„Šiuo metu visi jaučiame nuolatinę įtampą dėl koronaviruso grėsmės ir įkalinimo tarp keturių sienų, baimę netekti darbo. Be to, šaldytuvas varstomas dažniau, o jame – nebūtinai tik patys naudingiausi sveikatai produktai. Stresas, daug cukraus ar gyvūninių riebalų turintis maistas, antsvoris ir fizinės veiklos trūkumas yra tie faktoriai, dėl kurių gali didėti cholesterolio kiekis“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas Kęstutis Beržinis, geriausio vaistininko rinkimuose „Lietuvos metų vaistininkas 2019“ pripažintas sidabro medalio laimėtoju.

Vaistininkas teigia, kad padidėjus cholesterolio kiekiui organizmas paprastai ima siųsti ženklus, tereikia juos laiku pastebėti ir reaguoti. Gelsvai rudi mazgeliai, susiformavę delnuose, aplink kelius, alkūnių sąnarius ar akių vokus, – cholesterolio kiekio padidėjimą išduodantys požymiai. Taip pat gali susiformuoti pilkšvas žiedas akies ragenos periferijoje.

Cholesterolis

„Dažniausiai padidėjusia cholesterolio koncentracija kraujyje žmonės skundžiasi pavasarį arba grįžę iš atostogų, kai leidžia sau valgyti daugiau saldaus, riebaus ar greitojo maisto, taip pat tada, kai mažiau juda. Dėl netinkamos mitybos atsiradęs antsvoris gali sukelti insulino perteklių, sukuriantį uždegiminį foną bei lėtinį uždegimą, o su juo kovoti organizmas bando gamindamas daugiau cholesterolio“, – tikina K. Beržinis.

Nors dažniausiai padidėjęs cholesterolio kiekis siejamas su antsvoriu, ši taisyklė irgi turi išimčių. Vaistininkas paminėjo atvejį, kai prieš keletą metų į vaistinę nustatyti bendrojo cholesterolio kiekio užsuko dvi pagyvenusios moterys.

„Viena iš jų buvo itin liekna, kitai gerokas antsvoris net kėlė dusulį. Pirmoji viskuo piktinosi, o antroji savo eilės laukė su šypsena. Ir būtent pastarosios cholesterolio lygis buvo geras, o moters, kuri akivaizdžiai įsileidžia į gyvenimą per daug streso, – aukštesnis. Šis pavyzdys tik patvirtina, kad cholesterolio pertekliaus priežasčių yra daug, o rodiklio negalima vertinti vienareikšmiškai“, – aiškina specialistas.

Antsvoris, asociatyvi nuotr.
Foto: Shutterstock

„Blogasis“ ir „gerasis“ cholesterolis

K. Beržinis aiškina, kad cholesterolis yra žmogui gyvybiškai būtina medžiaga, jis skirstomas į „gerąjį“ (DTL) ir „blogąjį“ (MTL). „Šie pavadinimai sąlyginiai, nes žmogui reikalingos abi rūšys. Problemos prasideda tada, kai organizme atsiranda jų disbalansas – turime daug „blogojo“ ir mažai „gerojo“. Kuo didesnė „gerojo“ cholesterolio koncentracija kraujyje, tuo labiau sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika“, – teigia vaistininkas.

Anot jo, ypač svarbu nuolat atlikti ne tik bendrojo cholesterolio tyrimus, bet ir nustatyti „blogojo“ bei „gerojo“ cholesterolio koncentraciją kraujyje, o nukrypimus nuo normų stengtis pastebėti ir koreguoti kuo anksčiau.

Bendrojo cholesterolio norma yra 5 milimoliai litre (mmol/l), o „blogojo“ – 3 mmol/l. Rekomenduojama „gerojo“ cholesterolio koncentracija kraujyje neturėtų būti mažesnė nei 1 mmol/l.

Širdis
Foto: Shutterstock

Cholesteroliui mažinti – skaidulinės medžiagos

Gyventojams, kuriems nustatytas „blogojo“ cholesterolio padidėjimas, vaistininkas rekomenduoja keisti mitybos įpročius, mesti svorį, atsisakyti netoleruojamų maisto produktų.

„Reiktų saikingai vartoti greitųjų angliavandenių, sumažinti sočiųjų riebalų kiekį, atsisakyti hidrintų riebalų, būti fiziškai aktyviems – tai sukeltų teigiamą „perversmą“ organizme. Į maisto racioną svarbu įtraukti produktus, turinčius omega 3 riebalų rūgščių ir daug skaidulų: skumbres, lašišas, menkių kepenis, riešutus, avokadus, linų sėmenis, maistines kanapes. Taip pat rekomenduojama valgyti ryškių spalvų daržoves ir vaisius, kurių polifenoliai padeda kovoti su uždegimu“, – vardija K. Beržinis.

Foto: Vida Press

Jis atkreipia dėmesį į tai, kad vertėtų atsisakyti aliejaus, kuriame yra omega 6 riebalų rūgščių, mat šis skatina uždegiminius procesus organizme. Taip pat nevalia persivalgyti kiaušinių ar jaunų gyvulių mėsos, nes šie produktai tiesiog prisotinti cholesterolio.

Pastaruoju metu vaistininkai teigia pastebintys padidėjusį cholesteroliui mažinti skirtų preparatų pardavimą, tačiau jų griebtis pataria tik tada, kai grėsmė sveikatai tampa reali, o iš pradžių gali pakakti pakoreguoti gyvenimo būdą.

K. Beržinis tikina, kad, vartojant daugiau nei du skirtingus maisto papildus ar cholesteroliui mažinti skirtus preparatus, reikėtų atkreipti dėmesį į jų suderinamumą su kitais vaistais. Dėl vaistų tarpusavio suderinamumo nemokamai galima pasikonsultuoti kiekvienoje šalies „Gintarinėje vaistinėje“.