Uždarymo ceremoniją sausakimšame Marakanos stadione pradėjo įspūdingi fejerverkai, o parolimpiečiai juos stebėjo sėdėdami aikštėje.

Vienas pirmų pasirodymą surengė Jonathanas Bastosas – be rankų gimęs brazilas, kuris tapo žymiu atlikėju, grodamas gitara kojų pirštais.

Vėliau legendiniame stadione pasirodė aukso medalį futbolo-5 rungtyje iškovojusios Brazilijos parolimpinės komandos narys Ricardinho su nacionaline vėliava.

Per smagią ceremoniją į šokio sūkurį spontaniškai įsitraukė ir vorele išsirikiavę atletai. Tačiau linksmą atmosferą trumpam pakeitė rimtis, kai susirinkusiųjų buvo paprašyta tylos minute pagerbti šeštadienį tragiškai žuvusį iranietį dviratininką.

Bahmano Golbarnezhado mirtis lenktynių trasoje „skausme sutelkė“ visą parolimpinį judėjimą, savo kalboje sakė Tarptautinio parolimpinio komiteto prezidentas Philipas Cravenas.

Organizatoriai pagaliau galėjo lengviau atsikvėpti, kad neišsipildė prognozės, jog pirmos olimpinės ir parolimpinės žaidynės Pietų Amerikoje patirs nesėkmę.

„Misija įvykdyta“, – išdidžiai paskelbė Rio de Žaneiro žaidynių organizacinio komiteto prezidentas Carlosas Arthuras Nuzmanas.

Turėdamas galvoje nestabilią politinę situaciją Brazilijoje ir šalį varginančią gilią recesiją, jis pripažino, jog „dėl šios misijos būta daug abejonių“.

Paskelbęs žaidynes uždarytas, Ph. Cravenas sakė, kad Brazilija išlaikė sunkų išbandymą.

„Šios žaidynės yra svarbus ženklas, kad šios jaunatviškos ir nuostabios šalies laukia labai šviesi ateitis“, – sakė Ph. Cravenas.

DELFI primena, kad Lietuvos delegacijos, kurią sudarė 13 sportininkų, Rio de Žaneire iškovojo tris medalius: auksu pasipuošė Lietuvos vyrų golbolo rinktinė, o Mindaugas Bilius tapo rutulio stumimo rungties čempionu, o disko metimo sektoriuje – vicečempionu.

Lietuvos parolimpiečiai į Vilnių parskris rugsėjo 21-ą dieną 23.45 val. reisu iš Frankfurto.

Magiška akimirka

Vienuolika dienų trukusios parolimpiados galutinėje medalių lentelėje pirmąją vietą tvirtai užėmė Kinija, aplenkusi antroje pozicijoje likusią Didžiąją Britaniją.

Žaidynes kiek anksčiau sekmadienį užbaigė kelios paskutinės rungtys, tarp jų maratonai ir vežimėlių regbis.

Maratono varžybas Kopakabanoje stebėjęs Marcelo Miranda Costa sakė, kad žaidynės buvo „magiška akimirka Rio de Žaneiro miestui“.

„Mes jų ilgėsimės, taip“, – sakė jis.

Dar prieš dvi savaites buvo rimtai būgštaujama dėl parolimpiados sėkmės – šį nerimą kurstė Rio de Žaneiro žaidynių organizatorių finansiniai sunkumai po rugpjūtį vykusios olimpiados ir itin vangus bilietų pirkimas.

Pasibaigus parolimpiadai pareigūnai pranešė, kad jiems vis dėlto pavyko parduoti 2,1 mln. bilietų – mažiau nei per 2012-ųjų žaidynes Londone, bet daugiau nei prieš ketverius metus Pekine.

Prie to nemažai prisidėjo tai, kad daug bilietų buvo parduodami po vos 3 JAV dolerius, be to, nemažai jų buvo tiesiog išdalyti moksleiviams pagal tarptautinę programą, skirtą užpildyti tuščias žiūrovų vietas per varžybas.

Parolimpines žaidynes taip pat temdė Brazilijos politinė krizė. Neseniai prezidentu buvo prisaikdintas Michelis Temeras, perėmęs valdžią iš savo įnirtingos varžovės Dilmos Rousseff, kai ši per apkaltos procesą buvo pašalintos iš valstybės vadovės pareigų.

M. Temeras buvo triukšmingai nušvilptas žiūrovų tiek per olimpiados, tiek per parolimpiados atidarymo ceremonijas.

Nors naujasis prezidentas uždarymo ceremonijoje nedalyvavo, vienas grupės „Nação Zumbi“ narių nepraleido progos priešais televizijos kameras iškelti plakatą su užrašu: „Temerai, dink“.

Visų žaidynių metu taip pat buvo jaučiama įtampa dėl Tarptautinio parolimpinio komiteto sprendimo neleisti jose dalyvauti visai Rusijos parolimpiečių delegacijai, nustačius, kad atletai dalyvavo valstybės palaikomoje dopingo vartojimo schemoje.

Ph. Cravenas anksčiau sekmadienį įspėjo, kad Rusijai teks imtis „esminių pakeitimų“, jei šalis nori, kad jos atletams vėl būtų leista dalyvauti parolimpinėse varžybose.

Medalių lentelės viršūnėje – Kinija

Atotrūkis tarp olimpinių ir parolimpinių varžybų palaipsniui mąžta, neįgaliems atletams Rio de Žaneire pagerinus daugybę rekordų.

Viena ryškiausių parolimpiados žvaigždžių tapo brazilų plaukikas Danielis Diasas, kuris savo Pekino ir Londono parolimpiadų medalių kolekciją Rio de Žaneire papildė keturiais aukso, trimis sidabro ir dviem bronzos apdovanojimais.

D. Diasas pelnytai buvo pramintas parolimpinių žaidynių Michaelu Phelpsu, turint galvoje legendinį amerikiečių plaukiką, kuris yra pelnęs 23 olimpinius aukso medalius – to dar nėra pavykę padaryti jokiam kitam sportininkui.

Nuostabą sukėlė lengvosios atletikos varžybų 1500 metrų bėgimo rungtis, kurioje alžyrietis Abdellatifas Baka pagerino rekordą ir parodė geresnį laiką už tame pat stadione prieš mėnesį Rio olimpinių žaidynių čempionu tapusį amerikietį Matthew Centrowitzą.

Tiesa, M. Centrowitzas laimėjo auksą pagal olimpinius standartus kone rekordiškai lėto bėgimo metu, todėl A.Bakos parodytas stulbinamas laikas iš esmės turi tik simbolinę reikšmę.

Parolimpiados medalių lentelėje lyderės pozicijas tvirtai užėmė Kinija, iš viso iškovojusi 239 medalius, tarp jų 107 aukščiausius apdovanojimus. Ji smarkiai aplenkė savo artimiausią varžovę Didžiąją Britaniją, kurios atletai laimėjo 147 medalius (64 aukso).

Trečioje vietoje liko Ukraina (117 medalių), ketvirtoje – Jungtinės Valstijos (115 medalių).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)