– Kokioje stadijoje yra šiandieninė vyrų mada Lietuvoje? Ar pastebimas pagerėjimas, ar vyrai vis dar bijo puoštis?

– Jau beveik 20 metų esame ES dalis – šiandien tai labai akivaizdu. Per tą laiką mūsų visuomenė spėjo pasivyti vakariečius. Turime atviras sienas, galime laisvai judėti, dirbti ir mokytis Europoje. Spėjo užaugti net kelios kartos jaunų žmonių, kuriuos galima laikyti 100 proc. atviros Europos piliečiais. O mada yra neatsiejama sociokultūrinių reiškinių dalis. Taigi, drąsiai galiu teigti, kad pagerėjimas įvyko ir plaukiame ant tos pačios bangos su Vakarų Europa. Žinoma, mūsų mentaliteto ypatumai ir istorija taip pat daro įtaką, tačiau ji labiau matoma vyresnių vyrų aprangoje. Ji dažnai yra kiek konservatyvesnė ir kuklesnė, bet tai visiškai normalu.

– Kokie esminiai elementai būtini vyro spintoje? Kiek ir kokių kostiumų, laisvalaikio drabužių, batų, lauko rūbų pavasariui ir kitko reiktų turėti, kad galima būtų susidaryti bent pagrindinę aprangos bazę?

– Kiekvienas yra laisvas formuoti savo asmeninį stilių ir net negalvojimas apie asmeninį stilių taip pat yra tam tikras stilius (nors ne pats geriausias). Mūsų klimatas mus priverčia turėti ganėtinai platų garderobą, atsižvelgiant į sezoniškumą. Ne visų šalių gyventojai tuo gali pasigirti!

Esminiai aprangos elementai, kuriuos galime vadinti baziniais, yra pagrindiniai, dažniausiai dėvimi ir derinami: džinsai, kelnės, striukės, batai. Šių daiktų žmonės dažniausiai turi mažiau nei, pavyzdžiui, marškinėlių, marškinių, megztinių ir džemperių. Mano nuomone, į bazinius drabužius reikėtų investuoti daugiau, nes, kaip taisyklė, šie daiktai turi tarnauti daug ilgiau, o jų funkcinė nauda yra daug didesnė. Tai yra, geri odiniai rankų darbo batai ne tik pakels visą įvaizdį į kitą lygį, bet džiugins pėdas bei tarnaus nors ir 10 metų. Gero japoniško denimo džinsai ne tik atrodys puikiai po kelių sezonų dėvėjimo, bet ir geriau saugos kojas nuo vėjo ir šalčio, kai to reikės.

Garderobą formuojame atsižvelgiant į savo gyvenimo būdą, pomėgius ir veiklą. Jeigu vyras sportuoja – tikrai spintoje turės tam tinkamų drabužių. Jeigu vedžioja šunį, tuomet tikriausiai pasirūpins ir neperšlampamais viršutiniais drabužiais, apsaugančiais nuo lietaus. Aukštas pareigas užimantys ir dirbantys biuruose vyrai būtinai turėtų spintoje turėti ir formalesnių drabužių – švarkų, čino (angl. chinos ) kelnių, marškinių, kostiumų. Kuo pareigos yra aukštesnės ar kuo formalesnė yra darbo aplinka, tuo daugiau tokių drabužių galima rasti vyro spintoje.

Na, o tiems, kurių darbinė veikla neįpareigoja rengtis elegantiškai ar formaliai, spintoje rekomenduočiau turėti bent 2 kostiumus – vieną tamsų, skirtą labai formaliems renginiams ir progoms, o kitą šviesesnį ir šiek tiek laisvesnio stiliaus.

Vsevolodas Steblecovas
Foto: Asm. albumas

– Kaip išsirinkti kostiumą? Į ką atsižvelgti matuojantis, perkant?

– Net ir brangiausias kostiumas atrodys prastai, jeigu netiks pagal figūrą arba netiks pagal kirpimą. Todėl svarbiausia, kad kostiumas gulėtų teisingai ir gražiai. Siuvant kostiumą individualiai, galima užtikrinti puikų jo gulėjimą, galima paslėpti figūros trūkumus ir pabrėžti privalumus. Tokį kostiumą vilkėti vienas malonumas, tačiau jis kainuoja brangiau. Todėl dalis vyrų, siekiant sutaupyti renkasi OTR (angl. of the rack, – tiesiai nuo pakabos) arba kitaip RTW (angl. ready to wear, – paruoštus dėvėti) kostiumus. Jie eina į parduotuves ir ieško kažko gražaus, už priimtiną kainą, reikiamo dydžio.

Nežinančiam, neišmanančiam žmogui tikrai nėra lengva išsirinkti, todėl prieš žengiant į kostiumų parduotuves, rekomenduoju internete paieškoti informacijos apie tai. Jeigu trumpai – pečiai turi būti savo vietose, apykaklė turi gražiai apkabinti kaklą, atlapai neturi lūžinėti, neturi būti jokių nereikalingų klosčių užsegus ar atsegus švarką. Švarko liemenavimas, rankovių ir kelnių ilgio korekcijos nėra sudėtingos operacijos, tačiau pataisyti anksčiau minėtus kostiumo trūkumus yra ne tik brangu, bet ir ne visuomet įmanoma.

Tačiau, jeigu jau nusprendėte įsigyti kostiumą „nuo pakabos“, galiu 100 proc. užtikrinti, kad reikės tiesiu taikiniu keliauti pas specializuotą siuvėją, kuris padės ištaisyti bent jau akivaizdžiausius tokio kostiumo trūkumus.

– Kaip išsirinkti batus, į ką atsižvelgti?

– Atsižvelkite į jų paskirtį! Jeigu ketinate su jais bėgioti, tuomet atsižvelgiant į savo pėdų anatomiją pirkite bėgimo batelius. Jeigu perkate laisvalaikio, proginius ar darbinius batus, tuomet pirkite tuos, kurie atrodys gražiai, ilgai tarnaus ir bus patogūs. Gatvėje dažnai matau žmones, kurie avi jiems anatomiškai netinkamą avalynę. Vyrams nereikėtų pamiršti, kad su batais jie praleidžia didžiąją dalį dienos, todėl batų klausimas reikalauja rimto dėmesio.

Jeigu norite įsigyti tikrai kokybiškus batus, tuomet pasidomėkite perkamų batų konstrukcija. Klijuotos konstrukcijos (angl. cemented) batai yra skirti sudėvėti per sezoną ar kelis, ir yra gaminami iš žemos klasės odos ir konstrukcinių elementų. Mano įsivaizdavimu, tokie batai Lietuvoje sudaro kokius 95 proc. rinkos. Jeigu gamintojas nenurodo, kokia yra batų konstrukcija, tuomet šie batai tikriausiai yra klijuotos konstrukcijos.

Aš esu užkietėjęs angliškų rankų darbo batų fanas. Šie batai yra ypatingi tuo, kad po pranešiojimo periodo jie prisitaiko prie savininko pėdų. Viduje esantis padas išsiformuoja pagal pėdų kontūrus ir susiformuoja kažkas panašaus į ortopedinį vidpadį. Tokia konstrukcija vadinasi „Goodyear welted“. Tiesa, šios konstrukcijos batus siuva ir kitose pasaulio šalyse – Italijoje, Prancūzijoje, Portugalijoje, Amerikoje ir t.t. Vasarai galima rinktis ir lengvesnių konstrukcijų batus, pavyzdžiui pietiečių mėgstamas „Blake stitch“ ar „Bologna“ tipo.

Batų oda irgi yra įdomi tema ir svarbus kokybės faktorius. Skirtumai tarp naudojamų odų ir jų kokybės yra labai dideli. Kokybiški batai dažniausiai yra siuvami iš neskeltinės veršio odos (angl. full-grain calf), retkarčiais pasitaiko ir geros kokybės poliruotos odos. Brangios ir egzotinės odos irgi nėra švaistomos gaminant žemos klasės klijuotos konstrukcijos batus.

– Ką manote apie trendines, madingas tendencijas – pavyzdžiui, basutes su kojinėmis? Iki šiol tai laikyta blogiausio tono ženklu, tačiau šiemet jau galime pastebėti kai kuriuose mados namų pasiūlymuose.

– Trendai yra smagus fenomenas leidžiantis žmonėms pažaisti su mada! Tokiu būdu mados pasaulis gali bandyti naujas koncepcijas, stumti priimtino ir nepriimtino ribas, ir ieškoti naujų kelių. Žinoma, žaidžiant tokius žaidimus, svarbu neužsižaisti, ir visuomet atsiminti, kad viskam yra savo vieta ir laikas, ir puikus patiekalas gali tapti neskanus, jeigu persistengiama su prieskoniais.

– Kokius tris derinių pavyzdžius galėtumėte patarti vyrui, dirbančiam biure (ne teisme ar kitame itin oficialiame darbe, tačiau, pavyzdžiui, draudimo kompanijoje ar marketinge)?

– Parekomenduosiu derinius, su kuriais bet kuris vyras jaustųsi patogiai, puikiai ir savam kailyje.

1 derinys

Raudonmedžio rudos spalvos perforuoti uždari suvarstomi derbio batai, (pvz., „Loake Chester Mahogany“), kokybiški nesenstančio dizaino mėlyni džinsai, (pvz., Levis 501), mėgstami marškinėliai arba marškiniai (viršutinė saga atsegta) ir mėlynas, pilkas, žalias arba rudas laisvesnio stiliaus švarkas (angl. sports jacket).

2 derinys

Rudi odiniai laisvalaikio sportbačiai su baltu padu (pvz., „Carlos Santos Elmer“), golfas ir lengvas, prigludusio silueto mėgstamos spalvos kostiumas su modernaus silueto kelnėmis.

3 derinys

Rudi zomšiniai loaferiai (pvz., „Trickers James“ modelis), rusvi, šiek tiek prigludusio silueto džinsai arba čino (angl. chinos) tipo kelnės, rudas odinis diržas, jūsų mėgstami marškiniai, iki alkūnių atraitotomis rankovėmis ir jūsų mėgstamas laikrodis su metaline arba ruda apyranke.