Gruzija turi ir jėgos po krepšiu, ir gerų snaiperių, pataikančių po užtvarų. Mums reikia labai atidžiai gintis“, - sako Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės skautas Benas Matkevičius.

Į Lietuvą Gruzijos rinktinė atvykta šiek tiek nukraujavusi, tačiau vistiek kupina ambicijų ir gerai žinomų pavardžių.

Gruzinų ramsčiai – aukštaūgiai. 21 cm ūgio 30-metis Zaza Pačulija jau 10 metų rungtyniauja stipriausioje pasaulio lygoje NBA („Milwaukee Bucks“).
207 cm ūgio 23 metų Tornike Šengelija taip pat žaidė NBA („Brooklyn Nets“ ir „Chicago Bulls“), o šįmet pasirašė trejų metų kontraktą su Ispanijos ACB lygos Vitorijos „Laboral Kutxa“ klubu, žaisiančiu Eurolygoje. Beje, T. Šengelijos tėvas Kacha Šengelija taip pat buvo garsus Gruzijos krepšininkas, o dabar yra Gruzijos krepšinio federacijos viceprezidentas.

Rinktinės pagrinde vis tvirčiau jaučiasi 20-metis Z. Pačulijos pusbrolis Beka Burdžanadzė. Šis 201 cm ūgio lengvasis puolėjas rungtyniauja Ispanijos ACB lygoje, Sevilijos „Baloncesto Sevilla“ ekipoje. Beje, šioje komandoje, kuri vadinosi „Cajasol“, su juo yra žaidęs ir lietuvis Mindaugas Katelynas.

„Šie aukštaūgiai galingai rungtyniauja po krepšiu ir tikrai kelia didžiausią grėsmę. Tačiau negalima palikti be dėmesio ir kitų Gruzijos krepšininkų”, - teigia B. Matkevičius.

Šie trys krepšininkai kėlė daugiausia grėsmių varžovams per tik ką pasibaigusį tarptautinį turnyrą Slovėnijoje. Ten Gruzija 70:62 įveikė pasaulio čempionate žaisiančius ukrainiečius, tačiau 66:83 pralaimėjo Kanadai ir 68:95 suklupo prieš šeimininkus slovėnus.

Turnyro metu T. Šengelija pelnydavo po 14 taškų per rungtynes, Z. Pačulija – 10,5 taško, B. Burdžanadzė – po 8,3 taško.

Gruzijos rinktinėje rungtyniauja ir universalus 201 cm ūgio Viktoras Sanikidzė. Šis 28 metų Saragosos CAI rungtyniaujantis krepšininkas Slovėnijoje žaidė dvejas iš trejų rungtynių ir pelnydavo po 13 taškų.

„Šis krepšininkas gali žaisti ir 3, ir 4 pozicijoje. Slovėnijoje jis atrodė labai gerai, treneris moka jį išnaudoti”, - sako B. Matkevičius, studijavęs Gruzijos žaidimą Slovėnijoje.

Benas Matkevičius

Gruzinai tikisi, kad iki Europos čempionato atrankos, kuri prasidės jau rugpjūtį, pasveiks ir Eurolygos čempionas Giorgi Šermadini, rungtyniaujantis Pirėjo „Olympiacos“ klube Eurolygoje.

Į Vilnių neatvyks ir naujasis Maskvos CSKA pirkinys Manučaras Markoišvili bei natūralizuotas amerikietis Ricky Hickmanas, praėjusį sezoną su Tel Avivo „Maccabi“ tapęs Eurolygos čempionu.

Tačiau atvyksta kylančios Gruzijos krepšinio žvaigždės. Tai – buvusio garsaus Gruzijos rinktinės žaidėjo Giorgi Sanadzės sūnus Duda Sanadzė (22 m. 192 cm San Diego universitetas, JAV), Nika Metreveli (23 m. 211 cm Sienos „Mens Sana Basket“, Italija) ir buvęs jaunimo rinktinės lyderis Otaras Pchakadzė (21 m. 186 cm, Feirmonto valstybinis universitetas, JAV).

„D.Sanadzė yra labai įdomus krepšininkas ir geras metikas. Jis drauge su pagrindiniu Gruzijos įžaidėju Georgijumi Cincadze gali pridaryti daug nemalonumų savo metimais iš už užtvarų“, - sako B. Matkevičius.

Vis dėlto, kaip pripažįsta krepšinio specialistai, tikriausiai didžiausia Gruzijos rinktinės, kaip komandos, jėga yra jos smegenys. Tai – 42 metų serbas Igoris Kokoškovas, laikomas vienu perspektyviausių trenerių ne tik Europoje.

Šis JAV pilietybę turintis specialistas Gruzijos rinktinę treniruoja jau šešerius metus ir pasiekė, kad ji rungtyniautų Europos čempionate. Jo vadovaujami gruzinai žaidė „EuroBasket 2011“ Lietuvoje ir „EuroBasket 2013“ Slovėnijoje.

Tačiau dar iki tapdamas Gruzijos rinktinės strategu, I. Kokoškovas tapo pirmuoju europiečiu, kuris pateko į JAV universiteto NCAA I diviziono komandos trenerių štabą (1999 m. Misūrio universitetas). Negana to, jau kitais metais jis tapo pirmuoju neamerikiečiu, kuris gavo nuolatinį trenerio darbą NBA klube („Los Angeles Clippers“).

Šiuo metu I. Kokoškovas dirba „Cleveland Cavaliers“ trenerio asistentu. Rudenį jo laukia darbas su naujuoju Klyvlando strategu, Eurolygos čempionu Davidu Blattu ir didžiausia NBA žvaigžde – į „Cavaliers“ grįžusiu LeBronu Jamesu.

„Šis treneris moka puikiai išnaudoti stipriąsias žaidėjų savybes. Jis gali bet kada pateikti NBA stiliaus nestandartinių gudrybių bei derinių“, - teigia B. Matkevičius, po pasaulio čempionato pasinersiantis į darbą NBA „Boston Celtics“ klube.

Pirmadienio Lietuvos ir Gruzijos rungtynių Panevėžio „Cido“ arenoje pradžia – 19 val.