– Dažnai sakoma, jog tam, kad nereiktų sukti galvos, ką apsirengti, visai nebūtina turėti daug drabužių ir didelę drabužinę. Ar sutinki su šia nuomone?

– Be abejo, sutinku. Jau išgyvenome tą laikotarpį, kai norėjome ir turėjome visko daug, dabar mūsų mados vystymosi stadija perėjo į aukštesnį lygį. Moterys susivokė, kad daug = netvarka spintoje ir sieloje. Pradėjome suprasti, kad turėti mažai yra faina, kad mažai – tai aiškumas, lengvas derinių derinimas. Todėl kapsulė yra labai svarbi mūsų garderobe, ji atneša ne tik smegenų, bet ir sielos ramybę.

Moterys dažnai bando atrasti stebuklingą formulę – štai, stilistė pasakė, kokia turi būti spintos kapsulė, ką reikia nusipirkti. Nusipirksiu ir visos bėdos pasibaigs! Bet ženkliai svarbiau yra įsiklausyti į save, nes kiekviena mūsų turi skirtingas socialines roles, skirtingus darbus. Dažnai moterys susiduria su dilema – dar vakar buvau vadovė, o šiandien esu mama ir mano kapsulė jau kitokia. Todėl kviečiu įsiklausyti į save, nes nėra stilingesnio žmogaus nei tas, kuris puikiai supranta, kokiomis sąlygomis gyvena ir pritaiko savo garderobą toms sąlygoms. Tada žmogus atrodo organiškai ir stilingai.

Ina Trofimova
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

– Pastebėjau, kad vartoti žodį „kapsulė“ labai madinga ir, suprask, tarsi turėdamas kapsulę jau esi įgyvendinęs savo garderobo formavimo planą. Bet, kaip ir minėjai, kapsulė – labai individualus dalykas ir vienas šablonas čia netinka. Nuo ko reikėtų pradėti formuoti individualią kapsulę?

– Kapsulė nelygu formulė, nėra tame jokios matematikos. Pradėti rekomenduoju nuo dabartinės spintos išvalymo – išdalinkite tai, ko nedėvite, į spintą susikabinkite rūbus, su kuriais jaučiatės savimi.

Labai gerbiu tokį verslo modelį kaip Vinted, pasidalinimus su draugėmis, sesėmis, drabužių atidavimu labdarai. Žmonės dažnai gaili drabužių. Sunkiai atsisveikina su jais, nors net nedėvi. Kviesčiau neprisirišti prie rūbo – jei pabodo, atsikratykite.

Visada smagu kelissyk gyvenime pasikonsultuoti su stilistu ir sužinoti jo nuomonę apie jūsų figūros tipą, kokie deriniai ir proporcijos jums tinka. Tai turi būti profesionalo, o ne draugės nuomonė, nes pastaroji labai subjektyvi.

Galop atsakykite sau į klausimą, kokie pagrindiniai rūbai jums pasitarnautų šiuo metu. Esame įpratę kalbėti, kad baziniai drabužiai turi būti geros kokybės ir tarnauti ne vienerius metus. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad geras paltas gali tarnauti 8-10 metų.

Ina Trofimova
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

– Dar vienas dalykas, ko žmonės gaili – ne tik atsisveikinti su rūbais, bet kartais įsigijus naują – jį dėvėti. Laukia tinkamos progos, o tas daiktas vis kaba ir kaba spintoje.

– Aš turiu kitokią formulę – jei nusipirkote rūbą ir jau kitą dieną nenorite jo apsivilkti, tai buvo blogas pirkinys. Nekalbu apie vakarines sukneles ar proginius drabužius, bet jei nusipirkote švarką ir jį glostote, laukiate jam progos – nieko gero. Rūbas turi būti nupirktas ir dėvimas. Ir dėvimas intensyviai, kad atsipirktų.

– Yra moterų, kurios galvoja, kad protingiau įsigyti 10 pigesnių palaidinių nei 1 kokybišką ir brangią. Esą su daug palaidinių galima sukurti daug derinių. Ką manai?

– Na, yra rizika visus tuos 10 kartų atrodyti blogai. Yra segmentas moterų, kurios jau atsitokėjo, suprato, kad geriau pasirinkti vieną sielai artimą daiktą ir su juo jaustis gerai. Aišku, greitosios mados pardavėjai taip gerai atlieka savo darbą, kad norime to ar ne, tampame jų aukomis. Kiekvieną savaitę jie pristato vis po naują fotosesiją, marketingo medžiaga yra nuostabi ir stilinga. Kartais, kaip vartotojas, suvalgai tą jų produktą ir galiausiai nusiperki gražų paveiksliuką, bet visiškai nekokybišką daiktą.

Bėgant laikui, perkant nekokybiškus drabužius, anksčiau ar vėliau turi atsitokėti ir suvokti, kad tai nepasiteisina. Taip, drabužis buvo pigus, bet po kelių skalbimų tu tiesiog nebeturi to daikto. Tuomet pradedi pažinti medžiagas, įsižiūrėti į audinius, jų sudėtis, tekstūras. Tikrai galima išmokti išmanyti audinius, matuojant ir liečiant atskirti, kuris audinys yra vertas pinigų, o kuris – ne.

– Yra moterų, kurios norėtų atrodyti stilingai, bet geras stiliaus pojūtis, atrodytų, nėra įgimtas. Kaip išmokti būti stilingu?

– Kas turi skonį, o kas ne – galima filosofuoti be galo, be krašto. Visada akcentuojame rūbus, jų pirkimą, bet gal verčiau maksimaliai įdomiai gyventi savo gyvenimą, skaityti daugiau knygų, turėti įdomių hobių, gilintis į save, aplinką, pažinti kitus žmones, gerti tą gyvenimą? Rūbas yra mūsų socialinė oda. Jei transformuojiesi tu, transformuojasi ir tavo garderobas.

Neužsiciklinkite ant pačio rūbo, jis yra tik objektas ir mūsų atspindys. Būsi tu turtinga asmenybė ir tavo garderobas taps turtingas. Pažiūrėkite, kodėl menininkai visada apsirengę arba keistai arba labai stiliovai? Nes jų vidinis pasaulis yra toks. Yra ir kita pusė – tu gali būti toks įdomus, kad visiems bus dzin, kaip tu apsirengęs.

Ina Trofimova
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

– Pastaruoju metu ypač madinga dėvėti vis tuos pačius rūbus. Pagalvojus, kokią kultūrą turėjome prieš 10-15 metų, apsirengti tą patį rūbą antrą, trečią dieną iš eilės buvo kone nenormalu, nes ką kiti pagalvos?

– Atsimenu tuos laikus, kai ateidavai į darbą su tais pačiais rūbais ir kolegės pašaipiai klausdavo – kur nakvojai? Tai buvo visiškai nepriimtina.

– Kiek preliminariai rūbų reikia turėti, kad kasdien turėtume ką apsirengti? Juk kasdienė daugybės moterų problema – atsidarai spintą, drabužių per akis, o apsirengti nėra ką.

– Sunku tiksliai atsakyti, kiek rūbų reikia – viskas priklauso nuo mūsų vaizduotės, kaip atvirai žiūrime į drabužių derinimą. Pavyzdžiui, aš esu žmogus, kuris mėgsta sluoksniuoti. Suknelę galiu užsidėti ant kelnių, po apačia – marškinėlius, ant viršaus – didelį megztinį. Iš keturių rūbų jau galiu sukurti dešimt derinių.

Bet „nėra, ką apsirengti“ yra nuolatinė moterų problema, kuri siejasi su jų psichologine būsena. Dažniausiai, moteris, kuri neranda savyje ramybės, neturi ką apsirengti, o ta, kuri yra susibalansavusi – lengviau išsprendžia šitą klausimą.

Vėlgi, grįžkime prie to, kokią rolę šiame gyvenimo etape atlieka moteris. Galbūt dabar ji vaiko priežiūros atostogose? O gal ryte yra vadove, vakare yra mama, o savaitgaliais jai reikia atskiro garderobo laisvalaikiui? Žmonėms, kurie multitaskina, iš esmės reikia kelių kapsulių. Gal nedidelių, bet kelių ir skirtingų. Pati išgyvenau tai per praktiką. Kažkada dirbau vadovaujantį darbą ir turėjau tobulą kostiumėlių ir aukštakulnių kapsulę, po to tapau mama ir ta kapsulė tapo nieko verta, nes negalėjau jos naudoti. Ilgainiui mano darbas tapo kūrybiniu ir dabar galiu rengtis kaip noriu, o čia jau savos bėdos. Kapsulė yra gyvas organizmas – keičiasi tavo gyvenimas, keičiasi ir kapsulė.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

– Užsiminei, kad mėgsti sluoksniuoti drabužius, bet yra moterų, kurioms tai atrodo nepriimtina. Dažnu atveju taip ir yra – mes bijome išlipti iš savo komforto zonos ir pabandyti paeksperimentuoti su drabužiais.

– Prisiminiau kelis atvejus, kai mūsų klientės svarbiai progai pasitelkia stilisto pagalbą. Moterys sugaišta kelias dienas, apsipirkinėja su stilistu, investuoja ir, galiausiai, vis vien apsirengia taip, kaip norėjo. Taip, jei turite noro, eksperimentuokite, bet jei tame eksperimente jaučiatės nejaukiai ir ne savo kailyje, kam to reikia?

Jei tau patinka juoda ir pilka spalvos, nešiokite jas, nereikia jums tos raudonos. Mėgstate raudoną spalvą? Prašau, derinkite ją visaip kaip. Kai jaučiatės gerai su rūbu, jums atsiveria nauji horizontai, žmonės mato jūsų žibančias akis, nes pulsuojate pasitikėjimą savimi.

Rūbas turi mums suteikti pasitikėjimo, atskleisti mūsų asmenybę – tame ir slypi jo potencialas. O ne tame, kad žiauriai gerai atrodau su suknele, bet jaučiuosi labai blogai. Manau, kad kentėti dėl grožio neverta, gyvenimas yra vienas ir reikia juo mėgautis.

– Esu girdėjusi pastebėjimą, kad viename derinyje turėtų būti ne daugiau 3 spalvų ir tai bus saugus variantas.

– Mano akimis žiūrint, tai yra labai drąsu. Kalbi su žmogumi, kuris apskritai nemėgsta spalvų. Man rūbas atsiveria savo formoje, tekstūroje, o ne spalvoje. Bet jei nenorite suklysti, apsirenkite ramiomis spalvomis (juoda, pilka, smėlio) ir turėkite vieną akcentinę spalvą. Pavyzdžiui, jei esate apsirengę pasteliniais atspalviais ir turite ryškią skarelę, to pilnai pakanka. Tada tikrai ženkliai mažesnė tikimybė suklysti ir ženkliai didesnė tikimybė sukurti skoningą derinį.

Ina Trofimova
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

– Ne mažiau svarbu už spalvas yra drabužių audiniai. Tu, kaip mados kūrėja, tikrai turėsi įžvalgų, kurie yra laikytini gerais, o kurie – ne?

– Vasarą rekomenduoju orientuotis į natūralius audinius, kiek jie praktiški – reikia žiūrėti. Šifoninis šilkas niekada nebus praktiškas, bet yra nuostabaus išdirbimo šilkų, krepinių, dvigubo pynimo, kurie yra praktiški, beveik neglamžūs ir juos galima paprastai išskalbti. Žieminiams audiniams ne tiek svarbus natūralumas, kiek praktiškumas. Jei švarkas ar paltas – kad prie jo minimaliai kibtų pūkeliai, kad nesiburbuliuotų, gerai valytųsi. Megztiniams svarbi audinio proporcija. Galbūt šimtaprocentinė vilna arba poliesteris susivels, bet vilnos ir alpakos vilnos miksas laikys gerai. Visada reikia pačiupinėti daiktą, įvertinti, ar jis malonus liesti, ar linkęs veltis.

– Audinys audiniui yra nelygus. Pavyzdžiui, premium klasės kašmyrinis gaminys kainuoja itin brangiai, bet kašmyrinių megztinių galima rasti ir greitosios mados parduotuvėse už nepilną 100 eurų.

– Gero kašmyro megztinis kainuoja tikrai labai brangiai, kartais žmogus net nėra pasiruošęs tiek investuoti į vieną daiktą. Vis dėlto, greitosios mados atstovai yra tokie dideli ir turi tokio masto ekonomiją, kad dažnai gali pasiūlyti gan kokybišką daiktą už labai gerą kainą. Kai išmanai audinius, kai turi patirties ir matai audinio kokybę, tikrai yra galimybių rasti laimikių už gerą kainą.

Ina Trofimova
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

– Kuris drabužis, tavo nuomone, yra pats universaliausias ir lengviausiai derinamas?

– Mano nuomone, tai geros kokybės juodas švarkas. Ir prie džinsų, ir klasikinių kelnių, ir sijonų, ir suknelių – viskas eina į trasą. Pagal dabar vyraujančias tendencijas, klasikinį švarką gali dėvėti su sportinėmis kelnėmis ir baltais marškinėliais. Švarką galima užsidėti ant nuogo kūno į teatrą, su palaidine – į darbą, su marškinėliais – laisvalaikiu. Tai rūbas, kuris niekada nepraras savo aktualumo.

Ina Trofimova
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas