Apie išsausėjusias akis kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro akių ligų gydytoja Žaneta KAVALIAUSKIENE.

- Kodėl sausėja akys?

- Priežasčių yra daug: ilgas darbas kompiuteriu, dulkėmis, cigarečių ar kūrenamų malkų dūmais užterštas oras, sausos patalpos, kontaktiniai lęšiai, cheminiai dirgikliai – įvairūs valikliai, kosmetikos priemonės. Akis sausina ir kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kontraceptikai. Moterims akys išsausėja hormoninių pokyčių metu, senstant organizmui.


- Akies paviršių dengia ašarų plėvelė. Ji saugo nuo išdžiūvimo. Mirksint ašarų plėvelė atsinaujina – sudrėkina akies paviršių, aprūpina ją deguonimi, maitina kraujagyslių neturinčią rageną, padeda pašalinti medžiagų apykaitos produktus ir bakterijas. Ašarų plėvelė sudaryta iš vandens, baltymų, riebalų, druskų. Būtent ašarų plėvelės sudėties pokyčiai ir sukelia akių sausumo pojūtį.
Akies paviršius turi būti nuolat drėkinamas, tačiau dėl minėtų priežasčių jis gali išsausėti greičiau nei įprasta. Išsausėjusi ragenos vieta iškart į tai reaguoja, žmogus pajunta akių graužimą, niežulį, nori dažniau užsimerkti, akys parausta, greičiau pavargsta, jautriai reaguoja į ryškią šviesą. Šie požymiai būna ryškesni antroje dienos pusėje arba ryte.

- Kaip nustatomas sausų akių sindromas?


- Pirmiausia įvertiname paciento skundus, apžiūrime akis, ištiriame ašarų kiekį. Pastaruoju metu sausų akių sindromas vis dažniau diagnozuojamas jauniems, darbingo amžiaus žmonėms ir paaugliams, per daug laiko praleidžiantiems prie televizoriaus ir kompiuterio.

- Kaip gydomos sausos akys?


- Dažniausiai skiriame akių lašų, vadinamųjų dirbtinių ašarų. Jų yra įvairiausių, skiriasi tik konsistencija ir drėkinamosios savybės. Pacientui paaiškinami dirbtinių ašarų skirtumai, pranašumai, tačiau kiekvienas dirbtines ašaras turi prisitaikyti individualiai ir naudoti jas pagal poreikį.


Akis gydyti būtina, nes problemų su jomis tik daugės. Dėl to gali išsivystyti akių junginių uždegimai, ragenos paviršiaus defektai.


Kaip sau padėti:


• Dažniau mirksėkite žiūrėdami į kompiuterio ekraną, televizorių, skaitydami.
• Vėdinkite ir drėkinkite patalpas, ypač per šildymo sezoną.
• Venkite skersvėjų – ventiliatoriaus srovę automobilyje nukreipkite taip, kad ji nepūstų į akis.
• Reguliariai tikrinkite akis – negydoma toliaregystė ir trumparegystė gali būti sausų akių sindromo priežastis.
• Venkite užterštų patalpų.
• Nenaudokite cheminių valiklių, kosmetikos, kuri akivaizdžiai dirgina akis.
• Naudokite dirbtines ašaras.