tokios ir nekaltos, o vartojamos didesnėmis dozėmis gali net pakenkti sveikatai, sukelti pašalinius poveikius. Kai kurių tyrimų metu buvo nustatyta, kad didesnė kofeino dozė gali sukelti tokius pašalinius poveikius kaip nemigą, nervingumą, pykinimą, nerimą, skrandžio negalavimus, vėmimą, tachikardiją, drebulį, perdėtą pyktį, jau nekalbant apie tai, jog padidintos dozės kofeino vartojimas nerekomenduojamas vaikams, paaugliams, širdies-kraujagyslių ir kai kuriomis kitomis ligomis sergantiems asmenims.

Verta paminėti daug paveikesnę, tačiau sveikatą žalojančią uždraustą medžiagą – efedrą ir efedros alkaloidus. Jie stimuliuoja centrinę nervų sistemą, didina adrenalino ir noradrenalino koncentraciją kraujyje, greitina medžiagų apykaitą ir slopina apetitą, tačiau sukelia pašalinius poveikius: kraujospūdžio padidėjimą, širdies smūgį ir rimtus širdies veiklos sutrikimus. Nepaisant to, jos maisto papilduose vis dar įmanoma rasti. Taip pat dažnai ji būna pakeista panašiu, šiek tiek silpnesniu poveikiu pasižyminčiu sinefrinu, tačiau šių papildų poveikis kūno masei itin mažas – per mėnesį kūno masė sumažėja vos apie 1 kg.

Maisto papildų vartotojams vertinga žinoti, jog legaliu ir veiksmingu, svorį numesti padedančiu maisto papildu yra laikoma žalioji arbata ir jos ekstraktai, sudėtyje turintys didelį kiekį kofeino ir katechino fenolių (ypatingai polifenolio epigalo katechino galato). Šie papildai gali padėti kūno masę sumažinti 2 kg. Be to, visi žino, kad žaliosios arbatos vartojimas laikomas saugiu. Tuo tarpu guaranos, kurios sudėtyje yra 2 kartus daugiau kofeino nei kavos pupelėse, reikėtų vengti. Ši medžiaga didina kraujospūdį, širdies plakimą, sukelia pyktį, agresiją, perdėtą dirglumą, o duomenų apie jos veiksmingumą metant svorį nėra.

Tyrimais pakankamai neįrodyta ir karčiavaisio citrinmedžio ekstrakto (sinefrino) ir johimbino poveikis metant svorį, tačiau patvirtintas toksinis poveikis mūsų nervų sistemai su visomis nemaloniomis pasekmėmis – pyktis, agresija, perdėtas dirglumas.

Poveikį įmitimo būklei darantys papildai

Išskirtiniais laikomi maisto papildai, darantys poveikį įmitimo būklei. Pavyzdžiui, daugeliui teko girdėti, jog vartojami kalcio maisto papildai padeda numesti svorio. Padidinto kalcio kiekio mityba skatina didesnį suvartotų riebalų šalinimą, reguliuoja apetitą. „Tai tiesa, bet būtina atsiminti, kad su maistu suvartojant pakankamą, 1000 mg dienai kalcio kiekį (iš esmės su pieno produktais), kalcio maisto papildai, vartojami siekiant sumažinti svorį, tampa ne tokie ir veiksmingi. Kita vertus, vartojant mažai pieno produktų ir gaunant mažiau nei 600 mg kalcio per parą, raciono papildymas kalciu, žinoma, yra rekomenduojamas“, - teigė M. Baranauskas.

Dar viena medžiaga, kurią galima rasti lieknėjimo papilduose, – chromo pikolinatas. Jis reguliuoja hormono insulino apykaitą organizme. Buvo manoma, kad jis padeda sumažinti riebalų masę ir padidinti lieknąją kūno masę, tačiau nenustatytas reikšmingas chromo pikolinato vartojimo poveikis. Laikoma, kad šio papildo vartojimas veiksmingai sumažina kūno masę mažiau nei 1 kg.

Mokslinėmis studijomis buvo įvertintas gerai žinomų papildų – konjuguotos linolo rūgšties ir hidroksicitrininės rūgšties – veiksmingumas, tačiau reikšmingas poveikis mažinant svorį nenustatytas: konjuguotos linolo rūgšties vartojimas 3-12 mėnesius iš eilės po 3-6 g per dieną padeda riebalų masę sumažinti tik 1-2 kg. Tuo tarpu kitas žinomas papildas – hidroksicitrinė rūgštis – net žalingas. Daugelis studijų patvirtino hidroksicitrininės rūgšties vartojimo žalojantį poveikį kepenims ir jau senokai buvo rekomenduota nebevartoti produktų, kuriuose rasta hidroksicitrininės rūgšties.

Marius Baranauskas
„Vartotojui geriau rinktis saugesnius papildus lieknėjimui, kurie slopina apetitą. Veiksmingiausiomis laikomos maistinės skaidulos, kurios sulaiko daugiau vandens virškinamajame trakte ir didindamos maisto tūrį sukelia pilnumo bei sotumo pojūtį, o dar geriau vietoj papildų suvartoti didesnį vandenyje tirpių maistinių skaidulų kiekį su maistu: šviežiomis daržovėmis, kurios yra puikus skaidulų šaltinis, ir vaisiais, ypač obuoliais, kurie yra pektinų šaltinis. Vandenyje tirpių maistinių skaidulų fermentacijos metu virškinamajame trakte gaminasi trumpos grandinės riebalų rūgštys, kurios pasižymi alkį slopinančiu poveikiu, daro įtaką virškinamajame trakte išskiriamų hormonų apykaitai. Tačiau jei maistinių skaidulų valgysime per daug, tai gali sukelti virškinimo sutrikimus, pilvo pūtimą“, - patarė pašnekovas.

Taip pat su apetito slopinimu siejamas Namibijoje ir Pietų Afrikoje augančių hoodia gordonii augalų ekstraktas, tačiau jo vartojimo saugumas nėra aiškus, veiksmingumas su žmonėmis neištirtas.

Ką rinktis?

„Apibendrinant galima teigti, kad šiandien riebalų „deginimui“ skirtų maisto papildų yra daug, bet iš tiesų veiksmingų – mažai. Prie veiksmingų galima priskirti žaliąją arbatą ir jos ekstraktus, kofeiną ir maistines skaidulas. Karnitinas priskiriamas maisto papildų grupei, kurių veiksmingumas mažinant kūno masę nėra visiškai aiškus ir įrodytas. Tuo tarpu efedros alkaloidų, guaranos, ženšenio, Yerba Mate, sinefrino, johimbino, chromo pikolinato, phaseolus vulgaris, chitozano, konjuguotos linolo rūgšties, hidroksicitrininės rūgšties, Hoodia gordonii veiksmingumas mažinant riebalų masę mažai reikšmingas ir mokslinėmis studijomis iki šiol nepatvirtintas“, - aiškino M. Baranauskas.

Pasak pašnekovo, nusprendus mažinti kūno masę, būtina sąlyga tikslui pasiekti yra reguliarus fizinis aktyvumas. Rekomenduojama sportuoti bent 1 mėnesį, 3 kartus per savaitę bent po 30-60 minučių per dieną. Siekiant greičiau sumažinti kūno riebalų masę, įveikiamus fizinius krūvius rekomenduojama derinti su sumažintos energinės vertės mityba. Padedant mitybos specialistui, rekomenduojama susidaryti pavyzdinius valgiaraščius ir tik esant būtinybei pasirinkti tinkamus ir veiksmingus maisto papildus.

„Taigi verta nepamiršti, kad tinkamai dozuotas nuolatinis fizinis aktyvumas ir sveikatinanti mityba metant svorį yra svarbiausi norimą rezultatą lemiantys veiksniai“, - „stebuklingais“ lieknėjimo receptais patarė nesižavėti M. Baranauskas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (120)