„Ilgalaikės žalos laiko persukimas nedaro. Nėra labai detalių tyrimų, tačiau tokia yra medikų nuomonė. Reikšmingos įtakos vienos valandos paskutimas pirmyn ar atgal – neturi“, – Lietuvos radijo laidai „Lietuvos diena“ tvirtino Sapiegos ligoninės Miego sutrikimo laboratorijos gydytoja Raminta Masaitienė.


Pasak gydytojos, trumpam laikui žmogus gali būti išvestas iš savo nuolatinio darbo ritmo, tačiau žmogės genetiškai būna linkę labiau arba mažiau jautriai reaguoti į laiko pokyčius.

„Vieni genetiškai lengviau taikosi prie miego ritmo pakeitimų, kiti sudėtingiau, dar kiti – labai sudėtingai prisitaiko. Dėl to ir yra sakoma, kad kai kurie būna pelėdos, o kiti – vyturiai. Tačiau viena valanda nėra daug. Per keletą dienų mes turėtumėme prie to adaptuotis“, – aiškina R. Masaitienė.

Gydytoja pastebi, kad prie žmonių sveikatos pablogėjimo taip pat prisideda perdėtas nerimavimas dėl galimų pasekmių, pykti ant valdžios, kad reikia keisti laiką.

„Šiais laikais labai daug žmonių keliauja. Nereikia niekur toli važiuoti kaimyninėse valstybėse skiriasi laikas. Daug keliaujantys žmonės tą valandos skirtumą patiria kas savaitę ar net dažniau. Todėl, jei tai būtų labai reikšminga sveikatai, turėtumėme labai daug ligonių“, – tikino medikė.

Pasak R. Masaitienės, jeigu būtų medikų valia, tai jie pasisakytų už tai, kad laikas nebūtų kaitaliojamas, tačiau toks sprendimas yra daugiau politinis ir ekonominis.

„Gyvenime pakeitus bet ką, išėjus iš ritmo, adaptuotis reikia ir laiko, ir motyvacijos, ir nusiteikimo. Jeigu aš žinau, kad keisim laiką, tai aš prie to prisitaikau, įdedu pastangų. Pirmą dieną aš gal ir neužmigsiu taip, kaip buvai įpratusi, tačiau atsikėlusi ryte tada, kada reikia, aš kitą arba dar kitą vakarą užsinorėsiu miego šiek tiek anksčiau“, – teigė medikė.

Pasak jos, jaunystėje miego adaptacinės galimybės yra žymiai geresnės, o su amžiumi jos prastėja. JAV tyrimai rodo, kad per laiko persukimą padaugėja eismo įvykių, tačiau R. Masaitienė tikina, kad vienos valandos kaita neturi didelės reikšmės sveiko žmogaus sprendimų priėmimui.

Medikė teigia, kad saulės šviesa turi labai gerą įtaką adaptacijai, todėl daugeliui žmonių prisitaikyti prie vasaros laiko nebus sudėtinga.