Pirmojo patikrinimo etapo metu viso buvo ištirtas 91 mėginys, o juose atlikus 159 tyrimus Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute nustatyti septyni atvejai, kada gamintojai klaidino vartotoją, ženklinimo etiketėje nenurodydami, kad gamybos metu naudoti maisto priedai.

Laboratorinių tyrimų duomenimis nustatyta, kad AB „Krekenavos agrofirma“ aukščiausios rūšies karštai rūkytų dešrelių ženklinimo etiketėje rašoma „Be konservantų“, tačiau nustatyta 18,1±1,45 mg/kg nitritų. Tikėtinas nitritų šaltinis produkte – vaisių milteliai arba prieskoninės žolelės.

Taip pat, AB „Krekenavos agrofirma“ aukščiausios rūšies dešrelių ženklinimo etiketėje rašoma „Be konservantų“ rasta 12,4±1,0 mg/kg nitritų. UAB „Stragutės mėsa“ virtose dešrelėse be „E“ rasta 15,62±1,25 mg/kg nitrito. Šio produkto sudėtyje yra tropinių trešnių milteliai ir jų koncentruotas sulčių skonio stipriklis.

Nors gamintojas deklaruoja, kad nitritų nedėta UAB „Mažeikių mėsinė“ aukščiausios rūšies virtoje dešroje rasta 21,9 mg/kg nitritų. UAB „Vilniaus duona“ „Tradicinis pjautinis batonas“ rasta 238,4±21 mg/kg kalio sorbato, nors gamintojas deklaruoja, kad jo nedėta.

Taip pat UAB „Klaipėdos mėsinė“ aukščiausios rūšies virtose dešrelėse „Favorit“ „Be E“ rasta nitritų (15,09 mg/kg) ir aukščiausios rūšies virtoje dešroje vaikams „Be E“ „Žymenų“ rasta nitritų (17, 48 mg/kg).

Pažymėtina, kad nustatyti nitritų kiekiai minėtuose produktuose neviršija leistinų Lietuvos higienos normos HN 53:2010 kiekių, tačiau neatitinka ženklinime deklaruojamų išskirtinių produktų savybių.

Vertinant mėginių tyrimų rezultatus buvo vadovaujamasi Lietuvos higienos norma HN 53:2010 „Leidžiami vartoti maisto priedai“ reikalavimais bei Europos maisto saugos tarnybos (EMST) ir kitų mokslinių institucijų pateiktais moksliniais duomenimis.

Atsižvelgus į atlikto tyrimo rezultatus Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba uždraudė teikti rinkai bei įpareigojo gamintojus surinkti iš rinkos UAB „Mažeikių mėsinė“ aukščiausios rūšies virtą dešrą, UAB „Vilniaus duona“ „Tradicinį pjautinį batoną“, UAB „Klaipėdos mėsinė“ aukščiausios rūšies virtas dešreles „Favorit“ „Be E“ ir aukščiausios rūšies virtą dešrą vaikams „Be E“ „Žymenų“. Taip pat AB „Krekenavos agrofirma“ aukščiausios rūšies karštai rūkytas dešreles „Be konservantų“, AB „Krekenavos agrofirma“ aukščiausios rūšies dešreles „Be konservantų“, UAB „Stragutės mėsa“ virtas dešrelėse be „E“. Visoms šioms įmonėms skirtos maksimalios baudos pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Įmonės įtrauktos į nesąžiningų įmonių sąrašą ir valstybinė kontrolė juose bus atliekama daug dažniau.

Tokio pobūdžio patikrinimas nėra vienkartinė akcija, jis bus tęsiamas ir mėginiai atrenkami nuolat, visuomenė informuojama apie rastus vartotojų klaidinimo atvejus.

„Klaipėdos mėsinė“ žada teistis su VMVT

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) paskelbė, jog dviejuose UAB „Klaipėdos mėsinė“ gaminiuose rasti leistinų higienos normų neviršijantys nitritų kiekiai, bet jie nepažymėti gaminių etiketėse. Produktų gamintojai nesutinka su šiuo VMVT aktu ir ginčys jį teismine tvarka, rašoma jų pranešime spaudai.

„VMVT nuomone, mes pažeidėme ženklinimą nenurodydami nitrito buvimo produktuose. Tačiau mes žinome ir galime bet kam įrodyti, kad tirtų gaminių gamybos procese jokių nitritų ar kitų konservantų nenaudojame. Patikrintuose gaminiuose buvo naudojami tik ES sertifikuoti priedai ir ženklinime ši informacija pateikiama. O gal ant gaminio etiketės reikia surašyti viską, ko ten nedėjome?“, - pranešime cituojamas Nerijus Kuzma, UAB „Klaipėdos mėsinė“ generalinis direktorius.

Patikrintų gaminių sudėtyje rasti minimalūs (15,09 mg/kg ir 17,48 mg/kg) nitritų kiekiai.

Gamintojų nuomone, maži nitritų kiekiai jų gaminiuose gali būti atsiradę iš natūraliai prieskoniniuose augaluose, vandenyje bei mėsoje esančių medžiagų. Lietuvos nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto duomenimis, jokio reglamento, kaip ir kokie nitritų kiekiai gali natūraliai susidaryti mėsos gaminiuose, nėra. Užsienio ekspertai, pasak „Klaipėdos mėsinės“, nagrinėdami panašius atvejus remiasi protingumo kriterijais.

„Klaipėdos mėsinė“ nesutinka ir su VMVT reikalavimu sustabdyti produktų realizaciją bei tiekimą į prekybos tinklus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)