Didžiausia klaida kurią daro tėvai, globėjai dėl vaikų sveikatos patikrinimo yra ta, kad palieka paskutinėms dienoms prieš rugsėjį, patys atsainiai (formaliai) žiūri į šį patikrinimą ir nepageidauja atlikti visų reikalingų tryrimų, nepasidomi ar visos pažymos grafos yra užpildytos ir ar surašytos rekomendacijos.

Sveikatos specialistai kviečia moksleivius per vasarą profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, nes iki rugsėjo 15 dienos mokiniai turės pristatyti pažymas apie savo sveikatos būklę.

Patį profilaktinį sveikatos patikrinimą reglamentuoja jau 2000 metais Sveikatos ministro patvirtinta tvarka, o Lietuvos higienos norma HN21:2005 „Bendrojo lavinimo mokykla“ nustato tik terminą iki kurio informacija apie sveikatą turi būti pateikta mokyklai.

Tokių pažymėjimų reikalaujama kasmet ir moksleivių tėvams tai ne naujiena. Problema ta, kad dauguma žmonių reikalus įpratę tvarkyti paskutinę dieną. Tiesiog savo vaiko sveikata reikėtų susirūpinti anksčiau, ne vasaros pabaigoje.

Dėl moksleivio sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku. Reikia žinoti, kad dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas (dantų gydytojas). Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę.

Svarbu atminti, kad vaikas turi būti lydimas vieno iš tėvų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis, esant kokių nors nusiskundimų vaikas siunčiamas pas gydytojus specialistus. Turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, tačiau jei tokie tyrimai buvo atlikti mažiau nei prieš metus ir nenustatyta pakitimų, tyrimų nereiktų kartoti.

Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad gydytojas nurodytų kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Taip pat turi būti nurodytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl fizinio krūvio, dėl mitybos, dėl regos, vengtinų alergenų ir panašiai. Pažyma apie moksleivio sveikatos būklę turi būti pristatyta visuomenės sveikatos specialistui mokykloje.

Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorės gydytojos Marytės Morkūnienės – „sėkmė saugojant vaikų sveikatą galima tik dirbant komandoje - klasės auklėtojui, kūno kultūros mokytojui, socialiniam pedagogui, mokyklos visuomenės sveikatos specialistui, šeimos gydytojui ir tėvams.“

Vaikų sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotoja Diana Aleksejevaitė sako, kad privalomas sveikatos patikrinimas labai svarbus, nes tinkamai atliktas padeda laiku nustatyti ligas, užbėgti joms už akių. Profilaktinio patikrinimo pažymos galioja visus metus, todėl nebūtina artėjant naujiems mokslo metams visiems vaikams strimgalviais pulti tikrintis sveikatos (jeigu sveikatos pažyma dar galioja).

Jei sveikata buvo tikrinama metų laikotarpyje ir nebuvo nustatyta sveikatos sutrikimų, o vaikas prieš mokyklą jaučiasi gerai, galioja prieš pusmetį ar anksčiau gydytojo išrašyta pažyma.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją