Tai dažnai pasitaikanti būklė – visuotinė pagal paplitimą, pribloškianti pagal pasekmes. Sepsiu serga visų amžiaus grupių žmonės nepriklausomai nuo lyties, rasės, socialinės padėties visuomenėje. Įvairiose šalyse žmonės mažai žino apie sepsį, jo požymius, priežastis ir pasekmes.

Atlikus nacionalines apklausas išsiaiškinta, kad apie sepsį yra girdėję 14% brazilų, 40% australų, 55% amerikiečių, 62% britų ir 69% vokiečių, rašoma pranešime spaudai.

Apie sepsį daugiau išgirstame, kai nuo jo miršta visuomenei žinomi arba jauni ir sveiki žmonės, pavyzdžiui, susirgę meningokokų sukelta infekcija. Sepsiu sergama vis dažniau ir daug jo aukų neišgyvena, todėl jį turime atpažinti ir gydymą pradėti nedelsiant. Gydymas tampa vis sėkmingesnis dėl gerėjančios sveikatos priežiūros, tačiau ir pasveikusiems gali išlikti lėtinių sveikatos sutrikimų, todėl jiems reikalinga ilgalaikė medicininė priežiūra ir reabilitacija.

Ar apie sepsį turėtų išgirsti visi?

Apie sepsį daugiau turėtų žinoti ne tik medikai profesionalai, bet ir visa visuomenė. Įvairiomis infekcinėmis ligomis suserga ir pasveiksta daugybė žmonių, tačiau bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu. Infekcija tapti sepsiu gali staiga, netikėtai. Vėluojanti tinkama medicininė pagalba mažina sėkmingo sepsio gydymo tikimybę. 70% sepsio atvejų prasideda dar prieš ligoniui patenkant į gydymo įstaigą, todėl susirgusiems sunkesne infekcija medicininės pagalbos reikėtų ieškoti kuo skubiau, nes juo anksčiau gydymas pradedamas, tuo jis būna efektyvesnis.

Jei susirgusieji, jų artimieji ir medikai dažniau keltų klausimą „Ar tai jau sepsis?“, tai padėtų išgelbėti milijonus gyvybių pasaulyje – susirgę nedelsdami kreiptųsi į medikus, jie sepsį atpažintų ir gydytų.
Sepsiu sergančiais rūpinasi medikai ir jiems artimi žmonės, nes patys ligoniai pasirūpinti savimi tuo metu negali kaip tai daro lėtinėmis ligomis sergantys ligoniai, susivieniję į pacientų organizacijas, atkreipdami daugiau dėmesio į savo problemas.

Kaip susergama infekcijomis?

Mūsų aplinkoje gyvena daugybė infekcijas galinčių sukelti mikrobų (bakterijų, virusų, grybelių, parazitų). Į mūsų kūną iš aplinkos jie gali patekti per odą, žaizdas, juos galime įkvėpti ar nuryti su užterštu maistu ar gėrimais. Kartais mūsų kūne esantys naudingi mikrobai (pavyzdžiui, žarnyne) gali prasiskverbti į kitus greta esančius sveikus sterilius audinius ir ten sukelti infekciją.
Paprastai mūsų imuninė sistema turėtų saugoti nuo infekcijos išsivystymo, nustatydama mikrobų patekimą ir kovodama su jais. Į gausių ir agresyvių mikrobų prasiskverbimą imuninė sistema dažniausiai sureaguoja labai kovingai, kartais priešingai – imuninis atsakas būna per silpnas. Mikrobai išplinta, prasideda infekcija, susirgusio žmogaus kūne prasideda stiprus uždegimas, sukeliantis ląstelių, audinių ir organų pažeidimą bei sutrikdantis jų funkcijas – taip pasireiškia sepsis.

Kas atsitinka prasidėjus sepsiui?

Dėl mikrobų sukelto uždegimo išsiplečia smulkiosios kraujagyslės, skysčiai iš kraujo skverbiasi į aplinkinius audinius, sukelia jų brinkimą, sumažėja arterinis kraujo spaudimas, kraujo patekimas į gyvybei svarbius organus. Kraujagyslėse susidaro smulkūs krešuliai, kraujo ląstelės sulimpa, sulėtėja kraujo tėkmė, sumažėja deguonies ir maisto medžiagų patekimas į ląsteles, prasideda svarbių organų veiklos sutrikimai.

Ar galima sepsį atpažinti anksčiau?

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu, bet jo pradinius požymius galima supainioti su kitų ligų simptomais, todėl sepsį yra nelengva nustatyti.

Sergantieji turėtų nedelsdami ieškoti medicininės pagalbos, o pastebėję sunkios infekcijos, sepsio pradinius požymius:

karščiavimą, šaltkrėtį,
šaltą, drėgną, prakaituotą, pasikeitusios spalvos odą,
padažnėjusį kvėpavimą, sunkumą kvėpuoti,
padažnėjusį pulsą, sumažėjusį kraujo spaudimą,
sumišimą, nerimą, orientacijos sutrikimus.

Koks gydymas reikalingas susirgus sepsiu?

Sepsiu sergantiems gali prireikti skirtingų gydymo metodų, priklausomai nuo infekcijos rūšies, organų funkcijų sutrikimų sunkumo. Sudėtingos būklės ligoniams būtinas nuolatinis, atidus stebėjimas, visapusiškas organizmo veiklos ištyrimas ir gydymas ligoninėse ir tai dažniausiai atliekama intensyviosios terapijos skyriuose. Įprastai ligonių gydymas pradedamas skysčių infuzija į veną, skiriamas deguonis, infekcijos sukėlėjus naikinantys vaistai, atveriamas ir išvalomas infekcijos židinys. Jei reikia, gyvybei svarbių organų veiklos užtikrinimui skiriami kraujo spaudimą didinantys vaistai, dirbtinis kvėpavimas, kraujo valymas sutrikus inkstų veiklai, maitinimas bei kiti vaistai ir gydymo metodai.

Pasaulinė sepsio diena - rugsėjo 13 diena

Kiekvienais metais Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, vyksta renginiai, skirti Pasaulinei sepsio dienai. Pasaulinė sveikatos organizacija, pripažindama sepsį didele grėsme žmonijai, 2017 metų gegužės mėnesį priėmė rezoliuciją su pasiūlymais kaip sepsio išvengti, teisingai jį diagnozuoti ir gydyti, siūlydama sustiprinti ir koordinuoti politikų, sveikatos priežiūros tarnybų administratorių, mokslininkų ir gydytojų pastangas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)