Kiek padaugėjo nutukusių suaugusiųjų Lietuvoje?

Sveika mityba ir aktyvus laisvalaikis vis rečiau tampa gyvenimo būdu. Net Azijos šalyse nutukusiųjų skaičius išaugo apie 30 kartų.

Prieš 10 metų Lietuvoje buvo 11 proc. nutukusių vyrų ir 18 proc. nutukusių moterų, t. y. kas dešimtas vyras ir kas penkta moteris. Apie pusę vyrų ir moterų turėjo antsvorį. Dabar nutukusi yra kas antra moteris ir kas trečias vyras, pvz., tik 20 proc. Kauno moterų svoris buvo normalus, 35 proc. turėjo antsvorio ir 45 proc. buvo nutukusios. Ypač daugėja vyresnio amžiaus nutukusių žmonių.

Tunkame nuo persivalgymo ar prasto maisto? O gal dėl to kalti genai?

Niekas neabejoja, kad kūno masė labai priklauso nuo genetikos. Žmogaus riebaliniame audinyje, žarnyne, skrandyje ir smegenyse yra įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, kurios lemia apetitą, padidina energijos išeikvojimą. Pavyzdžiui, smegenyse gaminamą hormoną neuropeptidą Y veikia moteriški hormonai estrogenai. Dėl to gali padidėti svoris menopauzės laikotarpiu. Nutukusiems žmonėms dėl hormoninių pokyčių sunkiau pajusti sotumą. Nutukimą, nors ir retai, gali sukelti vaistai (kai kurie antidepresantai, hormonai, vaistai hipertenzijai gydyti) ar liga (endokrininė).

Labai svarbios ir aplinkos, kurioje žmogus gyvena, maitinasi, sąlygos. Paprasčiausias pavyzdys – daugiau nutukėlių yra tarp išvykusiųjų gyventi į JAV nei tarp gyvenančiųjų savo šalyje. Tas pats pasakytina ir apie lietuvius, migravusius, pavyzdžiui, į Angliją – dažnas ima skųstis, kad kūno masė auga tarsi ant mielių.
Daugiau valgyti skatina įvairiausios psichologinės priežastys. Žmogus, nežinodamas, ko griebtis, eina į virtuvę ir bando „suvalgyti“ savo pyktį.

Visgi nutukimas labiausiai siejamas su pasikeitusia gyvensena. Valgome daug perdirbtų ir kaloringų maisto produktų, užmirštame tradicinius maisto ruošimo būdus. Skubėdami valgome greitai paruošiamą maistą, pusgaminius, jei nespėjame pavalgyti – užkandžiaujame, todėl su maistu gauname daugiau energijos negu išnaudojame, nes vis mažiau judame.

Kokie yra šiuolaikiniai būdai nutukimui gydyti?

Pasirodo, metant svorį svarbiau laikytis ne dietų, o šalinti psichologines priežastis. Taip išmokstama kontroliuoti alkį, protingai išsirinkti maistą, mėgautis sveiku maistu, o ne „šluoti“, kas papuola. Tada svoris ilgam normalizuojasi, atsiranda vidinis pasitenkinimas ir psichologinis komfortas.

Valgymo sutrikimus galima gydyti kaip depresiją – psichoterapiniais metodais. Pavyzdžiui, šiuo metu populiari kognityvinė ir elgesio psichoterapija. Jos esmė – keisti mąstyseną, t. y. kad mintys, samprotavimai ne trukdytų, o padėtų gyventi. Imtis tokių veiksmų, kurie duos norimų ir laukiamų rezultatų. Mesti svorį gali padėti ir išraiškos menų terapija, pvz., neigiamų emocijų, savo jausmų piešimas.

Yra ir chirurginis nutukimo gydymo būdas. Skrandžio operacijos daromos tada, kai gydymas įvairiais būdais, kartu pakeičiant elgseną, yra visiškai neveiksmingas labai nutukusiesiems (kai kūno masės indeksas (KMI) didesnis negu 40) ir kai pacientas serga sunkiomis antsvorio sukeltomis ligomis. Lietuvoje atliekamos skrandžio tūrio mažinimo (skrandį apjuosiant reguliuojama juosta) ir malabsorbcinės (formuojant apylankas) operacijos.

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos apibrėžimą nutukimas yra vadinamas liga, nors, kaip juokauja gydytojai, nieko neskauda. Anot specialistų, nutukimas trumpina gyvenimą ir tai patvirtina faktas, kad ilgiausiai gyvena antsvorio neturintys žmonės (jų KMI yra 20–25). Nutukimas diagnozuojamas, kai KMI viršija 30. Norint sužinoti savo KMI, reikia svorį padalyti iš ūgio (centimetrais), pakelto kvadratu.

Kaip nenutukti

• Valgyti kuo įvairesnių ir sveikesnių maisto produktų, teisingai pagaminti maistą. Jei yra polinkis tukti, valgyti mažiau negu esame įpratę. Nutukę žmonės suvalgo vidutiniškai 30 procentų daugiau maisto. Nuolat suvartojant papildomas 100–300 kalorijų per dieną, per metus papildomai priaugama 5 kg kūno svorio, per du ar tris dešimtmečius – 10–15 kg.

• Jei kamuoja alkis, jį kontroliuoti padės keli maži valgymai per dieną. Bet stengtis neužkandžiauti be reikalo – tai papildomos kalorijos! Labai blogai, kai žmogus iki pietų nieko nevalgo, o vėliau dažniausiai persivalgo. Nesveika greitai valgyti.

• Jei pačiam nepavyksta išlaikyti normalaus svorio, rekomenduojama kreiptis į dietologą. Jis sudaro individualų maitinimosi planą atsižvelgdamas į paciento mėgstamus produktus, užimtumą, galimybę ruošti valgį ir panašiai. Tada nereikia pačiam skaičiuoti kalorijų.

• Kuo daugiau judėti, mankštintis. Rekomenduojama kasdien iki 30 min. Mankštindamiesi deginame kalorijas. Fiziniai pratimai, trunkantys 30–60 min. nuo 3 iki 7 kartų per savaitę, sumažina kūno masę 2–3 procentais, nepriklausomai nuo dietos.