Kai oras pasidaro šiltas kaip vasarą, nustojame saugotis, todėl ir susergame angina – įšilusius perpučia skersvėjis, atsigeriame šaltų gėrimų, vakarojame per lengvai apsirengę, o gegužės naktys dar šaltos. Žinoma, angina pirmiausia griebia tuos, kurių imunitetas silpnesnis.

Mikrobai laukia palankaus momento

Anginą sukelia beta hemolizinis streptokokas – bakterija, kuri dauginasi tonzilėse (gomuriniuose migdoluose). Mikrobai lindi tonzilių tarpeliuose lyg kišenėse, kur puikiai jaučiasi, tarsi gyventų šiltnamyje. O kai peršąlame, pradeda aktyviai daugintis.


„Tonzilės – tarsi vartai į mūsų kvėpavimo takus, bet kartu ir barjeras, sulaikantis su įkvepiamu oru patenkančią infekciją. Jei infekcija itin aktyvi arba organizmas nusilpęs, prasideda angina – tonzilių uždegimas“, – sako Santariškių šeimos medicinos „Euroklinika“ gydytoja Daiva Trimonienė.


Angina užpuola tada, kai nusilpsta imunitetas. Kartais nereikia net skersvėjo, anginą sukeliančią bakteriją gali „paskolinti“ kitas sergantis žmogus. Užsikrėsti galima per seiles, todėl su sergančiaisiais geriau nesibučiuoti, negerti iš to paties puodelio, nevalgyti tuo pačiu šaukštu.

Savaime nepraeina


Angina – ne tik tonzilių, tai bendra organizmo liga. Sergant ne tik skauda gerklę, bet ir pakyla temperatūra, kamuoja bloga savijauta. Tonzilės patinsta, ant jų gali atsirasti gelsvų taškelių, baltų apnašų. Padidėja limfmazgiai, skauda galvą, sąnarius, raumenis, o temperatūra gali būti netgi labai aukšta – iki 40 laipsnių. Vaikai nuo anginos gali pradėti vemti, jiems skauda pilvą.


Įtardamas anginą, gydytojas padaro visus reikalingus tyrimus. Jeigu nustato, kad ligą sukėlė beta hemolizinis streptokokas, būtinai skiria antibiotikų. Anginos gydytis patiems negalima, neišgydyta ji ne tik pasikartos kas kelis mėnesius, bet gali prasidėti dar rimtesnės komplikacijos – sąnarių arba širdies raumens uždegimas. Juk mikrobai niekur nesitraukia, jie savo juodą darbą dirba toliau. Streptokoką galima įveikti 10 dienų vartojant antibiotikus. Anginą gerai gydo mums gerai pažįstamas penicilinas – paprastai tokius vaistus gydytojai ir išrašo.


Ar būtina šalinti tonziles?


Pastaruoju metu į tonzilių šalinimą žiūrima vis skeptiškiau, bandoma infekciją sunaikinti įvairiais kitais būdais. Kiekvienas ligonis – kitoks, kiekvieno gydymas yra individualus, tačiau būna atvejų, kai tonziles tenka šalinti be jokių abejonių. Pagrindinė priežastis – ligos dažnumas. Jei pūlinga angina vargina ne mažiau kaip du tris kartus per metus, gydytojai pataria tonziles šalinti, nes jos jau neatlieka jokios apsauginės funkcijos, o atvirkščiai – palaiko lėtinę infekciją, todėl organizmas verčiamas gaminti antikūnus. Kai antikūnų kraujyje pasidaro pernelyg daug, jie ima veikti atvirkščiai – pradeda ardyti itin jautrų širdies, inkstų, sąnarių audinį. Taip prasideda lėtinės, sunkiai išgydomos ligos, kurios kartais tęsiasi metų metus.


Jei pradeda kilti temperatūra, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Kaip gydytis anginą


• Laikykitės tausojančiosios dietos. Negalima gerti labai karštų ar šaltų gėrimų, valgyti rupių ir aštrių patiekalų.


• Gerkite švelnios dezinfekuojančios ramunėlių arbatos.


• Jeigu nesate alergiški, galite čiulpti tabletes nuo gerklės skausmo.


• Dėkitės šiltus kompresus, šiltai apsiriškite gerklę.