Akciją „Tu – mano gyvenimo herojus“ sumanė VšĮ „Academia Mediae Klaipėda" bei moterų klubas „Myliu save ir... taškas“, bendradarbiaudamos su Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija bei BARZDŲ KLUBU. Akcija yra „Barzdoto lapkričio“, kuomet vyrai raginami nesiskusti barzdų bei ūsų ir šitaip skelbti žinią apie vyrų sveikatą, dalis, rašoma pranešime spaudai.

„Tikrintis buvo užsiregistravę 60 vyrų, tačiau atėjo gerokai daugiau. Mobiliosios laboratorijos merginos stengėsi priimti visus“, – sakė moterų klubo „Myliu save ir... taškas“ narė Rosita Vaičiulė.
Jauniausias atėjęs pasitikrinti vyras buvo vos 32-ejų, o vyriausias – 85-erių metų. Dauguma vyrų atėjo patys, kiti – paraginti moterų, buvo tokių, kuriuos atvedė žmonos, – dvi valandas su vyrais jos laukė eilėje.

„Ši akcija Klaipėdoje buvo pirmoji. Mes supratome, kad ateityje jų reikėtų daugiau, nes tai ką daro valstybė, nepakanka. Nustebino, kad net vyresni žmonės ima rūpintis savo sveikata. Tačiau jiems labai trūksta informacijos. Ir tikrintis nori ne tik vyrai, bet ir moterys – jos klausė kada autobusiukas atvažiuos pas jas?“, – pasakojo visuomeninės organizacijos, kuri akciją organizavo be atlygio, atstovė.

Akcijos organizatoriai buvo truputį nusiminę, nes nesulaukė uostamiesčio valdžios dėmesio. „Neatėjo nė vienas miesto tarybos narys, nors galėjo ir palaikyti miestiečius, ir patys pasitikrinti, parodyti pavyzdį“, – apgailestavo R. Vaičiulė.

BARZDŲ KLUBO prezidentas Valdas Samkus sakė, kad šiųmetinis „Barzdotas lapkritis“ muša dalyvių aktyvumo rekordus. „Gaudama daugiau informacijos tauta sąmoningėja ir nebėra tokia baugi, kaip prieš penkmetį. Darosi įmanoma diskutuoti apie vyrų sveikatą, netgi draugams prie pietų stalo apie tai pasikalbėti nebėra tabu. Pastebime, kad laisvėja ne tik didžiųjų miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio vyrai. Žinias jie skleidžia ir mažesniuose miesteliuose ragindami savo tėvus, gimines pasitikrinti sveikatą“, – teigė V. Samkus.

BARZDŲ KLUBO prezidentas džiaugėsi, kad vyrų sveikata ypač aktyviai rūpinasi moterys, – kone pusė „Barzdoto lapkričio“ dalyvių yra moterys. „Mes dėkingi, kad mumis rūpinatės“, – sakė pašnekovas.

V. Samkus Klaipėdoje aplankė keletą barzdaskučių salonų ir pastebėjo, kad uostamiestyje dar nėra susiformavusių vyrų bendruomenių, kaip yra sostinėje: „Prie autobusiuko mačiau vienoje vietoje sustojusius dvidešimt vyrų, jie kalbėjosi, keitėsi informacija. Tai bendruomenės užuomazga, – jie supranta, kad yra ne vieni, kad gali pasirūpinti savo sveikata nesislėpdami, kažkur paslapčia rūsyje pasidarydami tyrimą.“

Kasmet Lietuvoje daugiau kaip 17 tūkst. sergančiųjų prostatos vėžiu gretas papildo maždaug 2 tūkstančiai vyrų. Per metus dėl šio vėžio netenkame daugiau kaip 500 vyrų.

„Ankstyvosios priešinės liaukos (prostatos) vėžio diagnostikos dėka, vis daugiau vyrų liga nustatoma anksti, kai galima sėkmingai ją gydyti. Valstybė finansuoja šia programą. Pernai pagal ją buvo patikrinti beveik 120 tūkstančių 40–60 metų vyrų. Tačiau šiandiena parodė, kad šito neužtenka, – prie patikros autobusiuko nutįso ilga eilė. Vien šiemet šiame autobusiuke buvo patikrinti apie tūkstantis vyrų“, – sakė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Paulius Rakštys.

Pasak P. Rakščio, daugiausia užleisto vėžio nustatoma Pakruojo, Jonavos, Pasvalio rajonų ir Birštono vyrams, mažiausiai – Neringoje, Skuode, Šilutėje ir Klaipėdoje.

Mūsų šalies ligoniams dabar prieinamas gydymas moderniausiais vaistais, onkologai išmoksta ir sėkmingai taiko naujausius gydymo būdus, kurie mažiau traumuoja pacientus. Tačiau Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidento teigimu, technologijos neateina į šalį taip greitai, kaip to norėtų gydytojai ir tikisi jų ligoniai, todėl reikia dėti daug pastangų, kad sveikatos valdininkai ryžtųsi esminiams sprendimams.

„Barzdoto lapkričio“ renginiai su šūkiais „Prižiūrėk savo vyriškumą“ ir „Kai nebenori skųstis, užauga drąsa“, vyksta daugelyje šalies miestų. Prie „Barzdoto lapkričio“ iniciatyvos „Prižiūrėk savo vyriškumą“ taip pat prisideda šalies įmonių atstovai ir pavieniai asmenys naujai pradedantys auginti ūsus ar barzdas, šitaip simbolizuodami vyriškumą.

Pasaulyje lapkritis vadinamas „Movemberiu“, – tai darinys iš dviejų angliškų žodžių – moustache – ūsai ir november – lapkritis. Australijoje gimusio judėjimo metu vyrai ne tik kviečiami auginti ūsus, bet ir raginami remti prostatos, sėklidžių vėžio, bei kitų vyrams būdingų ligų ir savižudybių tyrimus, ankstyvą ligų diagnostiką ir veiksmingą gydymą, šitaip galiausiai sumažinant mirčių skaičių. Taip pat „Movemberio“ metu žmonės skatinami pasidomėti šeimos sveikata, ypač ar artimi žmonės yra sirgę vėžiu, ir gyventi sveikiau. „Movemberio“ akcijos organizuojamos 21 pasaulio šalyje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)