Išvengus nepageidaujamo nėštumo gali sumažėti jų skaičius ir kitos su tuo susijusios emocinės sveikatos problemos. Kad meilės malonumai vasarą neapkarstų ir nebūtų palydėti drastiškais sprendimais, apie neplanuoto nėštumo tendencijų priežastis ir laiku priimtus sprendimo būdus pranešime spaudai pasakoja gydytoja ginekologė D. Vilkinienė.

Aistringi vasaros nuotykiai

Šiltuoju laikotarpiu pastebimas ne tik neplanuotų nėštumų suaktyvėjimas, bet ir vaistinėse tris kartus išaugęs skubiosios kontracepcijos poreikis. Pasak specialistės, tai – pirmoji priemonė, galinti laiku padėti apsisaugoti nuo aistringų nuotykių ar neatsargios meilės pasekmių, kurių vasarą išties pasitaiko dažniau.

„Meilė, aistra – nuostabus jausmas, suteikiantis daug džiaugsmo, teigiamų emocijų, geresnės savijautos. Įtakos turi ir pačios atostogos, atostogų romanai, hormonų audros stipriau pašvietus saulutei, kelionės. Tačiau kuomet blaivus protas primena apie kūniškos meilės pasekmes, lieka prisiminti, kad yra galimybė išvengti ir neplanuoto nėštumo, ir aborto. Tai būtų vadinamoji skubioji kontracepcija“, – sako ginekologė D. Vilkinienė.

Išeitis yra

Skubioji kontracepcija – tai priemonės, taikomos per artimiausias kelias dienas po nesaugių lytinių santykių. Kuo anksčiau išgeriama tabletė, tuo didesnis jos efektyvumas. Pastojimo rizika didžiausia tuomet, jei ovuliacija įvyksta pirmomis dienomis po lytinio akto. Tad šia priemone pasinaudoti reiktų iškart po nesaugių lytinių santykių. Specialistai pabrėžia – šios priemonės neturėtų pakeisti nuolatinių kontracepcijos priemonių.

„Įvykus nesaugiam lytiniam aktui, reikia kuo greičiau kreiptis į vaistininką arba tiesiog savitarnos lentynoje susirasti reikiamą nereceptinį preparatą. Skirtumas nuo kitų vaistinėje esamų kontraceptinių preparatų tas, kad tai yra vienintelis skubiosios kontracepcijos preparatas, gebantis sustabdyti ovuliaciją, įvyksiančią rytoj ar kitą dieną po lytinio akto, todėl ir jo veiksmingumas yra didžiausias. Šio preparato veiksmingumo laikotarpis tęsiasi iki 120 val., o kitų – tik iki 72 valandų“, – skubiosios kontracepcijos pažangumą komentuoja gydytoja.

Piliulių veikimas pagrįstas ovuliacijos slopinimu

Skubioji kontracepcija rekomenduojama po nesaugių lytinių santykių, kurių metu nebuvo naudota įprasta kontracepcija, plyšus ar nusmukus prezervatyvui, nepasisekus nutrauktam lytiniam aktui, netiksliai apskaičiavus vaisingas menstruacinio ciklo dienas, neišgėrus sudėtinės kontraceptinės tabletės ilgiau kaip 3 dienas po išprievartavimo.

„Pirmiausia noriu pabrėžti, kad skubiosios kontracepcijos piliulės – tai ne aborto piliulės. Geriamieji preparatai nutolina ovuliaciją, todėl spermatozoidai negali apvaisinti kiaušialąstės. Vadinasi, piliulių veikimas pagrįstas ovuliacijos slopinimu. Jei moteris jau yra nėščia arba ovuliacija jau įvykusi, skubiosios kontracepcijos tabletės nėštumo nenutrauks. Taip pat nėra įrodymų, kad ši priemonė turėtų neigiamos įtakos vaisiaus vystymuisi, jei moteris nutartų vaikelį išnešioti”, – skubiosios kontracepcijos efektyvumą komentuoja ginekologė.

Preparatas nesukelia sveikatos sutrikimų

Pasak specialistės, skubioji medikamentinė kontracepcija kontraindikacijų neturi, todėl ji rekomenduojama net ir toms moterims, kurioms įprastai negalima vartoti sudėtinių kontraceptinių tablečių, pleistro ar žiedo. Pasaulio sveikatos organizacijos nurodymu, šios priemonės yra nereceptinės, kad po nesaugių lytinių santykių pacientė vaistą galėtų įsigyti kuo skubiau. Todėl gydytojo tyrimas prieš skubiosios kontracepcijos piliulių vartojimą nėra būtinas, o preparatą susirasti galima tiesiog vaistinių savitarnos lentynose.

„Dažnai moterys baiminasi, kad skubioji kontracepcija gali turėti įtakos ciklo sutrikimui, nevaisingumui. Skubioji medikamentinė kontracepcija moters vaisingumui, mėnesinių ciklui ir tolimesnei moters sveikatai įtakos neturi. Tai – vienkartinio vartojimo preparatas“, – sako gydytoja.

Laiku priimti sprendimai

Po skubiosios kontracepcijos piliulių vartojimo 60 proc. moterų mėnesinės prasideda laiku, 12 proc. – anksčiau, o, jei ciklas vėluoja septynias dienas, būtina atlikti nėštumo testą. Pasak specialistų, laiku priimti sprendimai gali apsaugoti ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir nuo kitų su tuo susijusių emocinės sveikatos sutrikimų.

„Jaučiant atsakomybę sau, naujai gyvybei, visuomet rekomenduojama naudoti patikimą ir efektyvią kontracepciją – spirales, hormonines tabletes, implantus; pagaliau – barjerinę kontracepciją (prezervatyvus). Tačiau nesaugių lytinių santykių atveju nereikėtų užmiršti šiuolaikinių efektyvių sprendimo būdų. Geriau meilė be vaikų, nei vaikai be meilės“, – pokalbį užbaigia Kauno „Kardiolitos“ klinikų gydytoja ginekologė D. Vilkinienė.

DELFI primena, kad ne visi gydytojai sutinka su tokiu skubiosios kontracepcijos vertinimu. Apie tai daugiau skaitykite tekste Palaido elgesio pasekmės gąsdina medikus: neįsivaizduojate, kaip save žalojate