Šis preparatas, skirtas apsaugoti skydliaukę branduolinės avarijos atveju, bus dalijamas nemokamai.

Jau galima matyti receptą

„Kalio jodido elektroniniai receptai sostinės gyventojams suformuoti pagal Vilniaus savivaldybės administracijos pavedimą Centro poliklinikai. Siekiant paspartinti šio preparato išdalinimą gyventojams, Registrų centro specialistai automatizavo e.recepto suformavimo procesą, tad pacientams tereikia nueiti į artimiausią vaistinę ir pateikus savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą atsiimti jam priklausanti vaistinį preparatą“, – informavo valstybės įmonė.

Pasak Registrų centro, vilniečiai, prisijungę prie savo paskyros e.sveikatos sistemoje, jau šiuo metu gali matyti jiems skirtą kalio jodido elektroninį receptą. E.sveikatos portale prisijungę pacientai taip pat gali įgalioti savo šeimos narį ar kitą artimą asmenį, kad šis už juos vaistinėje atsiimtų jiems skirtus vaistus.

„E.sveikatos sistemoje suformuoti kalio jodido e.receptai galioja vieną mėnesį, tad pacientai ar jų įgalioti asmenys gali neskubėti ir vaistinį preparatą atsiimti jam patogiu metu“, – teigiama pranešime.

4 mln. tablečių perduota 16 savivaldybių

Sveikatos apsaugos ministerija iš viso perdavė 4 mln. kalio jodido tablečių 16 savivaldybių, esančių 100 kilometrų atstumu nuo Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje. Šios tabletės branduolinės avarijos atveju turėtų apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio.

Tabletes savivaldybės įpareigotos išdalyti gyventojams asmeniniam saugojimui arba pačios saugoti jas taip, kad branduolinės avarijos atveju jas per 2–3 val. būtų galima paskirstyti gyventojams.

Lietuva kritikuoja branduolinio projekto Astrave saugumą ir pasiruošusi boikotuoti jėgainės elektrą, Baltarusija atmeta kritiką. Pirmąjį elektrinės reaktorių planuojama įjungti kitų metų pirmąjį ketvirtį.

Vaistinės atstovė: kalio jodidas nėra maisto papildas

„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė sako, kad kalio jodidas bus dalinamas 54 sostinės vaistinėse. Iš viso tinkle bus išdalinta daugiau nei 62 000 nemokamų vaisto pakuočių.

L. Bielskė priminė, kad kalio jodidas yra vaistas, tai nėra maisto papildas, tai vaistas, kuris vartojamas tik tada, kai yra pranešta apie visuotinai pavojingą situaciją, kai aplinkoje pasklinda radioaktyvusis jodas ir jį būtina sunaudoti vos gavus informaciją iš Sveikatos apsaugos ministerijos, per 2–8 valandas pasklidus radioktyviajam jodui aplinkoje.

Instrukcija keturiomis kalbomis

Nuo spalio 20 dienos, antradienio, nemokamai pradedamos dalinti kalio jodido tabletės visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams ir visose Vilniaus miesto „Camelia“ vaistinėse. Kalio jodido tabletes, kurias reikėtų išgerti galimai įvykus atominės elektrinės avarijai, vilniečiai galės atsiimti pagal iš anksto išrašytus elektroninius receptus.

Kiekvienas Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravęs gyventojas, pateikęs asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pagal iš anksto išrašytus elektroninius receptus, vaistinėje neatlygintinai gaus po 4 kalio jodido tabletes. Kartu gaus vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.

Gyvenantys Vilniuje, bet nedeklaravę gyvenamosios vietos sostinėje, „Camelia“ vaistinėse turi galimybę kalio jodido tabletes įsigyti savo lėšomis.

Tabletes reikėtų vartoti branduolinės nelaimės atveju rekomendavus Vyriausybei arba Sveikatos apsaugos ministerijai. Įvykus branduolinei avarijai, Vilniaus gyventojai apie tai būtų įspėti trimis būdais: garsinėmis sirenomis, trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus ir per radiją, televiziją bei kitas visuomenės informavimo priemones.

Pagal šiuo metu išrašytus el. receptus, kurie galioja 30 dienų, gyventojai kalio jodido tabletes galės atsiimti iki lapkričio 17 dienos.

išduos ir pacientų atstovams

Vilniaus miesto savivaldybė informuoja, jeigu pacientas dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, negalios) negali pats nuvykti iki vaistinės, jam priklausančias kalio jodido tabletes gali paimti paciento atstovas, vaistinėje pateikęs atstovaujamo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Kalio jodido tabletės dalinamos dėl lapkričio mėnesį veiklą pradėsiančios Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje veiklos. Ekspertai abejoja šios jėgainės patikimumu – dar ją statant buvo įvairių incidentų, abejojama dėl darbų kokybės. Astravo miestas nuo Vilniaus yra nutolęs per 45 kilometrus, tad, jei įvyktų atominės elektrinės avarija, 100 km spinduliu gyvenantiems asmenims kiltų pavojus dėl į atmosferą išmetamo radioaktyviojo jodo. Į šią teritoriją patenka ir Vilniaus rajono gyventojai.

Pamokė kaip laikyti ir vartoti kalio jodidą

„Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė pamokė, kad kalio jodidą reikėtų laikyti įprastai kaip vaistus kartu su pakuotės lapeliu, kuris išduodamas vaistinėje. Vaistai turi būti laikomi sausoje, nuo saulės apsaugotoje vietoje ir apsaugoti nuo vaikų.

„Siūlyčiau kalio jodidą turėti su savimi, jis efektyviausias, kai sunaudojamas per 2–8 valandas vos pasklidus į aplinką radioktyviajam jodui. Nežinome, kada tai gali nutikti, todėl būtų geriausia turėti jį su savimi“, – sakė vaistininkas.

Vaistinėse išduodama dvejoms paroms reikalinga dozė, tai yra 4 tabletės 2 tabletės yra vartojamos vienkartinai, jas iškart praryjant suaugusiems ir vaikams nuo 12 metų. Vaikams 3–12 metų yra geriama viena tabletė, o vaikams iki 3 metų pusė tabletės.

Esant reikalui rekomenduojama pasitarti su gydytojų ar vaistininku, neužsiimti savigyda, neieškoti informacijos internete, nes ji gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo

„Branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas gali pasklisti po mūsų aplinką: įkvėpus juo užterštą orą arba suvalgius užteršto maisto, radioaktyvusis jodas ima kauptis skydliaukėje, ją žaloti ir ilgainiui neretai sukelia vėžinius skydliaukės susirgimus“, – sako „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič.

Nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio apsaugoti gali kalio jodido tabletės, nes jose esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje bei neleidžia radioaktyviajam jodui į ją patekti.

„Kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų medžiagų, pasklindančių branduolinės avarijos metu. Todėl, nelaimės atveju, būtų privalu imtis ne tik šios, bet ir kitų prevencinių priemonių, kurias rekomenduotų už situacijos valdymą atsakingos institucijos“, – sako „Camelia“ vaistininkė K. Zacharevič.

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai yra vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda būtent radioaktyviojo jodo dalelės ir tik sulaukus rekomendacijų iš Sveikatos apsaugos ministerijos ar kitų atsakingų valstybinių įstaigų.

„Šias tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Taip pat blokuoti skydliaukę kalio jodidu yra veiksminga ir praėjus 2 valandoms nuo susidūrimo su kenksminga medžiaga, tačiau ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Kitu atveju, kalio jodido vartojimas gali tapti žalingas organizmui“, – sako vaistininkė.

K. Zacharevič pabrėžia, kad vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas. Jį reikėtų vartoti su maistu, o vienos dozės kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus.

Atsitikus nelaimei:

naujagimiams iki 1 mėnesio reikėtų duoti ketvirtį tabletės arba 16 mg;

kūdikiams nuo 1 mėnesio iki 3 metų – pusę tabletės arba 32 mg;

vaikams nuo 3 iki 12 metų – visa tabletė arba 65 mg;

vaikams nuo 12 metų ir suaugusiesiems – dvi tabletės arba 130 mg.