Kodėl ne vienas suklūstame, išgirdę žodžių junginį „autoimuninė liga“? Todėl, kad į tyrėjų akiratį šios ligos patenka retai, jos pasireiškia skirtingai ir egzistuoja daugybė jų tipų. Bet tikrai esame girdėję tokius pavadinimus, kaip reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė, išsėtinė sklerozė, lėtiniai žarnyno uždegimai – kolitas arba Krono liga, diabetas, hipotiroidizmas, žvynelinė (psoriazė). Nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai atskiros ligos, bet iš tiesų tai ta pati autoimuninė liga, turinti daugybę atmainų ir stipriai pabloginanti susirgusiojo gyvenimo kokybę.

Jei jaučiate nuolatinį nuovargį, galvos svaigimą, susierzinimą, depresiją, kenčiate nuo nepaaiškinamų svorio pokyčių, slenka plaukai ar periodiškai kyla odos problemų, – galbūt susidūrėte su viena iš daugybės autoimuninių ligų, kai nuo išorinių bakterijų bei virusų poveikio mus turinti saugoti imuninė sistema pradeda atakuoti ne svetimas molekules, pavyzdžiui, bakterijas, o sveikas mūsų organizmo ląsteles? Autoimuninės ligos gali pažeisti praktiškai kiekvieną organą ar sistemą. Vienos jų puola nervų sistemą, kaip autizmas ar depresija, kitos – sąnarius, raumenis, odą, endokrinines liaukas ar širdį.

Autoimuninės ligos dažnai gydomos imuninę sistemą slopinančiais preparatais, tačiau toks gydymas neretai sukelia šalutinį poveikį ir giluminių problemų neišsprendžia. „Teks priprasti prie nuskausminamųjų, nes jums reikės jų visą likusį gyvenimą“, – labai dažnai tokiais tradicinės medicinos atstovų žodžiais palydimi pacientai, sužinoję, kad serga autoimunine liga.

Kitokią išeitį ir požiūrį į ligą siūlo funkcinės medicinos specialistai. Šios knygos autorė dr. Susan Blum – viena tokių: ji yra prevencinės medicinos atstovė, Sinajaus medicinos mokyklos Niujorke Prevencinės medicinos katedros docentė, Blum sveikatos centro Niujorke steigėja. Savo darbą su autoimuninės ligos diagnozę išgirdusiais ir dažnai į neviltį puolusiais pacientais ji mėgsta apibūdinti taip: „Funkcinės medicinos specialistas – tai tarsi medicinos detektyvas, surenkantis visas užuominas iš pacientų praeities (kur jie užaugo, kokia jų šeiminė padėtis, ar buvo sveikatą galėjusių sutrikdyti įvykių praeityje ir t. t.) ir dabarties (galimi toksinai aplinkoje, socialinis gyvenimas, streso lygis, santykiai, mityba, darbo ir poilsio režimas, miego įpročiai ir t. t.). Apsiginklavęs šia informacija, funkcinės medicinos specialistas stengiasi išsiaiškinti, kaip ir kodėl organizmo funkcijos sutriko. Tokį detektyvo darbą atlieku su visais savo pacientais Blum sveikatos centre, taip pat atlikau su savimi, kai teko gydytis man diagnozuotą autoimuninę ligą. Būtent tą siūlau ir jums, pasitelkdama šioje knygoje pateikiamus interaktyvius elementus.“

Funkcinės medicinos praktinis pritaikymas rodo, kad autoimunines ligas lemia kelios pagrindinės priežastys, kurias tradicinė medicina paprastai ignoruoja, o autoimunines ligas gydyti siūlo imuninę sistemą užgniauždami stipriais vaistais. Tačiau tikrosios beveik visų autoimuninių ligų priežastys yra tos pačios: mikrobai, aplinkos toksinai, alergenai, stresas ir netinkama mityba. Jei pašalinsite pagrindines dirginančias priežastis ir pastiprinsite savo organizmo optimalų funkcionavimą tinkama dieta bei gyvenimo būdu, užkirsite kelią praktiškai visoms šioms ligoms.

Dr. Susan Blum knygoje pataria, kaip subalansuoti imuninę sistemą pasirinkus tinkamą maistą, susidarius dienotvarkę, išmokus įveikti stresą ir atsikračius įvairių nemalonių dirgiklių. Ji siūlo išbandyti keturis žingsnius, kurie padės apsisaugoti nuo autoimuninių ligų ar jas gydyti:

• 1 žingsnis: naudokite maistą kaip vaistą.
• 2 žingsnis: supraskite streso sąsajas.
• 3 žingsnis: pagydykite žarnyną.
• 4 žingsnis: padėkite savo kepenims.