Oda – bene svarbiausias mus saugantis organas. Ją drąsiai galima vadinti mūsų vidinės organizmo būklės atspindžiu, todėl nenuostabu, kad sunerimstame, kai ant jos atsiranda keistų, įvairios formos ir spalvos darinių“, – sako A. Unikauskas.

Pasak jo, karpų turi kas 3 žmogus, o jų atsiradimą lemia žmogaus papilomos virusas (ŽPV): „Kai odos ląstelėse įsikuria šis virusas, jis pradeda daugintis, susidaro ląstelių sankaupa, kuri iškelia odos paviršių. Taip susidaro karpos, kurios atsiranda įvairiausiose kūno vietose. Karpos – užkrečiamos, o 9 iš 10 žmonių yra ŽPV nešiotojai.“

A. Unikauskas, pabrėžia, kad karpomis užsikrėsti labai lengva, tačiau kai kuriuose žmonėse virusas „miega“.

„Tam, kad virusas pradėtų daugintis, turi nusilpti imuninė sistema. Šis virusas taip pat gali būti pernešamas per buitinius daiktus – rankšluosčius, patalynę, manikiūro priemones, bet tam ant jūsų odos turi būti žaizdelė. Taip pat galima užsikrėsti liečiantis, bučiuojantis“, – įspėja gydytojas.

Imuninė sistema gali nusilpti tada, kai sutrinka miego ritmas, patiriama daug streso, sergama kitomis ligomis, teigia A. Unikauskas.

„ŽPV yra nešiojamas, jo išgydyti neįmanoma, tačiau jis ne visiems sukelia simptomus. Yra vakcinos, skiepai nuo ŽPV. Virusas gyvena visame organizme ir niekada negali nuspėti, kur jis pasirodys“, – sako profesorius.

Tiesa, kartais karpos dingsta pačios savaime, tikina jis: „Bet dažniausiai karpa atsiradusi ant odos yra probleminė, todėl, kad ji matoma visiems. Ji užkrečiama kitiems, o jeigu pacientas pats bando gydytis žirklėmis ir pincetais, karpa gali ir labai išdidėti. Tuomet tokią karpą tampa sunkiau panaikinti dermatologams.“

ŽPV – vienas vėžio sukėlėjų, tačiau viruso sukeliamų ligų tipai skiriasi. „ŽPV tipų – daugiau kaip 70. Patys rizikingiausi, kurie gali sukelti odos vėžį, karcinomą ir gimdos kaklelio vėžį – 16 ir 18 tipai. Odos karpas sukelia 1 ir 2 tipai“, – sako A. Unikauskas.

Gydytojas teigia, kad viena apsaugos nuo karpų priemonių – skiepai nuo ŽPV. „Geriausia skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo ir ŽPV dar nėra patekęs į jų organizmą“, – tikina jis.

Pasak A. Unikausko, ŽPV vystymąsi paspartina nusilpusi imuninė sistema, nervinė įtampa, hormonų disbalansas, lėtinės ligos.