Eilė – trylika metų

Skaičiuojama, kad jeigu ir toliau pensininkų ir neįgaliųjų dantims protezuoti bus skiriamos panašios lėšos – po 1,4–1,5 mln. eurų metams Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) aptarnaujamoms Panevėžio ir Utenos apskritims, – paskutiniai eilėje stovintys panevėžiečiai kvietimų protezuoti sulauktų tik po 13 metų. Dalis vyresnio amžiaus žmonių veikiausiai tiek ir neišgyvens.

Iki šiol minėtų paslaugų vidutinė laukimo trukmė mieste siekė beveik 8 metus, o didžiojoje daugumoje savivaldybių – 2–4 metai.

Nuo šių metų lapkričio 1-osios įsigaliojo nauja dantų protezavimo tvarka. Teigiama, kad ji turėtų pristabdyti eilės didėjimą, nes bus vykdoma griežtesnė pacientų atranka. Numatyta ir kitų eilės reguliavimo priemonių. Valstybinės ligonių kasos atstovai prognozuoja, kad eilės per kelerius metus turi suvienodėti ir visose savivaldybėse galėtų būti 3–4 metai, o ten, kur jos trumpesnės, dar sutrumpės.

Akmuo į odontologų daržą

Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas mano, kad naujovės eilės judėjimo greitu laiku nepaspartins, gal bent jau pristabdys beprotišką jos didėjimą.

Panevėžio TLK analizavo Panevėžio fenomeno priežastis ir padarė išvadą, kad odontologams trūksta atsakomybės. Esą jie siuntimus protezuoti dalijo visiems pensininkams ir neįgaliesiems, neatsižvelgdami į tai, ar jie jau dabar neturi dantų, ar jiems galbūt tik ateityje prireiks.

Tiesa, gydytojai formaliai iki šiol galiojusiai tvarkai nenusižengdavo, nes joje nebuvo aiškiai apibrėžta, kokia turi būti dantų būklė, kad žmogus būtų nukreiptas jų protezuoti. Žinodami, kad protezų reikia laukti metų metus, pensininkai ir neįgalieji odontologų prašydavo siuntimų apsidrausdami, esą maža kada prireiks.

Panevėžio TLK duomenimis, Panevėžyje yra 21 075 gyventojai, vyresni kaip 65 metų, tai yra jau sulaukę pensinio amžiaus, ir beveik 12 000 darbingo amžiaus neįgalių žmonių. Taigi iš daugiau kaip 33 000 teisę į valstybės kompensuojamą dantų protezavimą turinčių gyventojų trečdalis stovi eilėje.

Ar tikrai visų jų dantų būklė tokia prasta?

J. Narbuto teigimu, nėra jokių galimybių patikrinti, ar visiems, daugiau kaip 10 000 gyventojų, iš tiesų reikia protezų.

2014 metais iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos buvo suteiktos 548, pernai – 641 panevėžiečiui, o šiemet planuojama, kad gavusiųjų šią paslaugą skaičius pasieks 800.

Pasak J. Narbuto, jeigu eilė judės panašiais tempais, paskutiniams joje stovintiems gyventojams protezai bus sudėti maždaug po 13 metų, jeigu žmonės tiek išgyvens.

Eiles ilgina ir tai, kad iš pastaraisiais metais išmokamos didelės kompensacijos tiems gyventojams, kurie dantis susidėjo prieš 8–9 metus, kai buvo neribojamos kompensacijų sumos. Pasak J. Narbuto, panevėžiečiai labai aktyviai naudojosi šia galimybe ir šypsenas pasigražino už 5–10 tūkst. litų.

Dar viena ilgos eilės priežastis – vaikai. Jiems dantys yra protezuojami iš tų pačių pinigų, o kompensuojama suma yra gerokai didesnė. Pensinio amžiaus asmenims ir neįgaliesiems paprastai kompensuojama iki 397 eurų. Išskirtiniais atvejais kompensuojama iki 1 222 eurų. Tokia suma kompensuojama ir vaikams.

Panevėžyje kasmet daugėja vaikų, kuriems buvo protezuoti dantys. Užpernai protezai sudėti 133, pernai – 177 vaikams. Šiemet jų bus apie 200.

Panevėžio TLK įtaria, kad dėl indikacijų neapibrėžtumo daliai vaikų už protezuoti skirtus pinigus dantys buvo užplombuoti.

Lauks tik tris mėnesius

J. Narbutas sako, kad naujoje tvarkoje sukonkretintos būklės, kada pensininkai, neįgalieji ir vaikai gali gauti siuntimą protezuoti dantų. Taip pat numatyta, kad šios paslaugos turės būti suteiktos ir jų išlaidos kompensuojamos per 3 metus nuo pažymos apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas išdavimo dienos.

Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktoriaus, tai nereiškia, kad į eilę atsistoję žmonės protezų sulauks per trejus metus. Trejų metų terminas bus skaičiuojamas nuo tos dienos, kai iš ligonių kasų jie gaus kvietimą protezuoti dantų.

Paklaustas, ar tai dar labiau nepailgins laiko, kurį žmogus turi išlaukti, kol atsisės į odontologo kėdę, nes dabar gavęs kvietimą iš karto gali kreiptis paslaugos, J. Narbutas atsakė, kad teoriškai taip gali nutikti.

Tačiau jis nemano, kad praktiškai kvietimo sulaukusiam neįgaliajam protezų tektų laukti iki trejų metų. Panevėžyje pakanka gydymo įstaigų, kurios teikia iš PSDF biudžeto kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas remtiniems gyventojams.

Iki šiol kvietimo protezuoti dantų sulaukęs asmuo galėjo paslaugą atidėti neribotam laikui. Dabar, jei žmogus dėl sveikatos problemų ar kitokių priežasčių negalės pradėti protezuoti dantų arba jei dėl tam tikrų aplinkybių reikės viską nutraukti, atidėti protezavimą galės ne ilgiau kaip vieneriems metams.

Jei asmuo pasinaudos teise sustabdyti protezavimo darbus, šių paslaugų išlaidos bus kompensuojamos per 4 metus nuo pirmos teritorinės ligonių kasos pažymos apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas išdavimo dienos.

Pensininkai, nedarbingi arba iš dalies darbingi asmenys pakartotinai į eilę protezuoti dantų bus įrašyti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo šių paslaugų išlaidų kompensavimo dienos. Iki šiol galėdavo stoti į eilę iš karto. Tie, kuriems ligonių kasos išsiųs kvietimus protezuoti dantų, bet jie per 3 mėnesius nesikreips į odontologijos įstaigą ir su gydytoju odontologu nesuderins dantų protezavimo paslaugų teikimo laiko, nesikreips į TLK dėl dantų protezavimo paslaugų sustabdymo, bus išbraukti iš eilės.

Nenorintys ilgai laukti eilėje pensininkai, neįgalieji ir toliau galės dantis protezuoti už savo pinigus, o priėjus eilei gauti kompensaciją. Jeigu numirs, pinigus paveldės jų artimieji.

Bus pervesta ne 100 procentų sumos, o tiek, kiek yra kompensuojama valstybės.

Nebereikės važinėti į didmiesčius

Pensininkams ir neįgaliesiems, kuriems nustatyta didelė žandikaulio patologija ir jie turi teisę gauti didesnę kompensaciją, nebereikės važiuoti į tretinio lygio įstaigas Vilniuje ir |Kaune. Jie galės kreiptis į Panevėžyje, Šiauliuose ir Klaipėdoje esančias gydymo įstaigas.

Bedančiams nereikės bijoti, kad pakeitus gyvenamąją vietą teks iš naujo stoti į eilę toje savivaldybėje, į kurią jie persikraustys. Jie į eilę nebus perrašomi paskutiniai, kaip iki šiol, o įtraukiami pagal prašymo įrašyti į dantų protezavimo eilę registravimo datą toje savivaldybėje, kurioje iki tol gyveno.