Apie tai, kaip veikia karių dieta, ką reikėtų apie ją žinoti ir ar iš tiesų verta bandyti šį lieknėjimo būdą, rašo healthline.com.

Karių dieta – kas tai?

Karių dieta, dar vadinama trijų dienų dieta, yra svorio metimo planas, galintis per savaitę padėti numesti iki 4,5 kg svorio.

Karių dieta apima trijų dienų mitybos planą, po kurio seka keturi „laisvadieniai“. Toks savaitės ciklas kartojamas vėl ir vėl, kol pasiekiamas norimas užsibrėžtas svoris.

Dietos šalininkai tvirtina, kad ją sukūrė Jungtinių Valstijų kariuomenės mitybos specialistai, o šios dietos tikslas buvo padėti kariams greitai pasiekti norimą svorį.

Visgi iš tiesų ši dieta nesiejama su jokia karine ar valstybine institucija.

Karių dieta žinoma ir kitais pavadinimais – karinio jūrų laivyno dieta, kariuomenės dieta ar netgi ledų dieta.

Kaip veikia karių dieta?

Trijų dienų trukmės karių dieta iš tiesų yra padalijama į du etapus ir trunka septynias dienas.

Pirmąsias tris dienas reikia laikytis mažai kalorijų turinčio mitybos plano. Per dieną galimi trys valgymai – pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Užkandžiauti tarp valgymų negalima.

Šio etapo metu suvartojama apytikriai 1100–1400 kalorijų per dieną. Tai yra žymiai mažiau nei vidutinė suaugusio žmogaus dienos kalorijų norma. Individualų kalorijų poreikį galima sužinoti pasinaudojus šia skaičiuokle.

Likusias keturias savaitės dienas patariama maitintis sveikai ir per dieną suvartoti nedaug kalorijų.

Karių dietos šalininkai tvirtina, kad šį savaitės trukmės ciklą galima kartoti keletą kartų – tol, kol pasieksite norimą užsibrėžtą svorį.

Mitybos planas

Pirmąsias tris karių dietos dienas reikia laikytis tokio mitybos plano.

Pirmoji diena

Pirmąją dietos dieną siūloma suvartoti apie 1400 kalorijų.

Pusryčiai:

• skrebutis su dviem arbatiniais šaukšteliais riešutų sviesto;
• pusė greipfruto;
• puodelis kavos ar arbatos (pasirinktinai).

Pietūs:

• skrebutis;
• pusė skardinės konservuoto tuno;
• puodelis kavos ar arbatos (pasirinktinai).

Vakarienė:

• mėgstamos mėsos porcija (85 g) ir pusė puodelio šparaginių pupelių;
• mažas obuolys;
• pusė banano;
• vienas kaušelis vanilinių ledų.

Antroji diena

Antrąją dietos dieną numatomas maistas turi apie 1200 kalorijų.

Pusryčiai:

• skrebutis;
• vienas kietai virtas kiaušinis;
• pusė banano;
• puodelis kavos ar arbatos (pasirinktinai).

Pietūs:

• vienas kietai virtas kiaušinis;
• puodelis varškės;
• penki sūrūs krekeriai;
• puodelis kavos ar arbatos (pasirinktinai).

Vakarienė:

• dvi virtos dešrainių dešrelės;
• pusė puodelio smulkintų morkų ir pusė puodelio smulkintų brokolių;
• pusė banano;
• pusė kaušelio vanilinių ledų.

Trečioji diena

Trečiąją dietos dieną nurodoma suvartoti maždaug 1100 kalorijų.

Pusryčiai:

• griežinėlis (apie 30 g) čederio sūrio;
• penki sūrūs krekeriai;
• mažas obuolys;
• puodelis kavos ar arbatos (pasirinktinai).

Pietūs:

• skrebutis;
• mėgstamu būdu pagamintas kiaušinis;
• puodelis kavos ar arbatos (pasirinktinai).

Vakarienė:

• skardinė konservuoto tuno;
• pusė banano;
• vienas kaušelis vanilinių ledų.

Kavos ir arbatos galima gerti kiek norisi, tačiau tik be cukraus, pieno ir kitų papildomų kalorijų. Svarbu gerti daug vandens.

Likusios keturios dienos

Likusią savaitės dalį taip pat reikia laikytis dietos. Leidžiami užkandžiai, nėra apribojimų dėl maisto produktų grupių, tačiau raginama riboti porcijų dydį ir suvartoti ne daugiau nei 1500 kalorijų per dieną. Kitų taisyklių likusioms keturioms dietos dienoms nėra.

Karių dietos esmė – pirmąsias tris savaitės dienas griežtai laikomasi nurodyto valgiaraščio, likusios keturios dienos yra laisvesnės, tačiau per jas vis vien rekomenduojama maitintis sveikai ir riboti kalorijas.

Leidžiami papildomi maisto produktai

Tam tikrų maisto produktų negalintys vartoti žmonės per pirmąsias tris dietos dienas gali pakeisti juos kitais, tačiau porcijos privalo turėti tokį pat kalorijų kiekį. Pavyzdžiui, jei asmuo alergiškas žemės riešutams, žemės riešutų sviestą galima pakeisti migdolų sviestu. Vegetarai tuną ir dešreles gali pakeisti migdolais.

Svarbu, kad kalorijų kiekis išliktų toks pat. Jei kažką keičiate mitybos plane, būtina skaičiuoti kalorijas.

Karių dietos šalininkai skatina gerti karštą vandenį su citrina ir rekomenduoja nevartoti gėrimų su dirbtiniais saldikliais. Visgi nėra jokių mokslinių įrodymų, pagrindžiančių karšto vandens su citrina naudą.

Tad laikantis karių dietos svarbu neužmiršti: jei negalite vartoti kokių nors maisto produktų, juos galima pakeisti kitu panašiu maistu, turinčiu tiek pat kalorijų.

Ar karių dieta paremta moksliniais įrodymais?

Mokslinių tyrimų apie karių dietą nėra. Tačiau labai tikėtina, kad dėl savaitę trunkančio kalorijų ribojimo žmogus neteks kelių kilogramų. Viskas labai paprasta: jei į riebalinį audinį patenka mažiau kalorijų nei jį palieka, netenkame svorio.

Visgi dietos šalininkai tikina, kad dėl valgymų plano „maisto produktų kombinacijų“ metant svorį ji yra pranašesnė. Teigiama, kad šios kombinacijos spartina medžiagų apykaitą ir degina riebalus, tačiau tokių teiginių patvirtinimo nėra.

Kavoje ir žaliojoje arbatoje yra junginių, galinčių šiek tiek paspartinti medžiagų apykaitą, tačiau nėra nustatyta, kad tokiomis savybėmis pasižymėtų konkretūs maisto deriniai.

Be to, visi produktai, iš kurių sudarytas trijų dienų mitybos planas, tikrai neatrodo panašūs į riebalų deginimo dietą. Maisto produktai, kuriuose gausu baltymų, medžiagų apykaitą spartina labiau nei kiti produktai. Tačiau daugumoje karių dietos produktų yra mažai baltymų ir daug angliavandenių, o tai tikrai prasta kombinacija norintiems numesti svorio.

Yra tvirtinančių, kad ši dieta turi panašų teigiamą poveikį sveikatai kaip ir protarpinis badavimas. Tačiau tai netiesa, mat badavimo laikotarpiai į dietą neįtraukti.

Ar karių dieta yra saugi ir tvari?

Karių, dieta, panašu, iš esmės yra saugi, nes ji trunka per trumpai, kad spėtų pridaryti žalos. Tačiau jei nutartumėte laikytis šios dietos kelis mėnesius iš eilės, dėl griežto kalorijų ribojimų galėtų imti stigti maistinių medžiagų, ypač jei per vadinamuosius „laisvadienius“ valgoma mažai daržovių ir kito vertingo maisto.

Be to, kiekvieną savaitę valgant dešrainių dešreles, krekerius ir ledus, gali atsirasti medžiagų apykaitos problemų. Greitasis maistas neturėtų būti nuolatinė dietos dalis.

Dieta vargiai pasižymi ir tvarumu. Ji nereikalauja ilgalaikių įpročių pokyčių – reikalinga tik trumpalaikė valia. Kadangi dieta nekeičia įpročių, mažai tikėtina, kad ji padės ilgą laiką išlaikyti mažesnį svorį.

Tad laikytis karių dietos sveikiems žmonėms, panašu, yra saugu, tačiau laikytis jos ilgesnį laikotarpį nederėtų. Ji neatrodo tinkama ilgalaikiam svorio metimui.

Ar iš tiesų per savaitę galima numesti 4,5 kg?

Karių dieta išpopuliarėjo dėl teiginių, kad jos laikantis per savaitę galima numesti 4,5 kg.

Teoriškai tiek svorio gali numesti kalorijų kiekį smarkiai apriboję antsvorio turintys žmonės. Tačiau didžioji dalis svorio numetama todėl, kad netenkama skysčių, o ne riebalų.

Vandens sudaromas svoris krenta greitai, nes mažėja organizmo glikogeno atsargos – taip nutinka, kai apribojamas angliavandenių ir kalorijų kiekis.

Pradėjus laikytis dietos toks svorio nukritimas džiugina, tačiau ir vėl pradėjus valgyti įprastai numestas svoris grįžta.

Karių dieta gali būti veiksminga, tačiau tik neilgai

Jei norite greitai atsikratyti kelių kilogramų, karių dieta gali padėti. Bet labai tikėtina, kad greitai nukritęs svoris lygiai taip pat greitai sugrįš atgal. Jei norite mesti svorį pamažu ir užtikrintai, šis variantas visai netinkamas.

Jeigu rimtai pasiryžote lieknėti ir išlaikyti mažesnį svorį, rinkitės kitus svorio metimo būdus, kurie yra žymiai veiksmingesni už karių dietą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)