Oficialiai teigiama, kad Alytaus S.Kudirkos ligoninės skolos siekia daugiau kaip 22 mln. litų: 16 mln. litų sudaro trumpalaikiai finansiniai įsipareigojimai, likusią dalį - ilgalaikiai. Darbuotojams atlyginimai vėluoja porą mėnesių. Didžiąją dalį trumpalaikių įsipareigojimų sudaro skolos šilumos ir elektros tiekėjams.

Išgyventų pinigingi ir sveiki

Anot finansinius sunkumus išgyvenančios įstaigos direktoriaus Artūro Vasiliausko, iš susidariusios padėties ligoninė nepajėgs išsikapstyti, jeigu nesulauks pagalbos iš šalies. Iš kiekvieną mėnesį gaunamų maždaug 3,5 mln. litų 70 proc. skiriama darbo užmokesčiui.

"Jeigu ligoninė bankrutuos, lauks galas. Alytuje išgyvens tik turintieji pinigų arba stiprią sveikatą. Kiti žmonės bus pasmerkti, nes važinėti gydytis į Kauną ar Vilnių - daugeliui neprieinama prabanga", - teigė alytiškė Janina. Ši moteris, vaikams išvažiavus dirbti į užsienį, penkerius metus rūpinasi anūkės sveikata.

Apie kritinę padėtį ligoninės vadovai informavo Sveikatos apsaugos ministeriją ir Vilniaus teritorinę ligonių kasą. Šiandien A.Vasiliauskas pagalbos žada prašyti Seimo pirmininkės Irenos Degutienės.

Tvarkėsi ne pagal išteklius 

Siekdami sušvelninti susidariusią situaciją, ligoninės vadovai atsisakė visų pirkimų, remonto darbų. Veikla apsiriboja tik paslaugų teikimu gyventojams.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos direktoriaus Vytauto Mockaus teigimu, su tokiomis problemomis susiduria ne tik Alytaus ligoninė, tačiau jos padėtis šiuo metu blogiausia.

V.Mockus tvirtino, kad tai, kas padaryta Alytaus ligoninėje, džiugina - pastatai rekonstruoti ir apšiltinti, nupirkta daug naujos įrangos. "Tokiu keliu ir reikia eiti", - sakė V.Mockus.

"Pagrindinės priežastys, įstūmusios ligoninę į sunkią padėtį - gyvenimas ne pagal išteklius. Alytus gyveno tikėdamasis, kad ekonomikos pakilimo burbulas niekada nesprogs. Jeigu tai būtų pasitvirtinę, tokio aštrumo finansinė padėtis nebūtų susidariusi", - teigė V.Mockus.

Išlikimo galimybė 

Šiuo metu Vilniaus teritorinė ligonių kasa rengia siūlymus, kaip padėti finansinėje duobėje atsidūrusiai gydymo įstaigai.

Kadangi ligoninės bankrotas turėtų gerokai skaudesnių pasekmių negu, tarkime, pramonės įmonės, žadama siūlyti ligoninei iškelti restruktūrizacijos bylą. "Bus numatytas veiksmų kompleksas, padėsiantis įveikti sunkią padėtį, aktyviai dalyvaujant kreditoriams. Manome, kad šiuo metu tai vienintelė išlikimo galimybė", - sakė V.Mockus.

Jeigu S.Kudirkos ligoninei būtų iškelta restruktūrizacijos byla, ji taptų pirmąja gydymo įstaiga šalyje, kuriai buvo pritaikytos tokios pagalbos priemonės.