Visgi, jei išmoksime tinkamai rūpintis savo organizmu, per vasarą sukauptos energijos atsargos nepasibaigs ir rudenį, o žiemą pasitiksime stiprūs ir atsparūs ligoms. Kaip stiprinti imunitetą, pataria „BENU vaistinės“ vaistininkė Jūratė Vaičiūnienė bei Medicinos diagnostikos ir gydymo centro vidaus ligų gydytoja Aušra Gervickaitė, rašoma BENU vaistinės leidinyje „Laikas sau“.

Kodėl rudenį sergame?

Žmogaus imuniteto paskirtis yra apsaugoti organizmą nuo įvairių antigenų – svetimų medžiagų, susidarančių organizmo viduje arba į jį patenkančių iš išorės, ir galinčių sukelti ligas. Anot gydytojos A. Gervicakitės, rudenį pakitusios oro sąlygos ir netinkami mūsų įpročiai sudaro palankesnes sąlygas antigenams atsidurti mūsų organizmuose.

Daugeliui žinoma, kad atšalus orams padaugėja ligas sukeliančių bakterijų ir virusų, tačiau savo organizmo atsparumą ligoms mažiname ir patys.

„Rudenį, kai negalavimus sukeliantys virusai tyko kiekvieno apsiginti nepasiruošusio organizmo, savo neteisingais įpročiais sudarome tam palankias sąlygas. Neįvertiname kintančios oro temperatūros ir renkamės netinkamą aprangą. Sunkiai grįžtame į įprastas vėžes po vasaros atostogų režimo, neišsimiegame, skubame, patiriame daugiau streso ir dėl laiko stokos dažniau renkamės greitąjį maistą. Taip silpniname savo organizmą ir išeikvojame visas energijos atsargas, kuriomis save apdovanojome vasarą“, – teigia A. Gervickaitė.

Atsakingas vaistų vartojimas

Atsparumą tam tikroms ligoms gali silpninti ir neatsakingas vaistų vartojimas. Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, vertėtų rinktis natūralias gydymo priemones, o prie cheminių pereiti tada, kai jaučiame, jog pastarosios nebepadeda.

BENU aistininkė J. Vaičiūnienė pastebi keletą neteisingų gydymosi įpročių: „Dažnai žmonės geria temperatūrą mažinančius vaistus tik pasirodžius pirmiesiems peršalimo simptomams. Patys gydosi antibiotikais, kuriuos paskolina draugai ar kaimynai. Kai kurie perka turguje parduodamus vaistus. Toks cheminių medžiagų vartojimas ne tik nepadės išgyti, bet ir gali stipriai pakenkti imuninei sistemai“, – teigia specialistė ir primena, jog temperatūrą dažniausiai patartina mažinti tik nuo 38 laipsnių, antibiotikus vartoti tik griežtai pagal gydytojo nurodytas taisykles, o vaistus įsigyti tik saugiose ir patikimose prekybos vietose.

Vitaminai rudenį

Visos sodo ir daržo gėrybės, kurių sulaukiame rudenį, vitaminų ir organizmui reikalingų medžiagų gausa nenusileidžia vasaros gėrybėms. Todėl J. Vaičiūnienė pataria gausiai pildyti savo mitybos racioną visais sezoniniais vaisiais ir daržovėmis bei kitais produktais, kuriuose apstu imuninę sistemą gerinančių elementų.

Vitamino C gausite valgydami raugintus kopūstus, paprikas, šaltalankius, obuolius.
Vitamino A gausu moliūguose, morkose, špinatuose.
Vitamino E daugiausia riešutuose, špinatuose, pomidoruose.
B grupės vitaminų įgysite mitybos racioną papildę grūdinėmis kultūromis – grikiais, perlinėmis kruopomis, taip pat ankštinėmis daržovėmis.
Vitamino D lietuviškos vasaros saulė ne visada suteikia tiek, kiek reikėtų. Tad norėdami jo papildyti organizmą, valgykite riebią žuvį, pieno produktus, o esant didesniam poreikiui – vartokite maisto papildus.
Omega-3 riebalų rūgštys randamos riešutuose, riebiose žuvyse.
Antioksidantų gausu vaisiuose ir daržovėse – kopūstuose, baklažanuose, morkose, obuoliuose, špinatuose.
Nepamirškite ir tikrojo lietuviško aukso – medaus. Jame gausu vitamino C ir mineralinių medžiagų – geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio. Be to, medus turi imunitetą aktyvinančių savybių.

Sveikuolio rutina

Gydytoja E. Gervickaitė primena: imuniteto stiprinimas nėra vienkartinis procesas, kurio privaloma griebtis rudenį. Jei dažnai sergate, patartina organizmo atsparumą didinančias priemones į savo kasdienę rutiną įtraukti pamažu, kol galiausiai jos taps jūsų gyvenimo būdu. Specialistė pataria vadovautis keliomis svarbiomis taisyklėmis, padėsiančiomis išlikti sveikiems.

1. Užsiimkite jums patinkančia veikla. Prasidėjus tamsiajam metų sezonui, svarbu atrasti pomėgius, kurie teigiamai veikia jūsų nuotaiką, mažina stresą ir leidžia atsipalaiduoti. Mėgstama veikla, gerindama emocinę savijautą, stiprina ir organizmo atsparumą ligoms.

2. Palaikykite fizinį aktyvumą. Tai gali būti bet kokia jums tinkanti aktyvi veikla – klausykite savo organizmo ir pasirinkite tinkamą intensyvumą bei ieškokite tokių užsiėmimų, kurie jums būtų ne tik naudingi, bet ir malonūs. Vieniems patinka bėgioti, kitiems – vaikščioti, užsiimti joga, plaukimu ar šokiais. Atminkite, jog fizinis aktyvumas privalomas, tačiau nevalia persistengti – jo lygis turi būti saikingas.

3. Įpraskite būti gryname ore. Dar vasarą nevenkite maudynių ir ilgų pasivaikščiojimų, o rudenį stenkitės neprarasti įpročio kasdien šiek tiek laiko praleisti lauke. Pasirūpinkite tinkama apranga ir įvertinkite vėstančią oro temperatūrą, stiprėjančius vėjo gūsius, tačiau atminkite – apsirengę per šiltai, taip pat rizikuosite peršalti.

4. Pasibaigus maudynių sezonui, grūdinkite organizmą vėsiu vandeniu. Šį įprotį patartina ugdyti pamažu, tad pradėkite nuo vandens temperatūrų kontrasto. Atminkite, kad šis būdas veiksmingas tik išlaikant reguliarumą – vienkartiniai pabandymai įtakos imuniteto stiprinimui neturės ir net atvirkščiai – gali būti pavojingi.

5. Įpraskite miegoti reguliariai ir pakankamai – be aktyvios veiklos organizmui būtina ir gerai pailsėti. Palaikykite tinkamą darbo ir poilsio režimą – nuolatinis stresas ir nuovargis mažina organizmo atsparumą rudeniniams virusams. Suaugusiam žmogui atgauti jėgoms dažniausiai reikia 7–8 valandų miego.

6. Rūpinkitės, kad jūsų mityba būtų sveika ir subalansuota. Be organizmo atsparumą stiprinančių vitaminų turėtumėte atkreipti dėmesį ir į maisto kokybę. Daug cukraus, druskos ir sočiųjų riebalų turintis greitas maistas alina organizmą ir mažina ląstelių atsparumą virusams.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)