Pasak specialistės, ankstyvą pavasarį daugelio organizmai yra nualinti – žiemą paprastai valgoma daugiau mėsos, konservuotų maisto produktų, žmonės per mažai save lepina daug vitaminų turinčiais vaisiais ir daržovėmis. Ne mažiau žalos pridaro ir nejudrus gyvenimo būdas, kurį skatina šaltas ir žvarbus žiemos metas – mažai judant prarandamas raumenų tonusas, greičiau juntamas nuovargis fizinio krūvio metu.

„Dėl šių priežasčių žmogus pavasarį pasijunta silpniau. Svarbu įsiklausyti į savo organizmą. Deja, bet tokių žmonių, kurie saikingai dirba, laikosi miego ir poilsio režimo bei įvairiai ir sveikai maitinasi, yra nedaug. Staigus gyvenimo rutinos keitimas, didelė fizinio krūvio dozė, atkaklus mitybos raciono ribojimas ir griežtos dietos, paremtos mažu maisto produktų racionu ar badavimu, gali dar labiau nualinti organizmą, paaštrinti lėtines ligas“, – perspėja S. Izmalkova.

Fizinį krūvį reikia didinti palaipsniui

Vaistininkės teigimu, visų žmonių prigimtyje yra siekis gauti greitą rezultatą įdėjus kuo mažiau pastangų. Tačiau, S. Izmalkovos nuomone, svarbiausia po truputį keisti nuolatinius įpročius, o ne bandyti per kelis mėnesius iš savęs išspausti maksimumą.

„Žmogus, kuris niekada nesportavo ar padarė didelę pertrauką šioje srityje, turėtų organizmą prie fizinio krūvio pratinti pamažu. Esant staigiam dideliam fiziniam krūviui, kūnas patiria šoką, todėl prie treniruočių reikėtų pratintis palengva, pavyzdžiui, sportuoti du kartus per savaitę ir pamažu didinti krūvį. Žinoma, svarbu rinktis subalansuotą mitybą ir suvartoti reikiamą kiekį kalorijų“, – rekomenduoja vaistininkė.

Sigita Izmalkova
Foto: „Camelia“

Anot jos, saugus svorio metimo greitis yra nuo 0,5 kg iki 1 kg per savaitę – svorį prarandant greičiau galima pakenkti sveikatai, nualinti organizmą ir jausti energijos stygių.

S. Izmalkova pataria nesižavėti populiariomis ir greitą rezultatą žadančiomis dietomis, nes jų poveikis dažniausiai yra trumpalaikis, o nukritę kilogramai neretai grįžta su kaupu.

„Tokios dietos vargu ar suteiks ilgalaikį rezultatą. Jos gali sukelti daugiau žalos nei naudos – ribojant mitybą kyla grėsmė nualinti organizmą, gali išsivystyti avitaminozė, atsirasti silpnumas ir, galiausiai, pradingti motyvacija toliau eiti sveikesnio gyvenimo link“, – pastebi farmacijos specialistė.

Jos manymu, norintiems atsikratyti svorio, verčiau rinktis sportą. Nors pandemijos metu egzistuoja daug ribojimų ir, deja, ne visos sporto šakos yra pasiekiamos, tačiau tinkamų variantų visada galima rasti.

„Apie sporto klubus, baseinus galime tik pasvajoti, o žiema baigėsi, todėl tenka iki kito sezono paslėpti ir slides. Tačiau greitasis ėjimas, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu šiuo metu yra pačios efektyviausios svorio metimui sporto šakos, kurios prieinamos kiekvienam“, – pastebi vaistininkė.

Patariama papildyti vitaminų atsargas

S. Izmalkovos teigimu, nusprendusiems aktyviai sportuoti ir mesti svorį, patartina savo racioną papildyti tam tikrais vitaminais, kurie padės greičiau pasiekti norimų rezultatų ir nenualinti organizmo.

Vieni svarbiausių – B grupės vitaminai, kurie yra būtini sklandžiam medžiagų apykaitos veikimui. Pagrindinė B grupės vitaminų funkcija yra padėti organizmui metabolizuoti angliavandenius, baltymus ir riebalus bei panaudoti sukauptą energiją maiste. Pavyzdžiui, tiaminas (B-1) padeda kūno ląstelėms angliavandenius paversti energija, todėl esant šių vitaminų trūkumui būtų sunkiau mesti svorį.

Kitas aktualus vitaminas yra geležis. Jis vaidina svarbų vaidmenį – padeda kūnui sukurti energiją iš maistinių medžiagų. Geležis leidžia lengviau pernešti deguonį į visas kūno ląsteles, įskaitant raumenis, o tai jiems padeda deginti riebalus.

Dar vienas naudingas elementas – magnis, kuris yra būtinas energijos gamybai organizme. Šis mineralas veikia kaip kofaktorius (medžiaga, būtina fermento veikimui) daugiau nei 300 fermentų sistemose. Šios sistemos yra atsakingos už įvairiausias organizmo reakcijas, pavyzdžiui, kontroliuoja gliukozės kiekį kraujyje, reguliuoja kraujospūdį, padeda išlaikyti stiprius kaulus.