Krepšinio trenerio Vlado Garasto teigimu, širdį labai paveikia stresai, liga vystosi nepastebimai.

Iš pradžių treneriui prasidėjo širdies ritmo sutrikimai, pasireiškė dusulys lipant į antrą, trečią aukštą, greičiau einant. „Prieš penkerius metus sutrikusį ritmą pavyko atkurti, bet kardiologas pasakė, kad reikia angelo sargo - stimuliatoriaus“, - prisiminė V. Garastas.

Pasak kardiologų, širdies nepakankamumą galima įtarti, jei trūksta oro, jaučiame nuovargį, tinsta kulkšnys, kojos ir pilvas, staiga padidėja svoris, netenkame apetito, padažnėja širdies plakimas.

Kaip sakė vienas iš akcijos iniciatorių, Lietuvos širdies asociacijos prezidentas prof. Raimondas Kubilius, Lietuvoje širdies nepakankamumu serga per 100 tūkst. žmonių.

Raimondas Kubilius

R. Kubilius širdies nepakankamumą vadino ligų karaliene. „Neturėtume ignoruoti pirmų širdies nepakankamumo simptomų. Kas ketvirtam keturiasdešimtmečiui reali tikimybė, kad bus diagnozuotas širdies nepakankamumas. Nuo tos dienos, kai išgirsta šią diagnozę, deja, kas antras pacientas miršta per penkerius metus nuo ligos nustatymo“, - sakė kardiologas.

Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos prezidentė Tatjana Pirmaitienė sakė, kad šiandien asociacijoje yra per 200 pacientų, kuriuos vienija noras kuo visavertiškiau gyventi.

Pernai pacientai du kartus kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą dėl paslaugos, kuri gali 30 proc. sumažinti riziką vėl grįžti į ligoninę. Taip pat dėl gydymo šiuolaikiškais vaistais, kuris Lietuvoje vis dar neprieinamas.

„Lietuvoje problematika išlieka ta pati - didelis mirštamumas nuo širdies nepakankamumo, inovatyvus gydymas neprieinamas, nors tokiu gali naudotis Latvijos ir Estijos gyventojai“, - sakė T. Pirmaitienė, pabrėždama, kad širdies nepakankamumas - rimta lėtinė būklė, kuri bėgant laikui blogėja.

Siekiant visuomenei pristatyti šį susirgimą ir atkreipti į jį dėmesį, Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje, penktadienį įsikūrė laikinoji širdies klinika: specialiai įrengtoje palapinėje vilniečiai iki 16 valandos galės pasikonsultuoti su kardiologais, širdies nepakankamumo specialistais. Žmonėms aiškinama, kokia liga yra širdies nepakankamumas, kaip atpažinti jos simptomus ir laiku kreiptis pagalbos.

Sergant šia liga, širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti ir išstumti kraujo. Tai yra ir viena dažniausių vyresnių nei 65-erių metų žmonių hospitalizavimo priežasčių. Pusė susirgusiųjų miršta per pirmuosius penkerius metus nuo diagnozės nustatymo, o dešimt metų išgyvena ketvirtadalis.

Širdies nepakankamumas - sekinantis susirgimas, pacientus net ir po nedidelio fizinio krūvio ar ramybėje kankina dusulys, greitas nuovargis ir silpnumas, naktinis sausas kosulys, apetito sumažėjimas, kojų tinimai ir kiti simptomai.

Širdies nepakankamumas yra potencialiai gyvybei pavojinga būklė, nuo kurios kenčia daugiau nei 15 mln. žmonių Europos Sąjungoje. Nepaisant to, dauguma jų ligos net nepastebi.

Profesorei Jelenai Čelutkienei, kuri jau ne vienerius metus vadovauja Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupei, džiugu, kad šiemet suvienijus jėgas bus organizuoti švietėjiški renginiai, kurie dar labiau atkreips į širdies nepakankamumo problemą Lietuvoje ir šia liga sergančiuosius.

Norint atkreipti visuomenės dėmesį, apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei sulėtinti širdies nepakankamumo progresavimą jau sergantiems, kasmet gegužės pirmąjį savaitgalį Europoje minima supratimo apie širdies nepakankamumą diena.

Lietuvoje renginius inicijuoja Lietuvos kardiologų draugija, Lietuvos širdies asociacija ir Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija.

ELTA primena, kad penktadienį Europoje minint Širdies nepakankamumo dieną, raudona - širdies spalva - nušvis vienas gražiausių Vilniuje Karaliaus Mindaugo tiltas, o V. Kudirkos aikštėje veiks atvira Kardiologijos klinika.