Prancūzų mados grandas Pierre'as Cardinas (Pjeras Kardenas), giriamas ne vien už savo vizionieriškas idėjas, bet ir už plačiajai visuomenei kurtus stilingus kostiumus, mirė antradienį, būdamas 98 metų, pranešė jo šeima gruodžio 29 d.

P. Cardinas 1922 metais gimė Italijoje, bet anksti vaikystėje su šeima emigravo į Prancūziją. Mados kūrėjas mirė Neji ligoninėje į vakarus nuo Paryžiaus, nurodė jo artimieji.

„Visai mūsų šeimai – tai didelio liūdesio diena. Pierre'o Cardino nebėra“, – sakoma pranešime.

Jame nurodoma, kad per savo beveik šimtmetį trukusį gyvenimą jis paliko Prancūzijai ir visam pasauliui „puikų unikalų meninį palikimą“ ir ne tik mados srityje.

P. Cardinas gimė 1922 metais netoli Venecijos šiaurinėje Italijoje neturtingoje šeimoje. Vaikystėje su šeima jis emigravo į Prancūziją.

„Gimęs italu Pierre'as Cardinas niekada neužmiršo savo šaknų, jausdamas besąlygišką meilę Prancūzijai“, – sakė jo šeima.

Nuo mokinio iki pasaulinės imperijos valdovo

P. Cardinas užaugo Prancūzijos pramoniniame Sent Etjeno mieste. Būdamas 17-os jis dirbo siuvėjo pameistriu Viši ir jau tada specializavosi moteriškų kostiumų kūrime.

Persikėlęs į Paryžių 1947 metais P. Cardinas sukūrė kerinčių dekoracijų ir kostiumų kino juostai „Gražuolė ir Pabaisa“ (Beauty and the Beast), bendradarbiaudamas su poetu, menininku ir režisieriumi Jeanu Cocteau (Žanu Kokto).

Padirbėjęs su Christianu Dioru (Kristianu Dioru) 1950 metais jis įkūrė savo mados namus.

P. Cardinas greitai užsitarnavo novatoriaus vardą, 1954 metais sukūręs legendinę suknelę burbulą.

Jis taip pat įnešė naujovių į komercinę madą, plunksnomis papuošęs prêt-à-porter drabužių kolekciją, sukurtą Prancūzijos parduotuvių tinklui „Printemps“.

Į mados įstoriją įėjo jo 1964 metų kolekcija „Kosmoso amžius“ (Space Age), išsiskyrusi neįprastai iškarpytomis suknelėmis, megztais kombinezonais, aptemptomis odinėmis kelnėmis, megztiniais su šikšnosparnio sparnus primenančiomis rankovėmis.

Jo pasaulinė mados imperija įsitvirtino Japonijoje, o 1978-aisiais – tebevykstant Šaltajam karui – buvo pasirašiusi gamybos sutarčių su Sovietų Sąjunga. 1979 metais jis tapo pirmuoju prancūzų mados kūrėju, užmezgusiu ryšius su Kinija.

Jis taip pat buvo pirmasis mados kūrėjas, 1991 metais surengęs madų šou Maskvos Raudonojoje aikštėje, į kurią sutraukė 200 tūkst. žmonių.

P. Cardino šeima džiaugėsi, kad menininką „anksti pagavo globalizacijos srovė“.

Tačiau daug naudotas P. Cardino prekinis ženklas ilgainiui nusidėvėjo. 2011 metais jis buvo pardavinėjamas, tačiau nesėkmingai.

„Mes visi didžiuojamės jo atkaklumu ir drąsa, kurią jis demonstravo visą savo gyvenimą“, – sakoma P. Cardino šeimos pareiškime.

Pierre’as Cardinas
Foto: RIA / Scanpix

Savo futuristinėmis burbulo formos suknelėmis ir kitais įmantriais drabužiais tikrą perversmą sukėlė mados pasaulyje XX a. septintajame dešimtmetyje.

P. Cardinas, savo amato pagrindų mokęsis su tada dar nežinomu Christianu Dioru, o pirmąją kolekciją pristatęs 1953 m., pareiškė, kad labiau už viską tebevertina originalumą.

Praėjusiais metais mirus ilgamečiam „Chanel“ mados namų kūrybos vadovui Karlui Lagerfeldui, P. Cardinas buvo vienas iš paskutinių gyvų po Antrojo pasaulinio karo Prancūzijoje prasidėjusio aukštosios mados aukso amžiaus dizainerių.


P. Cardinas ir kitais būdais revoliucionavo mados pasaulį. Jis vienas pirmųjų pademonstravo puikią uoslę verslui, kurio pagrindą sudaro prekyba prekių ženklų licencijomis. Ilgainiui šią strategiją perėmė ir konkurentai, bet pastaraisiais metais nemažai mados namų atsisakė šios praktikos.

Prancūzų aukštosios mados legenda Pierre’as Cardinas, padėjęs išgarsėti tokiems dizaineriams kaip Jeanas Paulis Gaultier.

Dabar užrašą „Pierre Cardin“ galima išvysti ant įvairiausių gaminių: nuo pigių vyriškų trumpikių iki geriamojo vandens buteliukuose.

Pierre'o Cardino modelis, 1959 m.
Foto: Vida Press