Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistai (ŠVSC) primena, kad besimėgaujantieji soliariumų malonumais, rizikuoja savo sveikata. Raginame paskaityti svarbiausius patarimus, kurių verta neužmiršti ir paslaugos teikėjams, ir soliariumų klientams.

Pirmiausia turėtų būti atkreiptas dėmesys į soliariumo paslaugų teikimo patalpą: ar joje be soliariumo įrangos įrengta kabykla paslaugų vartotojo drabužiams, kėdė, veidrodis, spintelė arba lentyna, atliekų surinkimo talpykla. Pastebėtina, kad veidrodį soliariumo paslaugų teikimo patalpoje reikia kabinti tokioje vietoje, kad veikiant soliariumo įrangai veidrodis neatspindėtų įrangos skleidžiamų spindulių.

Kiekvienai soliariumo įrangai turi būti skirtos ne mažiau kaip dvi apsauginių akinių poros. Draudžiama teikiant soliariumų paslaugas naudoti pažeistus (įskilusius, subraižytus ir pan.) apsauginius akinius.

Primename, jog soliariumo įrangos gultai ir apsauginiai akiniai po kiekvieno paslaugos vartotojo nuvalomi specialiomis dezinfekcinėmis priemonėmis. Nuvalyti paviršiai pakartotinai nuvalomi šluoste, suvilgyta vandeniu.

Jeigu soliariumo įrangos gultas įskilęs ar kitaip pažeistas, pažeistos ar nuimtos ultravioletinių spindulių filtrų plokštės (UV filtrai), neveikia soliariumo įrangos laikmatis – soliariumų paslaugas teikti draudžiama.

Patalpų grindys turi būti lygios, be plyšių, nelaidžios vandeniui, lengvai valomos ir dezinfekuojamos.

Soliariumo paslaugų teikėjas privalo turėti soliariumo įrangos gamintojo pateiktas įrangos technines charakteristikas ir pan. Šie dokumentai pateikiami originalo ir lietuvių kalba bei laikomi soliariumo paslaugų teikimo vietoje.

Atminkite, jog soliariume apsilankiusiam paslaugų vartotojui prašant išduodama paslaugų teikimo kortelė, kurią pildo už soliariumo paslaugų teikimą atsakingas soliariumo darbuotojas. Ši kortelė pildoma paslaugos vartotojui prašant kiekvieną kartą prieš paslaugų vartotojui įsigyjant paslaugą.

Akcentuotina, jog soliariumų paslaugas teikti jaunesniems nei 18 metų asmenims draudžiama. Soliariumo paslaugų teikėjai turi teisę, o kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 18 metų, privalo iš norinčio įsigyti soliariumo paslaugą asmens reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Jeigu toks asmuo nepateikia amžių liudijančio dokumento, soliariumo paslaugų teikėjas privalo atsisakyti teikti jam paslaugą.

Kas neturėtų naudotis soliariumu:

I–II odos tipą turintys asmenys. Būtina iki pusės sumažinti soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą pirmojo deginimosi soliariume seanso trukmę, jeigu I ir II odos tipą turintys asmenys nusprendžia naudotis soliariumu;

daug apgamų, strazdanų turintys asmenys;

praeityje stipriai nudegę saulėje asmenys;

turintys piktybinių odos pakitimų asmenys;

sirgę odos vėžiu ar turintys odos vėžiu sirgusių šeimos narių;

vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus (preparatus) (pvz.: antibiotikai, antidepresantai, sulfanilamidai, diuretikai, psoralenai, vitaminas A, retinoidai, vaistai diabetui, grybelinių susirgimų gydymui, kontraceptiniai preparatai ir kt.);

nėščios moterys;

asmenys, sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis);

asmenys, turintys širdies stimuliatorius ar transplantuotus organus.

Kokios deginimosi soliariume taisyklės?

deginantis soliariume kūno ir veido oda turi būti švari, nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetinėmis priemonėmis, sausa;

soliariume negalima naudoti kosmetikos gaminių, apsaugančių nuo natūralių saulės spindulių poveikio;

būtina naudotis apsauginiais akiniais;

deginimosi soliariume trukmė ir režimas turi būti pasirenkami atsižvelgiant į odos tipą, odos jautrumą, soliariumo (soliariumo spinduolių) gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir deginimosi režimą;

pirmojo deginimosi soliariume trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 10 min.;

deginimosi soliariume skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus;

tarp dviejų deginimosi seansų turi būti daroma ne trumpesnė kaip 48 val. pertrauka;

deginantis soliariume moterims rekomenduojama dengti krūtis;

deginantis soliariume rekomenduojama dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, nes tatuiruočių dažai gali blukti ar sukelti alerginę reakciją;

po deginimosi soliariume negalima tą pačią dieną degintis saulėje;

odoje atsiradus neišnykstančių patinimų, bėrimų, žaizdų arba pigmentinių apgamų būtina kreiptis į gydytoją.

Nesaikingo deginimosi pasekmės:

odos nudegimai;

akių pažeidimai (akies ragenos uždegimas (fotokeratitas), akies junginės uždegimas (fotokonjuktivitas), katarakta);

priešlaikinis odos senėjimas;

imuninės sistemos susilpnėjimas ir su tuo susijusi didesnė infekcinių susirgimų rizika;
odos vėžys, piktybiniai odos pakitimai.

Prieš naudojimąsi soliariumu būtina pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę.

Deginantis soliariume nerekomenduojama naudoti įdegį stiprinančius (skatinančius) kosmetikos gaminius.

Paslaugų vartotojo prašymu už soliariumo paslaugų teikimą atsakingas soliariumo darbuotojas privalo išduoti Soliariumo paslaugų teikimo kortelę ir ją užpildyti. Soliariumo paslaugų teikimo kortelę rekomenduojama pildyti prieš kiekvieną deginimosi soliariume seansą.

Visuomenės sveikatos specialistai pataria naudotis tik soliariumų, turinčių leidimą – higienos pasą, kuris liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus, paslaugomis.