Po Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sumanytos pertvarkos poliklinikose nebeliks pediatrų, o vaikus privalės gydyti šeimos gydytojai.
Pediatrai tai vadina pavojingais eksperimentais su Lietuvos vaikų sveikata.

Pediatrus laiko pusbadžiu

„Pediatrai naikinami, jie laikomi pusbadžiu, kad tik greičiau pasitrauktų. Kadangi jie nebėga ir dirba savo darbą, pediatrus vyti iš poliklinikų pradėjo administracinėmis priemonėmis – nuo 2009 metų draudžiamos pediatrų paslaugos pirminėje grandyje“, – sveikatos apsaugos politika piktinosi Lietuvos pediatrų draugijos vadovas prof. Arūnas Valiulis.

Jau pusantrų metų sveikatos apsaugos pirminės grandies įstaigose neįdarbinami vaikų ligų gydytojai. Mažuosius pacientus turi gydyti šeimos gydytojai. Nemažai šalies pediatrų suskubo įgyti šeimos gydytojų licencijas ir toliau gydo vaikus.

Pasak Lietuvos pediatrų draugijos vadovo, ateityje pirminėje sveikatos apsaugos grandyje visai nebeliks pediatrų. Tokią sistemą, anot jo, propaguoja Pasaulio bankas.

„Daugėja lėtinėmis ligomis sergančių vaikų, tačiau tai niekam nerūpi. Niekam nesvarbi ir ekonominė nauda. Įrodyta, kad toks modelis, kai vienas šeimos gydytojas gydo ir suaugusiuosius, ir vaikus, yra žymiai brangesnis. Šeimos gydytojai dažnai bijo gydyti vaikus ir juos siunčia pas pediatrus, tad mažylį iš esmės gydo du gydytojai.

Tai nėra gerai, nes išplėtus vieno gydytojo kompetenciją, nukenčia kokybė. Ir labiausiai – kūdikiai, maži vaikai. Sistema verčia iš šeimos gydytojo daryti visų galų meistrą, nors tam nėra nei fizinių, nei dvasinių galimybių“, – apmaudavo prof. A.Valiulis.
Lietuvos pediatrų draugijos vadovui susidaro įspūdis, kad sistema griaunama suinteresuotai – tam, kad vėliau būtų siekiama finansinės Europos Sąjungos paramos jai atkurti.

Apleidžiamos vaikų ligos

Panevėžio vaikų ligų gydytojui, šeimos klinikos vadovui Jonui Pauliukui tokia tvarka, kai naujagimių ir mažų vaikų gydymas patikimas šeimos gydytojams, atrodo absurdiška.

„Mažų vaikų, ypač iki vienų metų, gydymas reikalauja specifinių žinių, patirties. Be šio žinojimo padaroma daug klaidų, apleidžiama daug įgimtų ligų. Užsienio šalyse vaikus iki 5 ar 7 metų gydo tik pediatrai, o pas mus naujagimius turi prižiūrėti šeimos gydytojai“, – sveikatos apsaugos strategų sprendimų nesupranta vaikų ligų gydytojas J.Pauliukas.

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos doc. dr. Algimantas Alfonsas Vingras įsitikinęs, kad pediatrai turėtų išlikti pirminės sveikatos priežiūros grandyje. O dabar pediatras yra antrinės sveikatos priežiūros grandies konsultantas, pas kurį savo nuožiūra siųs ar nesiųs šeimos gydytojai. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos docento, vieni siunčia dažniau, kiti – rečiau.
„Vaikams iki 1–2 metų niekas negali pakeisti mamos, o mažiesiems pacientams iki 3 metų nepakeičiami yra pediatrai. Vaiko fiziologiniai anatominiai ypatumai reikalauja atitinkamų žinių“, – samprotavo keliasdešimties metų vaikų ligų gydytojo patirtį sukaupęs doc. dr. A.A.Vingras.

Tėvai renkasi pediatrus

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja pirminei sveikatos priežiūrai Danutė Pajėdienė teigė, kad šioje gydymo įstaigoje beveik visi pediatrai, nenorėdami likti bedarbiais, jau suspėjo tapti ir šeimos gydytojais.

Tačiau bendrosios praktikos gydytojų licencijas įgiję pediatrai praktiškai šeimos gydytojais netapo.
„Žmonės turi atsakomybės jausmą. Išdirbus keliasdešimt metų vaikų ligų gydytoju pereiti į kitą sritį gana sudėtinga. Juolab kad rezidentūros studijos nebuvo pakankamai kokybiškos, gautos žinios paviršutiniškos“, – aiškino D.Pajėdienė.

Vaikų ligų gydytojas J.Pauliukas pastebėjo, kad mažylių tėvai noriau renkasi pediatrus nei šeimos gydytojus. Jis pats nuolat sulaukia tėvų su kūdikiais ir mažais vaikais. Ir tai, anot šeimos klinikos vadovo, suprantama, nes pediatrai geriau išmano mažų vaikų ligų specifiką.
„Tėvai dar turi pasirinkimą, kol yra senų pediatrų. Ateityje norint išvengti klaidų šeimos gydytojų rengimas pediatrijos srityje turi būti sustiprintas“, – samprotavo J.Pauliukas.

Eksperimentai Europoje nepasitvirtino

Pasak Lietuvos pediatrų draugijos vadovo prof. A.Valiulio, prieš dvidešimt metų Europoje daromi tokie eksperimentai, kai šeimos gydytojai gydė ir suaugusiuosius, ir vaikus, nebuvo sėkmingi.

„Tos šalys, kurios dirbtinai laužė pirminės grandies pediatrinę tarnybą, siekia ją atkurti. Pvz., Švedijoje vaikus prižiūri tik šeimos gydytojai, bet pediatrų ten daugybė. Dabar švedai bando „išstumti“ vaikus į pirminę grandį, tačiau tai sudėtinga padaryti. Latvijoje taip pat pediatrai vėl grąžinami į pirminę grandį, nors jau buvo įdiegtas šeimos gydytojų modelis. Kadangi tai užtruko neilgai, nespėta išnaikinti pediatrų, todėl sistemą atkurti lengviau“, – aiškino prof. A.Valiulis.

Pediatrų draugijos vadovas pabrėžė, kad pacientams geriausia turėti pasirinkimą. Anot prof. A.Valiulio, kaimo vietovėse, kur nėra pediatrų, ir suaugusieji, ir vaikai gydysis pas šeimos gydytojus. Tačiau rajonų ir miestų poliklinikose, kur dar yra vaikų ligų gydytojų, naikinti pediatrijos sistemos nereikėtų.

„Tegu žmonės renkasi, kur vesti savo vaiką. Mišri sistema būtų parankesnė gyventojams. Tokia ji yra daugelyje Europos Sąjungos šalių. Daug kur ikimokyklinio amžiaus vaikus gydo pediatrai, o vėliau galima rinktis“, – aiškino Pediatrų draugijos vadovas.

Komentarai


Visus – pas šeimos gydytoją

Aušrutė Armonavičienė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento
Šeimos sveikatos skyriaus vedėja

Nematome, kad naujas modelis turėtų neigiamos įtakos vaikų sveikatai. Geriausia, kai visi šeimos nariai eina pas vieną šeimos gydytoją, kuris gali matyti šeimos susirgimus, galimas paveldimas ligas ir pan. Be to, šeimos gydytojas turi visas sąlygas pacientus siųsti pas specialistus, taip pat ir pas pediatrą, nėra jokių apribojimų.

Stinga pediatrijos žinių

Prof. dr. Liutauras Labanauskas, Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas

Lietuvoje šioje srityje yra netvarka. Nėra apibrėžta pediatro pagalba vaikui, todėl rengiamės dar kartą kreiptis į SAM. Dabar pediatrai pirminio lygio darbą dirba priėmimo skyriuose ir stacionaruose, nes vaikai ten siunčiami. Praktikoje matyti, kad šeimos gydytojų parengimas pediatriniu požiūriu yra nepakankamas. Privačios šeimos klinikos bando pritraukti bent po pediatrą. Užsienio šalyse daroma įvairiai, bet tokia sistema, kad vaikus gydytų vien šeimos gydytojai, yra tik 2 šalyse, iš kurių viena – Estija.