Ypač kviečiami psichologai iš Skuodo, Mažeikių, Akmenės, Joniškio, Pakruojo, Pasvalio, Biržų, Rokiškio, Kupiškio, Šalčininkų, Varėnos, Druskininkų, Prienų, Kėdainių, Raseinių, Radviliškio, Kelmės, Šilalės, Pagėgių rajonų, kuriuose šiuo metu vis dar trūksta specialistų, galėsiančių dalyvauti apklausose.

Psichologus iki birželio 6 dienos registruos Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba.

„Norėčiau pakviesti psichologus iš mažesnių miestų, kuriuose nėra pakankamai norinčių specialistų dalyvauti tokiose apklausose, būti pilietiškiems bei sąmoningiems ir, esant galimybei, įsirašyti į šį sąrašą. Jūsų pagalba tiriant nusikaltimus yra labai reikalinga“, - sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

„Paramos vaikams centro“ mokymai vyks grupėmis ir truks tris dienas. Jie bus apmokėti iš valstybės biudžeto lėšų. Išklausę mokymus psichologai bus įrašyti į specialų sąrašą, iš kurio ikiteisminio tyrimo pareigūnai ar teismai kvies specialistus į nepilnamečių apklausas.

Be įvadinių mokymų, šiems psichologams taip pat taikomas reikalavimas turėti psichologijos studijų krypties bakalauro ir magistro kvalifikacinius laipsnius arba lygiavertę aukštojo mokslo kvalifikaciją bei nebūti pripažintiems kaltais už nusikalstamas veikas, susijusias su vaikų seksualiniu išnaudojimu, dėl kurių nustatyti darbo apribojimai Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme.

Kaip skelbė ELTA, į psichologų, pageidaujančių padėti apklausti asmenis baudžiamajame procese, sąrašą jau įsirašė 40 psichologų. Daugiausia psichologų užsiregistravo iš Vilniaus (11) ir Kauno (8).

Į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sąrašą šiuo metu įrašyti psichologai, kurie turi teisės psichologijos šakos aukštąjį universitetinį išsilavinimą arba per pastaruosius 3 metus yra turėję patirties apklausant nepilnamečius baudžiamajame procese, - tie psichologai, kuriems nėra taikomas reikalavimas būti išklausiusiems įvadinius mokymus.

Tokių psichologų registracija tęsiasi toliau.

Kitą savaitę Teisingumo ministerijoje įvyks pasitarimas, kuriame bus aptariamas pasirengimas dėl psichologų dalyvavimo apklausose ir praktiniai aspektai. Jame bus kviečiami dalyvauti teismų, prokuratūros, ikiteisminio tyrimo institucijų, Lietuvos psichologų sąjungos, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo bei Teisingumo ministerijų atstovai.

ELTA primena, kad nuo liepos 1 dienos psichologų dalyvavimas mažamečių (iki 14 metų) nukentėjusiųjų ar liudytojų apklausose bus būtinas.

Taip pat psichologas privalės dalyvauti nepilnamečių (iki 18 metų) nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei, sveikatai, laisvei, seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, vaikui ir šeimai, dėl pelnymosi iš nepilnamečio prostitucijos ar nepilnamečio įtraukimo į prostituciją.

Proceso dalyvių prašymu arba ikiteisminio tyrimo pareigūno, prokuroro ar ikiteisminio tyrimo teisėjo iniciatyva psichologai turės dalyvauti nepilnamečių nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose ir dėl kitų nusikaltimų, taip pat nepilnamečių įtariamųjų ir kaltinamųjų apklausose.

Ikiteisminio tyrimo pareigūnas, prokuroras ar teismas pasirinks psichologą iš šio sąrašo ir susisieks su juo nurodytais kontaktais. Psichologams už darbą sumokės ir patirtas išlaidas kompensuos ikiteisminį tyrimą atliekanti ikiteisminio tyrimo įstaiga arba prokuratūra, teisminio nagrinėjimo metu - teismas.

Už psichologo darbo valandą bus mokamas 13 eurų atlyginimas. Tiek mokama ir valstybės skirtiems advokatams. Už darbą švenčių, ne darbo dienomis ar ne darbo valandomis bus mokama pusantro karto daugiau.

Atlyginimas bus mokamas už faktinį paslaugų teikimo laiką - pasiruošimą ir dalyvavimą apklausoje bei kelionę į apklausos vietą ir atgal. Taip pat bus kompensuotos kelionės išlaidos.

Apklausti nukentėjusiuosius bei liudytojus teismuose taip pat padės etatiniai psichologai, dirbantys teismuose. Numatoma, kad jų skaičius šiemet padidės nuo 6 iki 19.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)