„1,8 m apimtis per liemenį“, – komentavo moteris.

Beveik 30 metų Genovaitė prekiauja didelių dydžių drabužiais ir kasdien bendrauja su papildomų kilogramų turinčiais žmonėmis.

„Buvo tokia banga, kada visi darė skrandžio mažinimo opercijas, vartojo visokius papildus.

Man atrodo, dabar moterys pradėjo sportuoti ir stengiasi būti sau gražios“, – pastebėjimais LNK žinių laidoje dalijosi parduotuvės „Dručkiai“ savininkė Genovaitė Petrulevičienė.

Foto: Shutterstock

Parinkti figūrai tinkančius drabužius padedanti Genovaitė sako, kad kiekvienas apkūnus žmogus nori būti lieknesnis, bet dalis su savo kilogramais jau susigyveno.

„Jaunos merginos ypač nebijo savo svorio. Jos tiesiog jaučiasi gerai ir joms viskas gerai“, – kalbėjo parduotuvės savininkė.

Vyrai į nereikalingus kilogramus, anot Genovaitės, reaguoja kitaip.

„Dažniau jie galbūt nekreipia dėmesio, nebent yra labai daug problemų. Jaučiasi blogai jų žmonos iš tiesų. Jos nori, kad vyrai būtų lieknesni, stengiasi, duoda valgyti, neduoda“, – sakė G. Petrulevičienė.

Genovaitė pastebi, kad pastovių klientų apimtys pasikeitė per pandemiją. Pasivaikščiojimas į virtuvę prie šaldytuvo neatstojo pasivaikščiojimų lauke.

„Plius-minus penki kilogramai. Bet daugiau to pliuso 5 kilogramai buvo“, – teigė G. Petrulevičienė.

Didesnių drabužių ieško 6 iš 10 gyventojų – tiek Lietuvoje turi per didelį svorį. Anot sveikatos apsaugos ministro, galvojama, kaip su tuo kovoti.

„Ir visas visuomenės informavimo fondo priemones, tiek kitas sveikos gyvensenos propagavimo. Be abejo, tos priemonės yra daromos, yra numatytos“, – patikino sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Arūnas Dulkys

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad nutukimo epidemija yra jau visoje Europoje.

Per pastaruosius 50 metų nutukimo rodikliai išaugo 138 procentais.

„Gyvename aplinkoje, kurioje lengvai gauname pigų ir skanų maistą ir tikrai lengva visą dieną sėdinėti.

Žinome, kad vis dažniau mūsų vaikai susiduria su reklama, net kai žaidžia vaizdo žaidimus: jie mato maisto produktų, kuriuose yra daug riebalų, cukraus ir druskos skelbimus“, – komentavo PSO atstovė Julianne Williams.

PSO siūlo valstybėms stabdyti nutukimo epidemiją, apmokestinant saldžius gėrimus, sveikus produktus daryti prieinamesnius ir riboti nesveikų produktų reklamą, skirtą vaikams.

Su svoriu problemų turinčiais žmonėmis bendraujanti Genovaitė sako, kad pyragėlio pabranginimas nuo jo neatbaidys.

Medikai pritaria: ne vien maistas lemia nutukimą.

„Jeigu patiriu daug streso, neišsimiegu, labai nerimauju, tai tie patarimai mažiau valgyti yra visai ne į tą pusę“, – sakė Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė.

O nuolatinis aplinkinių baksnojimas į riebalų klostes ant liemens taip pat naudos neduoda.

„Tos tarsi geranoriškos kitų žmonių pastabos, kad gal tu jau susiimk, nebevalgyk ir kažką daryk, kaip rodo tyrimai, suveikia priešingai. Kuo daugiau tokių pastabų žmogus išgirsta per savo gyvenimą, ypač jeigu vaikas daug tokių pastabų išgirsta, tuo didesnė yra svorio didėjimo rizika“, – paaiškino gydytoja A. Jauniškytė-Ingelevičienė.

Anot gydytojos, saldumynų norisi tuomet, kai trūksta miego, todėl negalima numoti net ir į vieną netinkamai išmiegotą naktį.

„Viena nepamiegota naktis sukelia pasekmes, kurias paskui atstatyti po to reikia 4 pamiegotų naktų“, – įspėjo dietologė.

Nutukimas laikomas liga. Todėl specialistai pataria neieškoti stebuklingų dietų internete, o kreiptis pagalbos į gydytojus.

Visą LNK žinių reportažą galite matyti čia: