Šią savaitę Lietuva kartu su dar 73 valstybėmis dalyvauja socialinės žiniasklaidos kampanijoje „Vaistų saugumo savaitė“ (#MedSafetyWeek), kuri skirta priminti, kodėl svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistą (ĮNR). Tokia kampanija rengiama jau penktus metus iš eilės. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) kartu su kitomis daugumos Europos šalių, taip pat Amerikos, Afrikos, Artimųjų Rytų bei Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono valstybių vaistų agentūromis kviečia visuomenę būti aktyvesne. Šįkart didžiausias dėmesys skiriamas žiniai, kad kiekvienas pranešimas apie ĮNR yra naudingas visuomenės sveikatai, rašoma VVKT pranešime žiniasklaidai.

Vaistus rinkai leidžiama tiekti tik įsitikinus, kad šie yra saugūs ir veiksmingi. Tačiau būtina atminti, kad vaistai gali sukelti šalutinį poveikį. VVKT Lietuvoje stiprina rinkoje esančių vaistų saugumo stebėseną ir ragina gydytojus, slaugytojus, vaistininkus, pacientus ir juos vienijančias organizacijas būti pilietiškais bei atsakingais ir pranešti apie patirtą šalutinį vaistų poveikį.

Kaip teigia VVKT viršininkas G. Andrulionis, duomenys apie ĮNR padeda gauti naujos informacijos apie vaistų saugumą ir kartu didina visuomenės supratimą apie vartojamus vaistus. Taip pat padeda kitiems pacientams išvengti žalos ateityje, o gydytojams saugiau skirti vaistus.

Remiantis duomenimis apie ĮNR, gali būti keičiami vaistų informaciniai dokumentai, į pastaruosius įtraukiant informaciją apie naujas būkles, kurių atveju vaisto vartoti negalima, taip pat įspėjant apie naujus nepageidaujamus poveikius, galimas sąveikas su kitais vaistais.

Jei nustatoma, kad dėl sukeliamo šalutinio poveikio vaisto keliama rizika yra didesnė už galimą naudą, gali būti stabdoma arba panaikinama vaisto registracija ir šis pašalinamas iš rinkos.

„Nepaprastai svarbu, kad vaistus vartojantys žmonės, taip pat vaistus skiriantys sveikatos priežiūros specialistai bei vaistininkai, pastebėję ar sužinoję, kad pacientas patyrė nepageidaujamą reakciją į vaistą, apie ją praneštų.

Pranešti reikia ne tik vaisto charakteristikų santraukoje nurodytus, bet ir visus kitus vaistų sukeltus kenksmingus ir nenorimus poveikius, kilusius vartojant vaistą bei nesilaikant patvirtintų jo vartojimo sąlygų, taip pat dėl klaidingo vaistų vartojimo (pavyzdžiui, vartotas ne tas vaistas, neteisingas vartojimo būdas, vaisto paruošimas, supainiotas vaisto

stiprumas ir pan.). Būtina pranešti ir piktnaudžiavimo vaistu atvejus“, - tvirtina VVKT viršininkas.

Nepageidaujama reakcija į vaistą
Foto: VVKT pav.

Informaciją apie galimus vaisto šalutinius poveikius galima rasti pakuotės lapelyje, kuris yra įdėtas į kiekvieno vaisto pakuotę, taip pat Tarnybos interneto svetainėje. Tereikia paspausti šią nuorodą https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/medications ir į paieškos laukelį įvesti vartojamo vaisto pavadinimą.

Jei vaistinėje perkama ne visa vaisto pakuotė, o tik viena lizdinė vaistų plokštelė, vaistininkas privalo pateikti pakuotės lapelį lietuvių kalba.

Norint pranešti informaciją apie šalutinį vaistų poveikį, tereikia paspausti šią nuorodą: https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv. Užpildyti atsidariusią formą užtruks vos kelias minutes. Pranešti apie ĮNR galima ir el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt, užpildant specialią formą, bei nemokamu telefonu 8 800 735 68 (gyventojams).