Prognozuojama, kad per 2014-uoius metus kepenų vėžys bus diagnozuotas daugiau nei 30 000 žmonių, daugiausia vyrams. Jis gali susiformuoti kepenyse, bet dažnai į šį organą persimeta iš kitos organizmo vietos. Apie tai rašo „Healthy and Natural World“.

Organizmas neišvengiamai kasdien absorbuoja toksinus ir kitus šlakus.

Vienas iš organų, puikiai valančių žmogaus organizmą yra kepenys, kepenų ląstelės pašalina toksinus iš kraujo ląstelių, leisdamos gyventi be rūpesčių. Ir nors kepenys perdirba maistines medžiagas jūsų kraujotakoje, jos kartu surūšiuoja ir įvairiausias kenksmingas medžiagas, kurios organizmui nenaudingos, – štai kodėl dauguma žmonių įsitikinę, kad šis organas yra antras pagal svarbumą.

Kepenų vėžio priežastys:

Pradinio kepenų vėžio priežastys gali būti susijusios su biologine prigimtimi, ligomis ar blogais įpročiais. Daugiau nei pusei žmonių, kuriems diagnozuotas kepenų vėžys, nustatytas randėjimas jų kepenyse, taip pat žinomas kaip cirozė, kuri sukelia kepenų ląstelių pažeidimą ir žūtį. Yra dvi žinomos cirozės priežastys:

Dažnas piktnaudžiavimas alkoholiu ilgainiui gali pažeisti kepenis ir suardyti kepenų ląsteles. Kai kepenys bando atitaisyti joms padarytą žalą, tokios pastangos gali sukelti dezoksiribonukleino rūgšties, DNR, mutacijas , o tai pagreitina vėžio vystymąsi.
Lėtinis virusinis hepatitas.

Alkoholizmas siejamas su keliomis vėžio rūšimis - burnos , gerklės, gaubtinės žarnos, krūties, bet dažniausiai – kepenų. Ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu gali smarkiai paveikti kepenis ir ženkliai padidinti vėžio riziką. Kai kurie tyrimai rodo, kad alkoholis sulėtina natūralų žmogaus organizmo ląstelių gijimo procesą, o tai daro kitus žalingus įpročius, tokius kaip rūkymas (kuris taip pat susijęs su kepenų vėžiu), dar pavojingesnius.

Yra tam tikrų cheminių medžiagų ir herbicidų, kurie taip pat yra susiję su vėžiu; šios medžiagos gali patekti į organizmą per teršalus, rūkymą, kai kurias pelėsių rūšis, pesticidus ir tam tikras vartojimo prekes, tokias kaip statybinės medžiagos ir maisto pakuotės. Vyrų ilgalaikis anabolinių steroidų vartojimas taip pat gali būti susijęs su keliomis vėžio rūšimis.

Kas dažniausiai linkęs susirgti kepenų vėžiu?

Medicinos mokslininkai, atlikę demografinius tyrimus, nustatė daugybę rizikos veiksnių, lemiančių kepenų vėžio susirgimo tikimybę.

Pirmiausia, jūsų lytis. Vyrai labiau linkę sirgti kepenų vėžiu nei moterys. Mokslininkų prognozėmis, iš 33 190 naujų kepenų vėžio atvejų 2014 metais, beveik 75 proc. iš jų kepenų vėžys bus diagnozuotas vyrams. Žinoma, šiam veiksniui patvirtinti būtina atlikti dar nemažai tyrimų.
Rasė taip pat turi įtakos kepenų vėžio susirgimo tikimybei; dažniausiai kepenų vėžys diagnozuojamas Ramiojo vandenyno salų gyventojams ir Azijos kilmės amerikiečiams. Be to, šalyse, kur medicinos lygis nėra aukštas, kepenų vėžio atvejų diagnozuojama daug daugiau nei Jungtinėse Valstijose.

Kitas svarbus veiksnys yra amžius. Daugumai kepenų vėžiu sergančių ligonių, beveik 95 proc. atvejų, liga diagnozuojama sulaukus 45-erių ar vyresniems. Tankiau gyvenamose teritorijose kepenų vėžio susirgimo amžius siekia 65-erius ar daugiau metų.

Jeigu sergate diabetu, rizika susirgti suriebėjusių kepenų liga gali būti neatsiejama nuo didesnės rizikos ilgainiui susirgti kepenų vėžiu.

Medžiagų apykaitos ligos, kurios perduodamos genetiškai, taip pat didina kepenų vėžio riziką.
Kartais retos ligos, tokios kaip antitripsino trūkumas ir Vilsono liga, yra tiesiogiai susijusios su kepenų vėžiu.

Dešimt kepenų vėžio simptomų

Kepenų vėžio simptomai, deja, pasireiškia gana vėlai – tuomet, kai vėžys jau būna gerokai pažengęs. Kai kurie kepenų vėžio simptomai yra nespecifiniai, būdingi daugeliui kitų vėžio formų ar daugeliui kitų ligų, bet jeigu šie pokyčiai yra niekaip nepaaiškinami ir nepradingsta, tuomet nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Dešimt pirmųjų požymių, bylojančių apie tai, kad galbūt sergate kepenų vėžiu:

1. Staigus svorio kritimas, nesusijęs su intensyviu fiziniu krūviu ar mitybos pakeitimu.
2. Aštrus skausmas pilvo ertmėje.
3. Staigi apetito stoka ir pokyčiai renkantis maistą.
4. Nuolatinis raumenų silpnumas.
5. Išpūstas pilvas.
6. Veido odos spalvos pakitimas, atsiradęs gelsvumas.
7. Nenormalus virškinimas, balsvos spalvos išmatos.
8. Nuolatinis odos niežėjimas.
9. Pavalgius atsirandantis sunkumas skrandyje.
10. Dažnai kamuojantis nerimas ir nuovargis.

Kaip sumažinti kepenų vėžio susirgimo riziką

Kaip jau minėta anksčiau, kepenų vėžys dažniausiai pasireiškia tuomet, kai jau būna gerokai pažengęs. Dėl šios priežasties, geriausia apsauga yra prevencija. Permąstykite visus aukščiau minėtus rizikos veiksnius ir, jeigu įmanoma, sumažinkite jų skaičių. Štai keletas patarimų, kaip išvengti rizikos veiksnių.

Mažinkite hepatito užsikrėtimo rizikas. To galite pasiekti vengdami lytinių santykių su žmonėmis, kurie nėra atlikę atitinkamų tyrimų, naudodami apsaugos priemones; venkite vaistų injekcijų ir būkite atsargūs bendraudami su hepatitu sergančiais žmonėmis.

Sveika mityba ir fizinis aktyvumas sustiprins jūsų imuninę sistemą ir sustiprins jūsų organizmo atsparumą ligai; taip pat sumažins nutukimo riziką, kuri paprastai susijusi su kepenų vėžiu.
Jeigu jūsų darbo vietoje naudojami pramoniniai chemikalai ar bet kokios kitos kancerogeninės medžiagos, imkitės tinkamų apsauginių priemonių. Užuot naudodami chemines medžiagas, mėginkite rasti natūralių pakaitalų, pavyzdžiui, natūralių herbicidų ir pesticidų.

Šeimos, kurių istorijoje yra ligų, didinančių kepenų vėžio riziką, atvejų, turi reguliariai tikrintis.
Kaip ir kitų ligų atveju, kepenų vėžį lengviausia gydyti, kai jis nustatomas ankstyvoje stadijoje. Reguliarus tikrinimasis palengvins kovą su liga, ypač, jeigu asmuo įtaria, kad jam tinka aukščiau išvardyti rizikos veiksniai ar simptomai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)