Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė teigė, kad tik atlikus tyrimą iš nosies ir gerklės (nosiaryklės) galima sužinoti, kas yra tikrasis susirgimo kaltininkas.

Kartu gydytoja rekomendavo: „Kadangi šiuo metu koronavirusas plinta labai sparčiai, pajutus net ir lengvus peršalimui būdingus simptomus, reikėtų likti namuose.“

Neretai koronaviursas pasireiškia gana lengvais simptomais, kurie nebūtinai juntami visi kartu.

Gydytoja nurodo, kad tarp tokių simptomų gali būti karščiavimas nuo 37,1 iki 38–39 laipsnių. Temperatūra gali būti šokčiojanti – vieną dieną pakilti iki 40 laipsnių, o kitądien būti tik 37. Toks karščiavimas gali užsitęsti ir ilgiau.

Kiti galimi koronaviruso simptomai yra nuovargis, silpnumas, galvos skausmas, raumenų skausmai. „Kai kurie pasakoja, kad jaučiasi taip, tarsi būtų stipriai pasportavę, pastebi, jog skauda nugarą, kaulus „laužo“, sako, „gripuoju“, – pastebėjo gydytoja J. Dūdienė savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Koronavirusas
Foto: Shutterstock

COVID-19 ligai gali būti būdingi ir gerklės perštėjimas, sausas kosulys. Taip pat gali atsirasti sloga, užgulti nosis, gali dingti uoslė ir skonio pojūtis (jie pasveikus grįžta).

Kaip rašo gydytoja, infekcija gali pasireikšti pilvo skausmais ir viduriavimu.

Tad ką daryti, pasireiškus lengviems COVID-19 ligos simptomams?

Pateikiame gydytojos patarimus iš įrašo socialiniame tinkle „Facebook“:

„Lengvos eigos COVID-19 gydoma namuose, vartojant vaistus simptomams palengvinti.

Stiprėjantis kosulys ir dusulys, krūtinės užgulimas mums jau yra perspėjimas, kad būtina atlikti išsamius tyrimus – kraujo, plaučių rentgeno nuotrauką ir kraujo prisotinimą deguonies (tam naudojamas pulsoksimetras – prietaisas, dedamas ant rankos piršto), jie parodytų, ar nevyksta komplikacija – plaučių uždegimas. Tai būtų vidutinio sunkumo COVID-19 liga ir jau gydytojai spręstų dėl papildomo gydymo. Ir net nustačius plaučių uždegimą, paskyrus antibiotikų, nesant pablogėjimo dėl kitų lėtinių ligų (tokių kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, plaučių ar inkstų ligos), – stabilios būklės pacientai, sergantys vidutinio sunkumo COVID-19 liga, gali būti palikti gydytis namuose, atidžiai stebint būklę, konsultuojantis telefonu su šeimos gydytoju.

Jurga Dūdienė

Kaip sau padėti, kaip malšinti lengvos eigos COVID-19 simptomus:

  • Vartoti daug daug skysčių. Tinka visos arbatos – žolelių ir uogų, vanduo.
  • Leisti sau karščiuoti, jeigu tai nesukelia ypač nemalonios savijautos, tik esant daugiau nei 38 laipsnių temperatūrai mūsų organizmas pasigamina ypatingųjų karių kovoti su virusais – interferoną, tad gausiai geriant skysčių, esant šiltoms (raudonoms) plaštakoms ir pėdoms, temperatūros galima ir nemušti. Žinoma, jeigu nėra kitų būklių, bloginančių bendrą savijautą. Atskirai svarbu paminėti, kad kai kuriems žmonėms vaistas nuo temperatūros ibuprofenas gali padidinti kraujospūdį, todėl net ir nesergantys kraujospūdžio liga turėtų pasimatuoti kraujo spaudimą, ir tai verta aptarti su savo šeimos gydytoju. Ibuprofenas ir paracetamolis yra saugūs vaistai, svarbu neviršyti jų paros nustatytų dozių. Ir „neprigerti“ šių vaistų su kokteiliais – karštaisiais gėrimais, kurių sudėtyje taip pat yra paracetamolio. Skaitykite sudėtį, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.
  • Perštint gerklei ir esant sausam kosuliui geriausiai tiks čiulpiamosios pastilės, jos sudrėkins gerklės gleivinę, nuramins kosulį (ypač mentolis, saldymedis, islandinė kerpena, šalavijas); taip pat tinka skalauti šalavijų, medetkų arbatomis, daryti šiltų garų inhaliacijas. Labai rekomenduoju neskubėti pradėti vartoti vaistų, skirtų skatinti atsikosėjimą, – ambroksolio, acetilcisteino tipo tablečių. Taip tik prasideda stiprus kosulys. Sausam kosuliui gydyti visiškai pakanka gausiai gerti arbatų ir čiulpti pastilių, kad būtų sudrėkinta gerklės gleivinė.
  • Slogai gydyti – purškiamieji vaistai, skiriami 3–5 dienom, vertingas nosies plovimas druskingu vandeniu (yra griežtos taisyklės). Toliau – rekomenduojama tartis su gydytoju.
  • Gerosios bakterijos (visada yra gerai padėti virusų pakirstam mūsų organizmui: puikiai veikianti žarnyno mikroflora – galingas mūsų imuninės sistemos ramstis).

Dar svarbus akcentas – nepradėti antibiotikų savarankiškai, „profilaktiškai“, sergant COVID-19 lengva forma. Tik esant viruso komplikacijoms – o tai gali būti ir bronchitas, ir plaučių uždegimas – ir tik tuomet, kai pagal kliniką bei kraujo tyrimus mato, kad prisidėjo bakterinė infekcija, gydytojai paskiria. Jokiu būdu nerekomenduoju antibiotikų gerti „dėl visa ko, kad nesikomplikuotų virusas“...

Ir viskas! Lengva ligos forma perserga apie 80 proc. užsikrėtusių koronos infekcija, dalis užsikrėtusiųjų net nejunta jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus, apie 20 proc. prireikia ištyrimo ligoninėje ir apie 6-8 proc. paliekami gydyti ligoninėje, gydymas trunka įvairiai, nuo 2 iki 4–6 savaičių, todėl toks svarbus tikslas, kad kaip įmanoma labiau sulėtintume viruso plitimą.

Bendradarbiaukite su savo šeimos gydytoju! O būklei stipriai blogėjant – ypač atsiradus dusuliui – nedelsdami skambinkite 112. Veikdami kartu, įveiksime pandemiją. Saugokime vieni kitus. Venkime nebūtinų kontaktų.“

Foto: Shutterstock