Kiek azarto, išgyvenimų, tikėjimo ir vilties futbolo žaidėjų ir juos palaikančių aistruolių veiduose ir širdyse. Ir viskas gali pasikeisti per keletą sekundžių – įvartis, gera gynyba ir tu jau nugalėtojas, ir visi paskęsta euforijoje, rašoma pranešime spaudai.

Taip kaip donorystės ir transplantacijos procese – nuolatiniai palydovai yra ilgas laukimas, viltis ir tikėjimas. Gavus skambutį apie esamą donorą – viskas skaičiuojama sekundėmis, o tada jau prasideda naujas gyvenimas, o gal tęsiasi esamas, tik kita forma?!.

Organų donorystės tema ir futbolas turi daug sąsajų: yra dešimtys futbolininkų, kuriems atlikta kokio nors organo ar kaulų čiulpų transplantacija. Futbolo pasaulis turi išskirtinių istorijų, kai po transplantacijos sportininkai grįžo į aikštę.

Pasveikę sportininkai savo pavyzdžiu įrodo, kad organų ir ląstelių (kaulų čiulpų) transplantacija daro stebuklus. Apie juos rašo didžiausi pasaulio dienraščiai – apie ligų priežastis, sekinantį gydymą, apie žmonių kilnų apsisprendimą dovanoti organus transplantacijai ir į sporto aikštę sugrįžusių sportininkų pasiekimus. Šios istorijos prisideda prie švietėjiškos misijos: futbolininkai dalyvauja donorystei skirtuose renginiuose, steigia fondus, kurių lėšos panaudojamos sunkiomis ligomis sergančių žmonių gydymui.

Ivanui Klasničiui, Kroatijos komandos puolėjui, praėjusiais metais atlikta trečioji inksto transplantacija. Prieš šią transplantaciją persodinti mamos, vėliau tėčio inkstai nustojo veikti, todėl reikėjo trečio donoro inksto. Šis sportininkas yra pirmasis, po transplantacijos (2007 metais) dalyvavęs Europos futbolo turnyre.

Buvusiam „Barcelona" komandos ir Prancūzijos rinktinės gynėjui Ericui Abidaliui 2011 m. diagnozuotas kepenų vėžys. Gydymo būdas buvo vienintelis – kepenų transplantacija. Dalį kepenų pasiūlė komandos draugas Dani Alvesas da Silva. Tačiau E. Abidalis atsisakė, nes tokia procedūra būtų sustabdžiusi šio futbolininko karjerą. Dalį kepenų padovanojo ligonio pusbrolis. Sergantį E. Abidalį palaikė komanda ir visa futbolo bendruomenė – per varžybas, vykusias E. Abidalio ligos metu, 22-ąją minutę (toks sportininko numeris), fanai atsistoję plojo palaikydami sportininką. Komandos nariai tąkart pergalę skyrė savo sergančiam bičiuliui. Praėjus devyniems mėnesiams po transplantacijos, E. Abidalis vėl treniravosi su komanda.

Buvęs „Manchester United" komandos puolėjas Andy Cole'as, įtariama, 2015 metais keliaudamas po Vietnamą, užsikrėtė virusu, kuris pažeidė inkstus. Atlikta gyvo inksto transplantacija, nes inkstą jam padovanojo sūnėnas. Už tokią dovaną sportininkas nuoširdžiai dėkoja. A. Cole‘as dalyvauja donorystės švietėjiškoje veikloje. Šiemet dalyvaus ir žmonių su transplantuotais organais žaidynėse Birmingeme.

Andy Cole, "Blackburn Rovers"
Foto: Scanpix

Anglų futbolininkui Joe Thompson‘ui reikėjo daug jėgų kovojant su kraujo vėžiu, nes liga atsinaujino. Futbolininkas laukė vienintelio gydymo būdo – kaulų čiulpų transplantacijos. Sportininkas atvirai pasakoja savo išgyvenimus, kai „mirtis yra labai arti“, kai depresija vargina dėl nesibaigiančių kančių. J. Thompson‘as pasveiko: „Tai buvo ilga, skausminga kelionė, bet ateitis vėl atrodo šviesi“.

Argentinos futbolininkas Cristianas Villagra tapo kaulų čiulpų donoru savo broliui Gonzalo. C. Villagra dėl medicininių procedūrų trumpam buvo pasitraukęs iš aktyvių treniruočių. Komandos draugą ir jo šeimą palaikė ir žaidėjai, ir fanai.

Kai suserga žymūs žmonės, atgarsiai apie ligą nuvilnija labai plačiai, ištikimi komandų draugai organizuoja palaikymo akcijas – rašo jautrius žodžius ant sportinių marškinėlių, sutinka būti donorais, remia sergančiojo šeimas finansiškai, organizuoja socialines akcijas. Antai kraujo vėžiu susirgus buvusiam Bulgarijos rinktinės saugui ir „Aston Villa“ komandos kapitonui Stiliyanui Petrovui, komandos bičiuliai organizavo socialines kampanijas, kurių metu buvo registruojami kaulų čiulpų donorai. S. Petrovas yra vadinamas „Černobylio vaiku“: jo liga yra siejama su Černobylio atominės elektrinės reaktoriaus avarija, po kurios radioaktyvusis debesis apgaubė ir Bulgarijos teritoriją.

Ericas Abidalis ("Barcelona")
Foto: AFP/Scanpix

Beisbolo žvaigždė Rodas Carew gyvena kito sportininko – amerikietiško futbolo žaidėjo Konrado Reulando širdies ir inksto dėka Konradui Reulandui, amerikietiškojo futbolo žaidėjui, buvo konstatuota smegenų mirtis, nes plyšo galvos kraujagyslė. Bendri draugai ir pažįstami greitai susiejo K.Reulando mirtį ir R. Carewui atliktą transplantaciją. Tai patvirtino ir vietinis transplantacijos centras (JAV tai nėra draudžiama – NTB past.). R. Carewas pažadėjo rūpintis nauja širdimi.

Aprašytoji dviejų sportininkų istorija stebina sutapimais: vaikystėje K. Reulandas eidavo stebėti varžybų, kuriose žaidė jo dievaitis R. Carewas. Taip susiklostė, kad K. Reulandui mirus, R. Carewas sunkiai sirgo ir laukė skubios širdies transplantacijos. Medicininiai tyrimai parodė, kad donoro organai tinkami recipientui. Yra manoma, kad tai pirma transplantacija, kai donoras ir recipientas – profesionalūs sportininkai.

Organų donorystė