Deimanto kaina priklauso ir nuo formos

Tam, kad iš žemės gelmių iškasta žaliava įgytų meno kūrinio pavidalą, reikia daug kruopštaus, preciziško ir tuo pačiu kūrybiško darbo. Įdomu, kad net deimanto forma nėra atsitiktinė: specialistas, įvertinęs žaliavą, stengiasi ją maksimaliai išnaudoti ir suteikia tokią formą, kuria pavyksta išsaugoti kuo didesnę ir kokybiškesnę masę. Taip atsiranda mums žinomas princess arba kvadrato, širdies, apvalus ar kitos formos deimantas, rašoma pranešime spaudai.

Beje, sudėtingiausia yra išgauti apvalų deimantą, todėl jie paprastai ir kainuoja brangiau. Būna, kad būsimojo deimanto vizija, meistro galvoje taip ir negimsta, tuomet tenka parduoti žaliavą gabesniam specialistui, kuris mato, kaip apdirbti brangakmenį, kad jis atskleistų geriausias savo savybes – nenusakomą vaivorykštinį žėrėjimą.

Tarp geriausių Izraelio meistrų ir lietuvė

Būtent briaunavimo arba šlifavimo etape atsiskleidžia tikroji meistrystė – juk tai svarbiausias kriterijus, lemiantis brangakmenio grožį ir spindėjimą. Klaidos deimantų rinkoje labai brangiai kainuoja tiesiogine šio žodžio prasme, todėl blogai šlifuoti akmenys praranda savo vertę. Aukščiausia kokybe ir šlifavimo meistryste pasižymi Izraelio gamintojai, jie turi seniausias deimantų gamybos tradicijas – iš jų patirties mokėsi visas pasaulis.

Vienintelė lietuvė, Izraelio deimantų biržos narė, gemologė Dana Ribas sako, kad įžvelgti žaliavoje būsimą deimanto formą ir gebėti jį apdirbti pagal savo viziją yra tikrų tikriausias menas. Procesas vyksta ilgai ir reikalauja didelės atsakomybės bei profesionalumo.

Deimanto šlifavimas lyg menas

Pažvelkime kaip tai atrodo iš arčiau. Specialistas, ir pati Dana tą darė daugybę kartų, apskaičiuoja ir pažymi, kaip pjauti akmenį, kad šviesos dispersija būtų kuo geresnė. Tuomet, pasitelkus specialią techniką, vyksta šlifavimo procesas. Beje, deimantas šlifuojamas deimanto dulkėmis, nes yra kiečiausias natūralus mineralas gamtoje ir jį paveikti galima tik juo pačiu. Kartais pjūvį tenka tobulinti dešimtis kartų, kol išgaunamas idealus pjovimas.

D. Ribas pastebi, kad dešimt meistrų iš to paties žaliavos gabalėlio sukurtų dešimt skirtingų formų deimantų. Taigi jei kiti deimanto vertę nusakantys kriterijai – spalva, švarumas, svoris yra gamtos kūryba, tai briaunavimas yra išskirtinai žmogaus indėlis į deimanto istoriją.

Įvertinti deimanto kokybę gali tik profesionalai

Kol vieni pasitelkia visas savo kūrybines galias sukurti įstabų deimantą, kiti gi ieško kūrybingų būdų kaip parduoti ne tokius vykusius arba tiesiog dirbtinius deimantus. Rinkoje galime rasti dažytų, laboratoriniu būdu užaugintų, prastai nušlifuotų ar kitas vertės kategorijas praradusių deimantų. Kaip gi apeiti nesąžiningus prekiautojus ir būti tikriems dėl įsigijamo deimanto kokybės?

„Žinojimas yra jėga“ – nedaugžodžiauja gemologė D. Ribas, atsakydama į šį klausimą. Būtina pasidomėti kompanijos, iš kurios perkate deimantą, reputacija, keliais, kaip brangakmeniai pas juos patenka. Kaip ir visoje prekyboje, taip ir čia frazė „iš pirmų rankų“ yra patikimumo ženklas. Pernelyg užsitęsusioje deimanto kelionėje iki pirkėjo atsiranda vietos manipuliacijoms.

D. Ribas pasakoja, kad neretai ir į jos įkurtus deimantų namus ateina žmonės, prašantys įvertinti, ar įsigyti deimantai yra tikri. Tokiu atveju ji visuomet pataria kreiptis į Lietuvos prabavimo rūmus, tai – valstybinė įmonė, kurioje nepriklausomi specialistai atlieka brangakmenių laboratorinius tyrimus pagal Pasaulio juvelyrikos konfederacijos (CIBJO) patvirtintą brangakmenių klasifikaciją. Idealu, jei pardavėjas, jums pageidaujant, sutinka patikrinti deimantą Prabavimo rūmuose dar prieš pirkimą.

Spalvotųjų deimantų vertė nuolat kyla

Deimantai ne tik pasakiškai gražūs, jie yra ir viena patikimiausių investicijų pasaulyje. Ypač spalvotieji (fancy), kurių vertė per pastaruosius kelis metus išaugo du kartus. Jie itin reti: tarkime, raudonųjų deimantų kasyklų pasaulyje jau nebelikę. Tad natūralu, kad šių brangakmenių kaina ir toliau kils arba išliks stabiliai aukšta.

Atskleidė tikrąją sintetinių deimantų vertė

D. Ribas įsitikinusi, kad žmones reikia šviesti bei gilinti jų žinias apie deimantus. Net ir nedidelis kelis šimtus eurų kainuojantis žiedas su deimantu yra investicija, todėl svarbu žinoti, ką perki ir „vadinti daiktus tikraisiais vardais“. Tarkime, neteisinga dažytą deimantą vadinti fancy vardu ir pardavinėti jį natūraliai spalvoto deimanto kaina. Arba laboratorijoje išaugintus brangakmenius siūlyti pirkėjui kaip tikrus.

Sintetiniai deimantai pradėti kurti vardan gerų tikslų – siekiant deimantų gavybą paversti labiau etiška ir tvaresne. Net specialistams sudėtinga atskirti žemėje susiformavusius deimantus nuo laboratorinių. Tačiau tai vis tiek nereiškia, kad sintetinis akmuo prilygsta tikram, nors vienu metu jų kainos ir buvo beveik susilyginusios. Tarptautinei deimantų korporacijai „De Beers“ paskelbus, kokia yra tikroji sintetinių deimantų vertė, viskas stojo į vietas – laboratorijoje išaugintų brangakmenių vertė krito kone dešimt kartų, o tikruoju ir vieninteliu lyderiu išliko natūralus, klasikinis ir žemės gelmių išgautas deimantas.

Tiesiogiai iš deimantų gavybos taškų juos gaunanti D. Ribas planuoja organizuoti apmokymus, kurių metu Lietuvos žmonės turėtų galimybę sužinoti daugiau apie deimantus. Kaip matyti, tai nepaprastai įdomi, intriguojanti, prabanga ir paslaptimi alsuojanti istorija, kurios išmanymas garantuoja sėkmę.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (29)