Gydytoja dermatovenerologė-trichologė Aušrinė Ramanauskaitė laidoje „Stiliaus DNR“ atsakė į svarbiausius klausimus apie plaukų priežiūrą ir išsklaidė pasenusius mitus.

Mitas #1: plaukų galiukus kirpkite kuo dažniau – plaukai augs greičiau

– Netiesa. Plaukai auga ne nuo galiukų, o nuo šaknų, šios yra folikule – maišelyje, iš kurio auga plaukai. Pakirpus galiukus plaukai gali vizualiai atrodyti sveikesni, mažiau išsišakoję, tačiau tai neturės jokios įtakos plaukų augimo greičiui.

Mitas #2: mano plaukai atrodo tarsi be gyvybės – ne šiaip metafora, o realybė, nes plaukų kamienas, matomas išorėje, jau yra negyvas darinys

– Taip, visiška tiesa. Plaukų stiebai yra sudaryti iš keratinocitų – negyvų ląstelių.

Mitas #3: gersiu vitaminus, išaugs daugiau plaukų

– Tiesa. Plaukų folikulų (maišelių, iš kurių auga plaukai) kiekis yra užkoduotas dar prieš mums gimstant, įprastai turime apie 5 mln. plaukų folikulų. Kiek plaukų bus viename folikule, nulemia ne tik genetika, bet ir per mūsų gyvenimą atsirandančios ligos, taip pat – įvairios plikimo ligos.

Nors folikulų skaičius nekinta, tačiau iš vieno folikulo gali užaugti nuo 1 iki 4, o kartais – 6 ar daugiau plaukelių. Įvairiais vitaminais, maisto papildais galime paskatinti iš vieno folikulo augti daugiau plaukų, o to rezultatas – didesnė plaukų apimtis.

Kirpykla
Foto: Shutterstock

Mitas #4: galvą trink kuo rečiau, plaukai bus sveikesni

– Dabar „madinga“ plaukus trinkti kuo rečiau, tačiau nėra įrodymų, jog tai sveikiau plaukams. Skalpo oda, kaip ir veido, gali būti jautri, riebi, sausa, turėti kitų problemų, pavyzdžiui, gali pleiskanoti, berti.

Kaip dažnai reikėtų trinkti plaukus, labai individualu ir priklauso nuo galvos odos būklės, taip pat – nuo to, kaip nualinate plaukų stiebus: dažote plaukus, chemiškai šukuojate, naudojate džiovintuvus ir tiesintuvus.

Jei turime mišrią problemą, pavyzdžiui, riebi galvos oda ir sausi plaukai, tuomet galvą plaunant rečiau gali varginti bėrimai, niežulys, pleiskanojimas. Beje, kartu papildomai reikėtų naudoti priemones, apsaugančias plaukų stiebus, – kondicionierius, kaukes, aliejus.

Dažnai plauti galvos nereikėtų tiems, kurių galvos oda sausa, kurie dažnai dažo plaukus, kasdien juos žaloja karštais prietaisais.

Kalbant apie plaukų trinkimą, svarbu išvengti kraštutinumų: neplauti galvos dažniau nei kartą per dieną (po sporto galima perplauti plaukus tik vandeniu – išplausite dulkes ir nuosėdas) arba rečiau nei kartą per dvi savaites. Taip pat rekomenduojama atsisakyti stiprių, smarkiai putojančių šampūnų su detergentais.

Mitas #4: nėra skirtumo, kokį šampūną naudoji, – už 2 ar 20 eurų. Jo funkcija – tik išplauti galvą

– Šampūną reikėtų rinktis ne pagal kainą, o pagal sudėtį. Dabar yra daug išmaniųjų programėlių, kurios padeda rasti pavojingus ingredientus šampūnuose. Mintinai sudedamųjų dalių tikrai neįmanoma išmokti, o ir tas pats ingredientas gali turėti net kelis skirtingus pavadinimus.

Kuo gausesnė sudėtis, kuo daugiau atliktų tyrimų šampūno poveikiui pagrįsti, tuo didesnė jo kaina. Vidutinės kainos šampūnas, tikėtina, saugesnis nei patys pigiausi. Nepamirškite, kad kainą taip pat išaugina prekės ženklas, reklama, graži pakuotė, – jūs mokate ir už tai.

Šampūnų sudėtys skiriasi ir, taip, pagrindinė jų funkcija – išplauti galvą. Tačiau galimas ir papildomas poveikis, pavyzdžiui, jie dezinfekuoja, saugo nuo grybelių. Turint rimtesnių problemų, pavyzdžiui, jei slenka plaukai, šampūnui nereikėtų skirti daug dėmesio ir pinigų – ši priemonė per trumpai išbūna ant galvos odos, kad galėtų turėti didelį poveikį.

Mitas #5: kaukės negali suteikti gydomojo poveikio, nes laikomos per trumpai

– Kaukes svarbu išlaikyti tiek, kiek nurodyta gamintojo. Kai kada jas reikia laikyti šiltai – su specialiomis dušo kepurėlėmis, plaukus apsukus rankšluosčiu, nes karštyje tampa aktyvūs tam tikri ingredientai, aliejai išsiskiria geriau.

Kaukės turi skirtingą paskirtį – vienos gali būti skirtos galvos odai nusluoksniuoti, odos atplaišoms ir pleiskanoms pašalinti. Tokias galima palikti net per naktį, nuplauti ryte. Kitos kaukės turi momentinį poveikį – suteikia plaukams žvilgumo, glotnumo. Kaukė – stipresnio poveikio priemonė, kuri gali padėti išlaikyti plaukus vizualiai glotnesnius, gražesnius, ir didesnį poveikį turi būtent jų stiebams, o ne šaknims.

Vis dėlto kasdien kaukės vietoje kondicionieriaus naudoti nerekomenduojama. Pernelyg dažnai naudojant kaukes ir blogai išskalavus plaukus, jiems liečiantis prie nugaros, gali atsirasti bėrimų.

Plaukai
Foto: Shutterstock

Mitas #6: plaukų aliejaus negalima naudoti prieš džiovinant, nes, kaitinant džiovintuvu, aliejus prikeps prie plaukų

– Ne visai tiesa. Yra specifinių aliejų, kurie geriausią poveikį suteikia juos šildant. Pavyzdžiui, vienas iš tokių variantų – kosmetinis arganų aliejus. Svarbiausia – naudoti specialius aliejus plaukams, nes dabar dažnai renkamės ir įprastus maistinius, pavyzdžiui, kokosų. O patepus kokosų aliejumi ir įjungus didelį karštį, plaukai iš tiesų gali svilti.

Dar vienas svarbus momentas – plaukų aliejų rekomenduoju naudoti galams, nes, jei tepsite šaknis, ne tik greičiau susiriebaluos plaukai, bet ir kimšis galvos oda.

Mitas #6: plaukų aliejaus molekulė yra per didelė, kad prasiskverbtų giliai į plaukus, todėl poveikis – tik išorinis

– Teisingai. Pagrindinis aliejaus poveikis yra išorinis – suteikti plaukams apsauginį barjerą, t. y. padėti apsisaugoti nuo neigiamų aplinkos veiksnių.

Mitas #7: džiovintuvas plaukams nekenkia, jei džioviname ne iki galo, leidžiame jiems apdžiūti natūraliai

– Ne visai tiesa. Džiovintuvas vis vien kenkia. Jei leidžiame plaukams apdžiūti natūraliai ir tuomet džiovintuvą naudojame trumpesnį laiką, be abejo, trumpesnis ir neigiamas poveikis. Džiovintuvai turi skirtingus karščio lygius, tad kuo mažesnį karštį naudosime, tuo geriau. Taip pat galima naudoti protarpinį – tai karštą, tai šaltą – vėjo gūsį. Vis dėlto, jei yra galimybė, leiskite plaukams išdžiūti natūraliai, o jei reikia džiovinti džiovintuvu, naudokite apsaugines priemones nuo karščio.

Mitas #8: tiesintuvas – plaukų priešas „numeris vienas“

– Ir taip, ir ne. Manau, kad visa plaukų priežiūra gali būti ydinga. Pacientės dažnai klausia: kas man atsitiko, kad kuokštais krenta plaukai? Apžiūrėjus paaiškėja, kad tai – ne slinkimas, o nudegimas: plaukai nulūžę, nutrupėję. Pridėkime plaukų dažymą, džiovintuvų naudojimą.

Plaukai turi savo gyvavimo trukmę, tad tam tikru metu mes juos galutinai „palaužiame“. Tad jei kasdien tiesinate plaukus, nenustebkite, kad vieną dieną juos galutinai sugadinsite.

Mitas #9: sugadintų plaukų atgaivinti neįmanoma, vienintelis būdas – nukirpti

– Ne visai tiesa. Kartais plaukus nukirpti reikia, kai estetiškai atrodo tragiškai, – kuokštais ištrupėję, išlūžinėję. Bet nekalbame apie visišką plaukų nuskutimą.

Plaukai auga nuo šaknų, tad jei plaukų folikulai nepažeisti (o tai gali lemti vaistų vartojimas), atgaivinti plaukus įmanoma. Galima atlikti mezoterapijos kursą, gerti papildų, kurie paskatins naujų plaukelių augimą, ir augančių plaukų struktūra bus tvirtesnė.

Ir, aišku, svarbiausia – atsisakyti žalingų įpročių ir nustoti kankinti savo plaukus. Tai – sprendimas, kurį žmogus turi priimti pats. Jei nuolat gadinsite plaukus ir nesiimsite veiksmų, jų sveikos struktūros galite ir nesusigrąžinti.

Kirpykla
Foto: Shutterstock