Kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose kol kas daugiausiai sergama ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.

Nors sergančiųjų skaičius šalyje neviršija šiam metų laikui būdingo vidurkio, gripo epidemijos, kaip ir kasmet, išvengti nepavyks.

Medikai primena, kad nuo mirtinas komplikacijas sukeliančios ligos galima apsisaugoti. Nors skiepai vis dar kelia aršias diskusijas tarp jų šalininkų ir priešininkų, pripažįstama, jog tai efektyviausia priemonė.

Pirminės sveikatos priežiūros centruose nuo gripo gali pasiskiepyti visi norintieji. Per pirmąsias savaites tai spėjo padaryti beveik 2 tūkst. klaipėdiečių.

Skiepys nemokamai

Pasiskiepyti nuo gripo gali asmenys nuo 6 mėnesių amžiaus. Tai kainuoja 26-28 litus.

Šiemet vyriausi Lietuvos gyventojai bei sergantieji sunkiomis lėtinėmis ligomis bus skiepijami nemokamai.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) už 2 mln. litų nupirko vakcinos rizikos grupei priskiriamiems gyventojams paskiepyti. Šia galimybe galės pasinaudoti vyresni nei 65 metų žmonės, sergantys lėtinėmis plaučių, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, taip pat medicininės slaugos įstaigų pacientai.

Planuojama paskiepyti daugiau kaip pusantro šimto tūkstančio žmonių. Tačiau nemokamos vakcinos visiems neužteks. VLK specialistai prognozuoja, kad paskiepyta bus ne daugiau kaip 15 proc. norinčiųjų.

Vakcina pirminės sveikatos priežiūros centrus turėtų pasiekti dar šį mėnesį.

Tačiau medikai teigia jau dabar sulaukiantys skambučių ir klausimų, kada bus galima pasiskiepyti nemokamai.

„Žmonės yra klaidinami. Jie piktinasi, kad negali pasiskiepyti nemokamai. Neturime ką jiems atsakyti, nes nemokamos vakcinos dar negavome. Neaišku, kodėl yra delsiama. Vis daugiau klaipėdiečių nebenori laukti ir už skiepus moka iš savo kišenės“, - sakė Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro Profilaktinio skyriaus vedėja Audronė Renkauskienė.

Antplūdis – ne visur

Nors gripo vakcina šiemet pabrango, medikai pastebi, kad norinčiųjų skiepytis daugėja.

„Žmonės aktyvesni, jau rugsėjį teiravosi, kada bus galima skiepytis. Daugiausiai skiepijasi šeimos, norinčios apsaugoti vaikus ir kūdikius. Pastaraisiais metais gripo epidemijas pavyksta išgyventi lengviau. Anksčiau epidemijos metu tekdavo pas ligonius važiuoti po penkiasdešimt kartų per parą, dabar dukart mažiau iškvietimų“, - pastebėjo Brožynų sveikatos centro šeimos gydytoja Vidmantina Timinskienė.

Ji įsitikinusi, kad darbo medikams mažiau tik dėl to, kad žmonės aktyviai skiepijasi.

Tačiau gyventojų antplūdį pajuto dar ne visos uostamiesčio poliklinikos. Jūrininkų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Viktoras Grigalauskas baiminosi, kad šiemet gali pasikartoti praėjusių metų nesėkmė.

„Pernai prisipirkome vakcinos, tikėdamiesi sulaukti daug norinčiųjų. Tačiau patyrėme nuostolių, teko išmesti nepanaudotos vakcinos už du tūkstančius litų“, - teigė vadovas.

Iki penktadienio popietės centre buvo paskiepyti 34 klaipėdiečiai.

Senamiesčio pirminės sveikatos priežiūros centras skiepyti nuo gripo pradės tik šią savaitę, nes iki šiol negavo vakcinos.

Vietoj skiepų - sportas

Nors pripažįstama, kad skiepai efektyviausia priemonė kovai su gripu, vis dažniau pasigirsta priešingų nuomonių.

Gyventojus aktyviai raginantys skiepytis medikai „Klaipėdai“ prisipažino patys to nedarantys.

Klaipėdos apskrities gydytojo tarnybos vedėjas Valdemaras Anužis skiepų atsisakė dar pernai ir dėl to nesigaili.

„Atšalau nuo skiepų, tačiau savo nuomonės niekam neperšu. Kiek-vienas turi žinoti, kuo rizikuoja ir spręsti pats. Vakcina nėra tokia jau nekalta. Nespėjus išsigydyti peršalimo ar sergant lėtine liga, skiepai gali išprovokuoti ligos paūmėjimą. Skiepytis pavojinga ir nusilpusiems žmonėms, todėl būtina pasitarti su gydytoju“, - tikino medikas.

Skiepų atsisakantiems žmonėms jis patarė stiprinti imuninę sistemą.

V.Anužiui palaikyti gerą savijautą ir išvengti ligų padeda kasdienės treniruotės. Ir vasarą, ir žiemą jis ne vieną valandą praleidžia važinėdamas dviračiu.

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja slaugai Ona Mitalienė nuo gripo nesiskiepija niekada.

„Aš kaip begemotas labai bijau skiepų. Laimė, tik kartą gyvenime sirgau. Manau, kad mano organizmas pats gali apsisaugoti“, - prisipažino kasdien sportuojanti moteris.

Ligoninės medikams skiepytis nėra privaloma, tačiau tai daryti raginami Priėmimo, Reanimacijos skyriuose bei registratūroje dirbantys žmonės.

Gresia mirtimi

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro specialistai nuo spalio 1 dienos pradėjo kas savaitę rinkti duomenis apie sergamumą gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis didžiuosiuose Lietuvos miestuose.

Gripo protrūkio laukiama sausio-vasario mėnesiais. Tačiau dabar esą tinkamiausias metas skiepytis, nes imunitetas susiformuoja per kelias savaites.

Paskiepyti darbuotojus suskubo ir uostamiesčio įstaigos. Darbuotojų patogumui įmonių vadovai kviečia medikų brigadą į darbovietę. Kasmet aktyviausiai skiepijasi bendrovės „Klaipėdos vanduo“ , Uosto direkcijos, Klaipėdos apylinkės teismo, privačių laivų, automobilių remonto įmonių darbuotojai.

Ypač rekomenduojama pasiskiepyti tiems, kurie darbe susiduria su daugybe žmonių – pedagogams, medikams, viešojo transporto vairuotojams.

Prieš savaitę dienraščio interneto tinklalapyje atlikta skaitytojų apklausa parodė, kad skiepai nėra tokie populiarūs kaip skelbia medikai.

Tik 9 proc. apklaustųjų teigė ketinantys skiepytis nuo gripo. Net 82 proc. prisipažino, kad to daryti neketina.

Gripas yra užkrečiama, oro lašeliniu būdu sparčiai plintanti liga, kuri pavojinga savo sukeliamomis komplikacijomis. Dažniausios iš jų – plaučių, ausų, širdies raumens uždegimas.

Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per dvi paras. Pirmieji šios ligos požymiai – aukšta temperatūra, galvos ir raumenų skausmas, šaltkrėtis, sausas kosulys ir sloga.