Vienas dažniausių nusiskundimų – patamsėję dantys gali būti nulemti ir tokių nekaltų kasdienių ritualų kaip kava ar arbata, rašoma pranešime spaudai. Priežasčių gali būti kelios. Kaip teigia gyd. odontologas J. Gaidys, pirmiausia reikia išsiaiškinti spalvos pasikeitimo priežastį ir ieškoti tam tinkančių alternatyvų: „Jei dantų patamsėjimo priežastis yra rūkymas – reikėtų mesti, jei tai – dantų nevalymas, pradėti valyti ir tinkamai prižiūrėti dantis, jei nekokybiškos dantų restauracijos – neapleisti ir tvarkyti“. Anot jo, jeigu problema yra tiesiog gelsvi dantys, kurių išvaizda netenkina, gali tekti užsukti pas specialistus ir pasikonsultuoti. „Gali būti, kad padės ir profilaktinės priemonės – balinančios dantų pastos“, – teigia J. Gaidys.

Susimąstykite, jei rūkote

Rūkymas ir dervos yra itin svarbus faktorius dantų spalvos pokyčiams: „Dūmuose esančios dalelės nusėda ant dantų paviršių, taip pat patenka į mikro plyšius, dėl to dantys tampa gelsvi, patamsėję, dėmėti“, – sako gyd. odontologas. Pasak jo, susikaupę nešvarumai skleidžia nemalonų kvapą, tampa sunku juos išvalyti, taip pat aplink save ima kaupti dar daugiau nešvarumų. „Kalbant apie dantų spalvą, dervų neturinčios tabako alternatyvos dantų spalvai įtakos turi mažiau“, – aiškina J. Gaidys.

Vis dėlto, dažnai dar klaidingai tikima, kad dantų būklė priklauso tik nuo genų. „Genai lemia, ar mes būsime daugiau linkę į vieną ar į kitą dantų atspalvį. Laikui bėgant emalis plonėja, darosi pilkesnis, skaidresnis ir gelsvesnis vaizdas atsiranda tuomet, kada persišviečia gilieji audiniai, kurie yra pageltę. Tačiau tai galioja visiems, nepriklausomai nuo genų“, – teigia gyd. odontologas. Pasak jo, dažniausia problema – netinkama dantų ir burnos priežiūra bei taisyklingų valymo įgūdžių neturėjimas. Tačiau priduria, kad reikia nepamiršti, jog spalvos pokyčius lemia ir išoriniai veiksmai, tokie kaip mityba, žalingi įpročiai, ligos. Pasak gydytojo, reguliarus valymas, taisyklinga mityba ir reguliari burnos higiena yra būtini siekiant kuo ilgiau džiaugtis gražia šypsena.

Balinimas lydimas mitų

Pasak gyd. odontologo, vienas dažniausių mitų, kuriais žmonės dar tiki – kad nusprendus balinti dantis juos lydės nuolatinis dantų jautrumas, dantys praras blizgesį, sutrūkinės, išdžius, praras mineralines medžiagas, ims trupėti ir pan.: „Tokių mitų yra daug, tačiau po išsamios konsultacijos pacientai visuomet nusiramina. Jautrumas yra teisingas pastebėjimas, tačiau jis – laikinas, nes po procedūros dantys yra dirglūs ir turi praeiti kelios dienos, kol vėl sugrįžta į buvusią padėtį“, – sako J. Gaidys. Pasak jo, dantų balinimas namuose iš vienos pusės gali būti labai saugus, iš kitos, priešingai, priklausomai nuo paciento saiko ir nuo to, kaip jis laikysis balinimo rekomendacijų, ar nekartos procedūros per intensyviai.

„Dantų jautrumas priklauso ir nuo balinimo būdo, kadangi galima naudoti dantų jautrumo nesukeliančią technologiją, vis dėlto šiuo atveju efektas bus mažesnis, – aiškina J. Gaidys. „Svarbu, kad kuo mažiau balinamosios medžiagos papultų ant dantenų, taip pat ir nuo balinamosios medžiagos kokybės. Pastaroji negali būti neaiškios kilmės, turi turėti visus CE sertifikatus“, – aiškina gyd. odontologas. Taip pat reikia nepamiršti, kad norint turėti sveikus ir gražius dantis, reikėtų atidžiau laikytis savo odontologo rekomendacijų ir instrukcijų, su sveikata neeksperimentuoti, ypač bandant sutaupyti kelis eurus.