Bus aiškiai apibrėžiama, kas yra naujos psichoaktyvios medžiagos, kada joms pradedama taikyti kontrolės priemones, užkertant kelią kenksmingoms medžiagoms patekti į rinką.

Siūlomi pakeitimai numatyti Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimo projekte, kuris toliau bus svarstomas Seime.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, naujų psichoaktyviųjų medžiagų pasiūla ir paklausa yra labai dinamiška ir greitai kintanti, kelianti grėsmę visuomenės sveikatai ir saugumui. Kitaip tariant, nelegaliose laboratorijose nuolat gaminamos svaiginimuisi skirtos medžiagos, dažniausiai jomis prekiaujama internetu, o jų kontrolė yra negalima tol, kol jos nėra oficialiai įtrauktos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus.

„Atsižvelgiant į tai, kad naujų psichoaktyviųjų medžiagų rinka labai sparčiai plečiasi, atsiranda vis naujų medžiagų, skirtų svaiginimuisi, yra labai svarbu kaip galima greičiau apriboti jų patekimą į rinką. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Todėl reikia kuo skubiau keisti teisės aktus, kuriais vadovaujantis veikia visos atsakingos institucijos, ir apsaugoti žmones nuo šių pavojingų medžiagų plitimo“, - sako ministras A. Veryga.

Projekte taip pat siūloma patikslinti, kas yra laikoma preparatu bei nauja psichoaktyviąją medžiaga, detalizuoti tokių medžiagų įrašymą į kontroliuojamų medžiagų sąrašus.

Narkotinių medžiagų rinka plečiasi itin dideliu tempu. ES kasmet didėja naujų psichoaktyviųjų medžiagų pasiūla: 2008 m. ES per ankstyvojo perspėjimo sistemą (angl. Early Warning System) gauta 13 pranešimų apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas, 2013 m. - apie 81 medžiagą, o 2015 m. gauti 104 pranešimai apie naujas ES rinkoje pasirodžiusias psichoaktyviąsias medžiagas.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, iki 2015 metų buvo užregistruotos 548 tokios medžiagos. Šis skaičius gali būti daug didesnis, nes nurodomi tik oficialių šaltinių duomenys.

Projekte siūlomas kontrolės priemones artimiausiu metu turi pradėti taikyti ir kitos ES šalys.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (45)