– Lazerinė epiliacija – populiari procedūra Lietuvoje. Kaip ji veikia ir kokį rezultatą žada?

– Termiškai pakaitinus plauko svogūnėlį, jis negrįžtamai suardomas, tačiau aplinkiniai audiniai nepažeidžiami. Norint tą pasiekti ir nenudeginti odos, energija turi pasiekti plauko svogūnėlį per melaniną (dažiklį, kurio yra odoje ir plauke). Būtent todėl negalima epiliuoti ką tik įdegusios odos, nes melanino koncentracija odoje yra labai didelė ir lazeris, visų pirma, „pastebi“ melaniną odoje, o ne plauke.

Žmonės yra skirtingi, todėl rezultatai irgi gali šiek tiek skirtis. Tai priklauso nuo plaukų kiekio, storio, tankio, amžiaus, lyties, hormonų. Todėl viena pacientė gauna rezultatą po 3 procedūrų, o kita, pavyzdžiui, po 5 ar net 8 procedūrų.

– Lazerių pasiūla šiuo metu – pakankamai didelė, trys pagrindiniai jų yra Aleksandrito, Diodo, Nd:YAG lazeriai. Kaip ir pagal ką turėtume rinktis lazerį, kokie yra esminiai jų skirtumai?

– Tikrai taip, lazerių yra daug, technologijos juda į priekį ir laikui bėgant atsiranda daugiau pasirinkimų. Šios procedūros pakankamai brangios, todėl prieš priimant sprendimą šalinti plaukus lazeriu, būtina pasidomėti įranga bei jos veikimo principais. Vienas iš svarbiausių momentų, kurį reikia suprasti – ne visi lazeriai šalina visų spalvų plaukus ir tinka visiems odos fototipams.

Pavyzdžiui, Aleksandrito lazeris labai greitai aptinka melaniną, net ir itin mažą melanino kiekį viršutinėje plauko dalyje. Vadinasi, šviesus plaukas, kuriame melanino dažiklio yra mažai, šiuo lazeriu aptinkamas geriausiai ir greičiausiai. Diodo lazeris melaniną aptinka gilesniame plauko sluoksnyje ir puikiai tinka tamsiems ir šiukštiems plaukams. Nd:Yag lazeris plauką pasiekia giliausiai, prie pat svogūnėlio, ir galiausiai jį sunaikina. Geriausias rezultatas bus pasiektas su tuo lazeriu, kuris turi visus šiuos tris bangų ilgius.

Asociatyvi nuotrauka, Shutterstock nuotr.

– Nuo ko priklauso procedūros efektyvumas? Ar yra kūno sričių, kuriose lazerinė epiliacija yra efektyviausia?

– Procedūrų efektyvumas priklauso nuo kelių dalykų, tačiau esminis jų yra plauko augimo ciklas. Yra 3 plauko augimo fazės: anagenas, katagenas ir telogenas

Anagenas – tai aktyvioji plauko augimo fazė. Tik anageno fazėje įmanoma pašalinti plaukus lazeriu. Tuo metu melaninas yra aktyvus ir lazeris jį „aptinka“. Kitomis fazėmis – katageno (pereinamoji fazė) ir telogeno (ramybės fazė – melaninas neaktyvus) nepavyks pašalinti plaukų lazeriu.

Įvairiose kūno vietose anageno fazė trunka skirtingu laiku, todėl procedūros įvairiose kūno vietose atliekamos įvairiais laikotarpiais. Kalbant paprastai, plaukai įvairiose kūno vietose auga skirtingu greičiu ir ne visi vienu metu pasiekia tą pačią fazę. Vieni plaukai būna anageno, kiti telogeno, o dar kiti katageno fazės. Todėl epiliacijos procedūras būtina kartoti, kad pašalintume visus plaukus.

– Jei po kelių procedūrų nesimato net minimalaus rezultato, ar verta keisti lazerį?

– Žinoma, tai ženklas, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, ar klientas buvo tinkamai pasiruošęs procedūrai, kiek laiko praėjo tarp procedūrų ir kuri kūno vieta buvo paveikta lazerio. Jei nesilaikysite nurodymų, lazerio keitimas niekuo nepadės.

– Kaip dažnai reikia atlikti šią procedūrą?

–Veidui kas 4 savaites, rankoms kas 6–8 savaites, pažastims kas 6–8 savaites, nugarai kas 6–8 savaites, bikini zonai kas 6–8 savaites, kojoms kas 8–12 savaičių.

Kuo daugiau procedūrų atliekama, tuo ilgesnio laiko tarpo tarp procedūrų reikės, nes plaukai jau yra susilpnėję ir auga lėčiau. Pavyzdžiui, pažastims nuo pirmos iki antros procedūros reikėtų daryti 6 savaičių pertrauką, nuo antros iki trečios – 7 savaičių pertrauką, nuo trečios iki šeštos procedūros – 8 ar net 9 savaičių pertrauką.

Tatjana Aliukonienė, asmeninio archyvo nuotr.

– Ko negalima daryti prieš ir po procedūrų? Pavyzdžiui, degintis, naudoti rūgštinę kosmetiką?

– Negalima degintis saulėje ar lankytis soliariume prieš procedūrą, būtina bent porą savaičių nesideginti iki lazerinės epiliacijos, oda neturi būti paraudus ar nudegus, tačiau grižus iš šiltųjų kraštų po kelių savaičių drąsiai galima epiliuoti lazeriu ir ant įdegusios odos, taip pat siekiant rezultato negalima depiliuoti plaukų pincetu ar vašku. Iškart po procedūros galima grįžti į savo įprastą gyvenimo ritma.

Taip pat svarbu paminėti, kad procedūrą draudžiama atliki nėščiosioms. Susirgus pūsleline odos liga, kai procedūra atliekama veido srityje, prieš ją atliekant turi būti paskirtas antivirusinis gydymas.2 savaites iki plaukų šalinimo lazeriu procedūros nenaudokite savaiminio įdegio kremų.Jei ilgai būnate saulėje naudokite apsauginį kremą nuo saulės su SPF 30 ar didesne apsauga.

– Kiek procedūrų įprastai prireikia, kad pasiektume maksimalų rezultatą?

– Žmonės skirtingi, todėl rezultatai irgi gali skirtis. Tai priklauso nuo plaukų kiekio, storio, tankio, amžiaus, lyties, hormonų ir t. t. Todėl viena klientė gali džiaugtis rezultatu po 3 procedūrų, o kita, pavyzdžiui, po 5 procedūrų. Niekada negalime klientui garantuoti, kad tikrai pakaks 4 procedūrų, tai individualus dalykas.

Dažnai daroma klaida – pirmosios ar po porų procedūrų pamačiusios efektą, moterys taip apsidžiaugia rezultatu, kad sustoja ir neatlieka viso procedūrų kurso. Tačiau, kol plaukelio folikulai nėra galutinai sunaikinti, jie atsikuria, tad finansinė investicija plaukelių šalinimui prasideda iš naujo. Tad jeigu jau pasiryžote investuoti į plaukelių šalinimą, tikrai svarbu kantriai atlikti visą kursą iki galo.

– Ar plaukelių galima atsikratyti šimtu procentų, ar, vis dėlto, vienas kitas vis vien ataugs?

– 100 proc. garantuoti neįmanoma, kadangi lazerinė epiliacija kiekvienam veikia skirtingai, tad kartą į metus tikrai gali prireikti profilaktinės procedūros.

– Kas nutiks, jei tarp procedūrų plaukelius ne nuskusime, o išrausime pincetu, vašku?

– Nieko baisaus, reikės palaukti, kol plaukai pradės vėl augti, tuomet juos reikės skusti peiliukais ir galima bus tęsti lazerinę epiliaciją.

– Ar tiesa, kad turintiems šviesių, žilų ir vario spalvos plaukų lazeris bus mažiau efektyvus arba nesuteiks norimo rezultato?

– Šviesius ir vario atspalvio plaukus galima pašalinti lazeriu, tačiau galioja taisyklė, kad plaukai visada turi būti šiek tiek tamsesni nei oda, nes melanino yra ir plaukuose, ir odoje. Jei oda yra tamsesnė nei plaukai, tai reiškia, kad joje yra didesnė melanino koncentracija nei plaukuose.

Deja, žilų plaukų negalima pašalinti, nes jie neturi melanino.

Asociatyvi nuotrauka, Shutterstock nuotr.

– Ar yra tikimybė nudeginti odą, ar gali likti randų? Taip pat, ar po lazerinės epiliacijos oda gali išsausėti?

– Taip, galima, tačiau tai bus 100 proc. atliekančio specialisto atsakomybė ir klaida. Jei oda yra tamsesnė nei plaukai, tai reiškia, kad joje yra didesnė melanino koncentracija nei plaukuose, o lazeris mato vienintelį taikinį – melaniną. Tuomet ir galima nudeginti oda lazeriu, o plaukas liks nepažeistas. Noriu pabrėžti, kad oda po epiliacijos nesausėja.

– Ar bikini srities lazerinę epiliaciją galima atlikti mėnesinių metu?

– Nerekomenduojama dėl padidėjusio jautrumo šioje srityje.

– Kokių sričių lazerinė epiliacija yra pati populiariausia?

– Kaip populiariausias galėtume išskirti šias procedūras – kojų, pažastų, veido ir bikini.