Tačiau padėtis įvairiose šalyse gana skirtinga. Pavyzdžiui, Lietuvoje nuo antsvorio kenčia vos 2,5 proc. paauglių mergaičių, o Maltoje ši problema kamuoja net 31,7 proc. berniukų. Nuo antsvorio labiau kenčia vaikai iš mažiau pasiturinčių šeimų. Tai pasitvirtino 21 iš 24 Vakarų ir 5 iš 10 Centrinės Europos šalių, rašo european-hospital.com

Tokius rezultatus pateikia Kopenhagos Pietų Danijos universiteto Nacionalinio visuomenės sveikatos instituto mokslininkė Pernille Due, apklaususi 162,3 tūkst. paauglių nuo 11 iki 15 metų iš 35 šalių.

„Paauglių antsvoris daugelyje iš 35 šalių yra susirūpinimą kelianti problema. Ateityje gali kilti daug problemų dėl diabeto, širdies ligų. Kitas padarinys – fizinių priežasčių nulemtas nejudrumas“, – aiškina tyrimo autorė.

Anot jos, pastebėta, jog turtingesnėse šalyse antsvorio dažniau turi mažesnes pajamas gaunančių šeimų vaikai, ypač mergaitės.

Kita vertus, neturtingesnėse šalyse padėtis kiek skiriasi. Kai kuriais atvejais pastebimos tos pačios tendencijos kaip ir turtingesnėse šalyse, tačiau kitais atvejais viskas yra priešingai.

Pavyzdžiui Kroatijoje, Estijoje ir Latvijoje nuo antsvorio dažniau kenčia pasiturinčių šeimų vaikai. Pasak P. Due, neturtingesnėse šalyse vis dar egzistuoja įsitikinimas, jog turtingi žmonės yra stori.

Tyrime buvo bandoma nustatyti, ar antsvorio problemos mastas gali atspindėti šalies ekonominio vystymosi fazę.

„Ten, kur paplitusi vakarietiška gyvensena, aktualesnė ir antsvorio problema. Tai ypač būdinga JAV ir kitoms angliakalbėms šalims“, - aiškina P. Due.

Tyrimas parodė, kad antsvorio problema susijusi ir su lytimi.

„Mergaitės iš mažiau pasiturinčių šeimų Lenkijoje, Lietuvoje, Makedonijoje ir Suomijoje dažniau kenčia nuo antsvorio nei berniukai. Labiausiai dėl antsvorio kenčia Viduržemio jūros šalių paaugliai berniukai. Tai pat galima pastebėti, jog mergaitėms pavojus nutukti yra mažesnis nei berniukams“, – teigia tyrimo autorė.

Anot jos, įtakos turi ir vietos bei individualūs įpročiai.