Per 2009 m. pirmąjį pusmetį Laimo liga susirgo 73 Kauno apskrities gyventojai, iš jų – net 45 kauniečiai. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu užregistruoti 46 susirgimai, iš jų – 33 Kauno miesto gyventojams. Vien tik per š. m. birželio mėnesį Kauno apskrityje užregistruota 46 susirgimai Laimo liga, kai tuo tarpu pernai – 20 susirgimų.

Laimo liga

Būdingiausias Laimo ligos požymis – žiedinis odos paraudimas (migruojanti raudonė), kuris atsiranda po erkės įsisiurbimo praėjus 1-4 savaitėms. Paraudimas gali atsirasti erkės įkandimo arba bet kurioje kitoje kūno vietoje maždaug pusei nukentėjusiųjų.

Dėmė palaipsniui plečiasi. Po 4-8 savaičių paraudimas gali savaime išnykti, tačiau ligą būtina gydyti. Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – išplinta organizme, ir po 2- 9 mėn. gali pasireikšti nervų sistemos pažeidimai, atramos ir judėjimo aparato, širdies, odos, akių pažeidimai. Laimo liga gydoma antibiotikais. Persirgus šia liga, imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus gali sirgti pakartotinai.

Laimo ligos sukėlėjai- borelijos – dažniausiai būna erkės žarnyne, tad užkratas dažniausiai patenka į žmogaus organizmą tuomet, kai erkė persivalgiusi (dažniausiai po 24- 48 val. siurbimo) atpila žarnyno turinį į įsisiurbimo žaizdelę arba tuomet, kai neteisingai traukiama erkė – suspaudžiamas jos pilvelis. Priklausomai nuo sukėlėjo rūšies, Laimo ligos klinikinėje išraiškoje gali vyrauti sąnarių pakenkimas (sukėlėjas B.Burgdorferi sensu stricto), neurologiniai simptomai (sukėlėjas B.garinii), ar odos pakenkimo požymiai (sukėlėjas B.afzelii).

Kaip apsisaugoti?

Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos nėra – belieka saugotis erkės įsisiurbimo.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Kristina Rudžinskaitė pateikia keletą naudingų patarimų kaip apsisaugoti nuo erkių:

Dirbdami sode ar planuodami išvyką į gamtą, tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – skysčiais, atbaidančiais erkes;

Kas 1-2 valandas apžiūrėkite drabužius – ar jais neropoja erkė;

 Poilsiui ir apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę. Erkės dažniausiai įsisiurbia poilsiaujant. Judant raumenims joms sunkiau tai padaryti. Todėl gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų nepatartina.

· Grįžę iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Sausame ore erkės gyvena labai trumpai. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje.

Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą - į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite. 

·
Jei erkė įsisiurbė


Kuo greičiau ją ištraukite! Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų paklius į organizmą. Jei nėra galimybių pašalinti erkę gydymo įstaigoje, reikia paimti pincetą (tiks ir tankus audinio arba popieriaus gabalėlis), suimti erkę už galvos kuo arčiau odos ir iš lėto traukti kol pakilęs odos paviršius sudarys “palapinę”.

Keliolika sekundžių išlaikykite tokią padėtį. Po to erkę reikia atsargiai ištraukti ir įkandimo vietą dezinfekuoti – nuplauti muilu, patepti spiritiniu tirpalu. Traukiant erkę, svarbu nesuspausti jos pilvelio, kad neįšvirkšti ten esančių borelijų tiesiai į žaizdelę. Dabar vaistinėse galima įsigyti ir specialių priemonių palengvinančių erkių ištraukimą.

Galima nustatyti, ar ištraukta erkė neturi Laimo ligos sukėlėjų. Tokiu atveju ištrauktą gyvą erkę reikėtų įdėti į stiklinį indą, įmesti į jį truputį žolės, o kaklelį aprišti orui pralaidžiu audiniu ir atnešti į laboratoriją.

Erkes tiria Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją