Patarimais, kaip pasirinkti kosmetikos priemones ir kaip tinkamai prižiūrėti veido odą, dalinasi gydytoja Rūta Merkytė-Elekšienė.

1. Kosmetikoje ieškokite pagrįstos vertės

Renkantis produktą pirmiausia atkreipkite dėmesį į sudėtį ir kelkite klausimą – ar produkte esantys ingredientai nedirgins odos? Rinkitės švelnias, saugias priemones be etilo alkoholio, su kuo mažiau konservantų ir dirbtinų kvapų. Sudėtyje ieškokite odą praturtinančių ingredientų, su parinkta veiksminga koncentracija.

Hialurono rūgštis, kurios veiksmingumas pagrįstas moksliniais tyrimais, yra vienas greičiausiai odos būklę gerinančių ir išskirtinę pagalbą suteikiančių medžiagų. Tai odos jungiamojo audinio dalis, kuri natūraliai gaminama žmogaus kūne. Ties 28-30 metų riba šios medžiagos organizme mažėja, todėl oda glemba, praranda jaunatviškumą, elastingumą, sausėja, tuomet tampa tikslinga pradėti naudoti kosmetikos priemones su hialuronu. Klinikiniuose tyrimuose atskleista veiksmingumo paslaptis – dviejų dydžių hialurono rūgšties molekulės, kurių kombinacija švelnina, lygina paviršines raukšles ir nelygumus.

Natūralūs aliejai yra jaunatviškos, elastingos ir lygios odos paslaptis, nes juose gausu odą puoselėjančių medžiagų – vitaminų, riebalų rūgščių, lipidų ir mineralų. Nors tai ypač veiksmingas ingredientas padedantis odai regeneruotis ir pristabdyti odos senėjimo procesus, kartais tenka susidurti su mitu, kad aliejai netinka mišriai, riebiai odai. Tiesa ta, kad poras gali užkimšti grynų aliejų mišiniai, tuo tarpu kremuose naudojami aliejai parenkami pagal komedogeniškumo rodiklį – porų užsikimšimo lygmenį. Pavyzdžiui, argano aliejaus komedogeniškumas vertinamas 0, todėl jis puikiai tinka riebios, mišrios odos priežiūrai, yra nepakeičiamas atstatant natūralų drėgmės faktorių.

Veido oda
Foto: Shutterstock

Vitaminai kosmetikoje padeda spręsti specifines odos problemas. Vitaminas C tiesiogiai dalyvauja naujų kolageno skaidulų gamyboje, todėl ypač veiksmingas ingredientas kombinacijoje su hialurono rūgštimi. Be to jis pasižymi efektyvia kraujagyslių stiprinimo savybe, tad puikiai tinka išryškėjusių kapiliarų priežiūrai.

Vitaminas B3 (niacinas) skaistina, šviesina odą, todėl puikiai tinka patamsėjusiems paakiams, pigmentinėms dėmelėms, bendrai papilkėjusiai veido odai puoselėti. Kofermentas Q10 pristabdo odos senėjimo procesus, dėl energizuojančio poveikio, padeda pasisavinti Vitaminui E (tokoferoliui), kuris apsaugo nuo kenksmingo ultravioletinių spindulių poveikio. Vitaminas A padeda lyginti smulkias mimikos raukšleles, rašoma pranešime spaudai.

2. Laikykitės tinkamos odos priežiūros rutinos

Kasdienė odos priežiūros rutina susideda iš trijų žingsnių – odos valymo, tonizavimo ir drėkinimo bei maitinimo. Šie kasdieniai ritualai turi būti kartojami ryte ir vakare. Susiduriant su specifinėmis problemomis, siekiant efektyviai pristabdyti odos senėjimo procesus, odą būtina dar papildomai praturtinti.

Odos valymas – auksinė taisyklė norint turėti nepriekaištingą odą. Prausiklis reikalingas ne tik jei kasdien naudojame makiažą, bet visiems norintiems nepriekaištingos odos, nes odą apsunkina aplinkoje esančios dulkės, kurios įsigeria į veido poras, jas užkemša, sukelia uždegimus.

Tonizavimas – odos pH sureguliavimas iki normalaus 5,5 rodiklio. Tonike esančios medžiagos veikia kaip katalizatorius – veiksnys užtikrinantis greitesnį ir geresnį vėliau naudojamų kremų ar serumų pasisavinimą.

Veido oda
Foto: Shutterstock

Drėkinimas ir maitinimas – tinkamai pagal odos tipą pasirinktas kremas padės išsaugoti jaunatvišką ir elastingą odą. Mišriai, riebiai odai dažnai užteks ir gerai drėkinančio, lengvos konsistencijos kremo, kuris taip pat padės sureguliuoti sebumo kiekį. Sausai odai būtinas ne tik odos drėkinimas, bet ir maitinimas siekiant išvengti šerpetojimų.

Praturtinimas – užtikrinti nepriekaištingą odos būklę padės odos šveitimas, kaukės, serumai. Brandžiai odai, maždaug nuo 28-30 m. rekomenduojama papildomai naudoti giliai drėkinančias priemones su hialurono rūgštimi. Visiems odos tipams, norint turėti lygią odą, ant kurios gražiai pasidengtų makiažas, būtinas švelnus ir reguliarus suragėjusio, negyvų odos ląstelių rūgštinis ar fizinis nušveitimas. Jei susiduriama su odos šerpetojimu, reikia veido kaukių pagalba odą pakankamai prisotinti naudingomis medžiagomis.

3. Palyginkite natūralią ir sintetinę kosmetiką

Saugumas – natūralioje kosmetikoje naudojamos tik tokios medžiagos, kurios žmonėms puikiai žinomos jau šimtus metų (įvairių augalų ekstraktai, eteriniai aliejai, molis, dumbliai ir t.t.). Gaminant sintetinę kosmetiką naudojami tokie komponentai, kurių poveikis žmogaus organizmui dar nėra iki galo ištirtas. Pavyzdys – nanodalelės, apie kurių poveikį žmogaus organizmui mokslininkai dar neturi tikslaus atsakymo.

Veido oda
Foto: Shutterstock

Ilgalaikis efektas – natūralios kosmetikos gaminiais tam tikra problema šalinama pamažu, bet užtikrintai, tuo tarpu sintetinės kosmetikos gaminiai veikia momentiškai – dažnai tik trumpuoju periodu.

Odos dirgikliai – dėl agresyvių konservantų naudojimo sintetinės kosmetikos gaminių galiojimo laikas gali būti labai ilgas, dažniausiai siekia 3 metus. Būtent tokie stiprūs konservantai gali dirginti odą. Gamtos kosmetikoje naudojami silpnesni, natūraliai iš augalų išgaunami konservantai, tad jie galioja 6-12 mėnesių.