Papasakokite, kas yra Žmogaus papilomos virusas (ŽPV)?

Žmogaus papilomos viruso infekcija – viena dažniausiai lytiškai plintančių infekcijų. Daugiau kaip 40 ŽPV tipų randama tiek vyrų, tiek moterų genitalijų gleivinėse, burnos bei viršutinių kvėpavimo takų gleivinėse. Tų pačių ŽPV tipų lokalizacija skirtingose vietose gali sukelti skirtingus pažeidimus. Tyrimų duomenimis, dažnai netrukus po pirmųjų lytinių santykių jau randama ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Didelės rizikos ŽPV tipai sukelia pokyčius ląstelėse, dėl to gali išsivystyti gimdos kaklelio vėžys. Žemos rizikos ŽPV tipai gali sukelti genitalijų karpas tiek vyrams, tiek moterims.

Kokie yra pagrindiniai simptomai?

ŽPV užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Populiariausi yra šie:

- genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.);

- gerklės, gerklų papilomatozė;

- gimdos kaklelio displazija;

Ilgalaikis virusų persistavimas gali sukelti:

- makšties, varpos, išangės vėžį;

- gimdos kaklelio vėžį;

- tonzilių, liežuvio ir kt. vėžį.

Kas patenka į ŽPV rizikos zoną? Kaip ŽPV plinta?

Kiekvienas, kuris turi arba turėjo lytinius santykius (vaginalinius, oralinius, analinius), gali arba galėjo užsikrėsti ŽPV. Ši infekcija yra labai paplitusi ir teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą per gyvenimą yra užsikrėtę ŽPV. Netgi tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį, taip pat galėjo užsikrėsti ŽPV. Ši infekcijas plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius. ŽPV galima užsikrėsti ne tik visų rūšių lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu, pvz., turint manualinį-genitalinį kontaktą. Taip pat kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Kokios sąsajos yra tarp ŽPV ir vėžio?

Maždaug per 10-15 metų ŽPV paveiktos gimdos kaklelio epitelio ląstelės gali virsti anomaliomis ir išsivystyti į gimdos kaklelio vėžį. ŽPV tipų yra daug. Pagal riziką sukelti gimdos kaklelio vėžį ŽPV tipai skirstomi į mažos rizikos ŽPV (6,11, 34, 40, 42, 43, 44, 53, 54, 61, 72, 73, 81), didelės rizikos (31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68), ypač didelės rizikos (16, 18). Profilaktiniai patikrinimai padeda aptikti ikivėžines gimdos kaklelio būkles, t.y. pirmuosius gimdos kaklelio ląstelių pakitimus. Vyresnėms nei 30 metų moterims rizika užsikrėsti ŽPV gerokai sumažėja, tačiau jo išlikimas dažnėja. Taip yra ir todėl, kad jaunų moterų gimdos kaklelio transformacijos zona yra gimdos kaklelio makštinėje dalyje, čia mažai gaminama apsauginių gleivių, silpniau nei suaugusių moterų veikia vietinis imuninis atsakas, o transformacijos zona yra jautri įvairių veiksnių poveikiui, todėl susidaro palankios sąlygos ŽPV įsiskverbti į šią zoną ir ten persistuoti.

Ar ŽPV yra išgydoma?

Žmogaus imuninę sistemą silpnina lėtinės ligos, kai kurie joms gydyti vartojami vaistai, traumos, stresas, chirurginės operacijos, įvairios kilmės mažakraujystė, įvairios infekcijos ir kiti veiksniai. Kiek ilgai ŽPV išliks organizme kiekvienu individualiu atveju – nustatyti negalime, o vaistų ar vakcinų, kuriomis galima pagydyti šiuo metu diagnozuotą ŽPV infekciją, kol kas nėra.

ŽPV dažnai siejama su neištikimybe, dideliu partneriu skaičiumi. Kiek tai yra pagrįsta?

Tiesa, kad rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis iš tiesų yra didesnė, jei turima daug lytinių partnerių, tačiau manymas, kad lytiškai plintančiomis infekcijomis užsikrečia tik tie, kurie turi daug lytinių partnerių, nevengia atsitiktinių lytinių santykių, yra neištikimi ar gyvenantys „kitokį" lytinį gyvenimą yra ydingas iš esmės.

Iš tiesų užsikrėsti ŽPV ir tapti jo nešiotoja galima turint ir vieną mylimą bei ilgalaikį lytinį partnerį. Net jei jūsų lytinis partneris jums yra pirmasis ir vienintelis, jūs vis tiek galite tapti infekuota ŽPV, jei praeityje jūsų partneris turėjo kontaktą su ŽPV užsikrėtusiais asmenimis ir tapo ŽPV nešiotoju.

Ar lieka pasekmės, ar gali šis virusas pasikartoti?

Taip, gali kartotis.

Kokie šiandien yra gydymo ir apsisaugojimo būdai?

Vakcinos, imuninės sistemos stiprinimas, specialus gelis. Kiekvienas organizmas turi galimybę šį virusą išnaikinti pats. Viruso savaiminis išnykimas priklauso nuo organizmo imuninės sistemos stiprumo bei viruso agresyvumo ir jo kiekio. Tiesa ir tai, kad žmogaus imuninė sistema gali numalšinti viruso agresyvumą, kad jis nekeltų grėsmės sveikatai net ir visiškai virusui neišnykstant.
Teisingai, tinkamai ir laiku naudojant prezervatyvus galima išvengti lytiškai plintančių infekcijų, tuo tarpu žmogaus papilomos virusas, herpes infekcija gali būti perduodami ir tiesioginio kontakto metu, susiliečiant odai ir gleivinėms. Prezervatyvas nepadengia visos tarpvietės odos, todėl vulva, analinė, perianalinė sritys, varpos pagrindas, kapšelis lieka atviri kontaktui. ŽPV gali būti perduotas ir prieš užmaunant prezervatyvą.

Kuo šis virusas pavojingas nėščiosioms?

Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti kūdikiui gimdymo metu.

Ar šis virusas turi įtakos vaisingumui?

ŽPV infekcija neturi įtakos moters vaisingumui. Jei moteris nėščia ir yra infekuota ŽPV, jai gali atsirasti karpų ar ikivėžinių pokyčių, tačiau tikrinantis reguliariai šių ligų galima išvengti laiku.