Geriausių puolėjų trejetuke – du lietuviai

„Skamba kaip golbolo kamuolys, tik lengvesni“, – barškindami ant kaklo kabančius aukso medalius juokavo silpnaregiai golbolo vyrai.

Pagrindiniai Lietuvos komandos puolėjai – vyriausias Genrikas Pavliukianecas (40-ies metų) ir jauniausias Justas Pažarauskas (24-erių metų), finale pasikeisdami surideno 14 įvarčių ir abu puikuojasi rezultatyviausių parolimpiados golbolo žaidėjų trejetuke.

G. Pavliukianecas tapo rezultatyviausiuoju parolimpinių žaidynių golbolo žaidėju. Jis pelnė 35 įvarčius, vidutiniškai po 5 įvarčius per rungtynes. J. Pažarauskas parolimpiadoje įrideno 22 įvarčius, vidutiniškai po 3,3 per rungtynes.

Mantas Brazauskis – geriausias parolimpiados gynėjas.

„Labai didžiuojuosi visais vyrais. Visais. Ir tais, kurie namuose liko, labai didžiuojuosi“, – iškart po finalo sakė Lietuvos golbolo rinktinės vyriausiasis treneris Karolis Levickis.

Slėpė G. Pavliukianeco traumą

„Manau, kad Genys (Genrikas Pavliukianecas) parolimpiadoje sužaidė geriausias savo rungtynes, kiek aš jį treniruoju. Jis buvo komandoje lyderis ir kapitonas nuo pat pradžių ir tą savo rolę jis puikiai atliko“, – pridūrė treneris.

Visos parolimpiados metu Lietuvos komanda slėpė, kad G. Paviukianecas yra traumuotas (treniruočių stovyklos metu jam trūko dešinės rankos sausgyslė), kad nesužinotų varžovai. Visas rungtynes kapitonas pražaidė su nuskausminamaisiais.

„Tai darkart įrodo, kad žmogus yra ne tik talentingas, bet ir valingas. Man yra garbė treniruoti tokį žmogų“, – kalbėjo K. Levickis.

„Jaučiuosi kažkiek pavargęs, išsekęs po šito maratono. Buvo labai sunkios pogrupio rungtynės, nežmoniškai sunkiai žaidėme ketvirtfinalyje, pusfinalis gal buvo kažkiek lengvesnis. Pamatėme, kad su JAV galime žaisti. Ta nelemta mano trauma – nežinojau, ar sužaisiu tą finalą, ar nesužaisiu. Pradėjau žaisti, įsijaučiau, įsižaidžiau, pradėjome pirmauti. Kai liko dvi sekundės dar netikėjau, kad laimėjom, ir dabar dar netikiu“, – apibūdino G. Pavliukianecas.

Dėl golbolo nemato dukros

40-metis G. Pavliukianecas po finalo juokavo, kad jis nieko nežino apie tai, kad tapo rezultatyviausiu turnyro žaidėju. 25-erius metus golbolą žaidžiantis vyras sakė, kad jo kolekcijoje dabar trūksta tik parolimpinio bronzos medalio. Visų kitų čempionatų visų spalvų medalius jis jau turi.

„Bet jau tikrai dėl parolimpinės bronzos aš nekovosiu. Kur matėte, kad 44-erių metų golbolą dar žaistų? Aš nebeištempsiu. Tai buvo paskutinės mano rungtynės. Manau, kad savo jau atidaviau Lietuvai. 25-erių metų sporto jau užteks. Turiu dėl sporto šeimą vis palikti – kiek jie gali su manim kankintis? Turiu ir aš skirti laiko šeimai. Mano dukrai – 10 metų, ji praktiškai manęs nemato. Mes po treniruočių grįžtame 9 val. vakaro, jai jau miegoti laikas. Gal metus pailsėsiu ir kažkas pasikeis, bet šiandien tikrai nežadu daugiau žaisti golbolo. Padėsiu komandai, bet ar už rinktinę žaisiu – vargu“, – G. Pavliukianecas pabrėžė, kiek daug laiko sportininkai skiria aukščiausio lygio treniruotėms.

Auksui įkvėpė M. Biliaus medaliai

„Kas jus įkvėpė šitam auksui?“ – sveikindamas golbolininkus su pergale juokaudamas teiravosi parolimpinis rutulio stūmimo čempionas ir disko metimo vicečempionas Mindaugas Bilius.

„Rio važiuodamas liftu sutikau Mindaugą Bilių. Jis pakišo man pauostyti aukso medalį ir aš užsimaniau tokio paties“, – atgal juokavo G. Pavliukianecas.

J. Pažarauskas kalbėjo, kad komandoje puikiai derėjo patirtis ir jaunystė.

„G. Pavliukianecas mums kaip stuburas. Mums tai pirmos parolimpinės žaidynės, o jam – penktos, todėl jis prisidėjo savo patirtimi, o mes – jaunatviška stiprybe“, – užsienio žurnalistams interviu dalino jauniausias golbolo žaidėjas.

Trečias parolimpinis finalas, pirmas – auksinis

Paskutinįsyk JAV parolimpinių žaidynių finale žaidė prieš 28-erius metus, kai Seule finale pralošė tuometinei Jugoslavijos komandai. 2004 metais Atėnuose JAV vyrai laimėjo parolimpinę bronzą. Lietuviai į finalą buvo patekę 2000 metais Sidnėjaus ir 2008 metais Pekino parolimpinėse žaidynėse, kur abu kartus iškovojo sidabro medalius.

„Šią akimirką jaučiuosi labai nusivylęs, nors, žinoma, parolimpinis sidabras yra geras pasiekimas“, – sakė vienas iš JAV komandos žaidėjų. JAV treneris Matthew Doyle po finalo pripažino, kad jau visus 2016 metus matėsi, kad Lietuvos golbolininkai pasaulyje buvo lyderiai.

K. Levickis pripažino, kad jam yra sunku vadovauti žaidimui, kai varžovų treneris yra M. Doyle.

„Jis – labai gudrus treneris. Jis nuolat bando mane apgauti, o aš nuolat bandau atspėti, kaip jis mane nori apgauti. Mums pasisekė“, – stipraus varžovo sukuriamą iššūkį apibūdino lietuvis.

Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse Lietuvos golbolo komanda sužaidė septynerias rungtynes, pelnė 61 įvartį, o praleido 36.

Po dopingo patikros lietuvių medalių neatims

Po medalių įteikimo ceremonijos organizatoriai Mantą Panovą mandagiai pakvietė dopingo kontrolei. Komandų sporto šakose paprastai dėl dopingo patikrina trečdalį komandos. Taip buvo ir Lietuvos golbolininkams – po grupės rungtynių su JAV dopingui buvo pakviestas J. Pažarauskas, iš viso – du iš šešių žaidėjų.

J. Pažarauskas juokavo, kad dėl dopingo patikrinimo lietuviams medalių tikrai neatims.

Golbolininkai vieningai pripažino, kad nors parolimpiadoje ošianti brazilų ir užsieniečių minia šiek tiek trukdo žaidžiant girdėti skambantį kamuolį, bet tai vis tiek labiau įkvepia, negu varžytis tuščiose Lietuvos salėse. Golbolininkai sakė nesitikintys, kad po iškovoto parolimpinio aukso jų varžybose Lietuvoje pradės lankytis daugiau žiūrovų. Jie tikino, kad parolimpiadoje patirtą žiūrovų minios palaikymą jie prisimins ne tik ateinančius ketverius metus, bet visą likusį gyvenimą.

Liūtai, užsivedam!

Geresnį regėjimo likutį turintis dziudo imtyninkas Osvaldas Bareikis neregiams golbolininkams vaizdžiai aiškino, kas pavaizduota ant jų auksinių medalių. Jis, kartu su 17-mečiu neregiu plaukiku Edgaru Mataku, diktavo tempą tribūnose skanduojantiems ir dainuojantiems lietuviams. Golbolo finalo žiūrėti susirinko visi Lietuvos parolimpinės delegacijos nariai. Į finalus buvo parduoti visi bilietai, golbolo „Future“ arena talpina 10 tūkst. žiūrovų.

Po medalių įteikimo ceremonijos Olimpiniame parke prie lietuvių išsidriekė eilė brazilų, norinčių nusifotografuoti, gauti autografų, paliesti medalius. Lietuviai ištisai juokavo. „Sotus liūtas niekada nemedžioja. Ne valgyti atvažiavome“, – žaidėjai prisiminė trenerio K. Levickio mėgstamus žodžius, nuo kurių jiems prigijo vieni kitus vadinti liūtais. „Liūtai, užsivedam!“

Vėlų vakarą po finalo vieni parolimpiečiai svajojo apie kiaušinienę su dešrelėms, kiti – dabar būti su šeima, o treti – pabūti vieni.

Dėl parolimpiečių pergalių valstybė nenuskurs

„Dabar jau galiu garbingai baigti savo darbus. Reikia tik padėkoti olimpiečiams, kad jie paliko mums savo premijas ir rentas, nes jie gi aukso neiškovojo. Valstybė nenuskurs dabar“, – po iškovotų komandinės sporto šakos medalių juokavo Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas.

Parolimpiados varžybose iš Lietuvos komandos vienintelis centro gynėjas M. Brazauskis aikštelėje praleido visą rungtynių laiką – 172 minutes, J. Pažarauskas – 159 min., G. Pavliukianecas – 148 min. Iš viso Lietuva atakavo 646 kartus, o varžovai mūsiškius puolė 665 metimais.

Varžybų statistika

Pagrindinis Lietuvos komandos puolėjas G. Pavliukianecas gavo ir daugiausiai baudinių – septynis, J. Pažarauskas užsidirbo 4 baudinius, M. Panovas – tris. Finale lietuviai sužaidė be baudinių. Parolimpinėse žaidynėse taip akcentuojamą garbingą žaidimą iliustruoja tai, kad šioms komandoms nebuvo skirtas nei vienas baudinys už nesportišką elgesį.

Nepaisant traumuotos pagrindinės rankos, parolimpiadoje G. Pavliukianecas atliko 284 metimus, Justas Pažarauskas – 279 metimus, Mantas Panovas – 56, Nerijus Montyvdas – 25, o Mantas Brazaukis – tik 2 metimus. Užtat jis daugiausiai kartų pirmas blokavo kamuolį – net 231 kartą.

JAV vyrų komanda išsiskiria tuo, kad visi trys aikštės žaidėjai nuolat žaidžia skirtingose pozicijose – tai atspindi ir labai panašus visų trijų žaidėjų blokuotų metimų skaičius. Tuo tarpu Lietuvos komanda turi pagrindinį centro gynėją.

Vidutinis JAV golbolo rinktinės vyrų amžius – 31-eri metai, lietuvių – 29-eri metai.

Aukso medalius Lietuvos golbolininkams įteikė Tarptautinės aklųjų sporto federacijos (IBSA) prezidentė Jannie Hammershoi – neregė, buvusi golbolo žaidėja iš Danijos.

Primename, kad parolimpiados grupės varžybose Lietuva rezultatu 13:6 įveikė parolimpinius čempionus suomius, 8:7 – JAV, 9:6 – Kiniją, 5:3 – Turkiją, ketvirtfinalyje po pratęsimo 5:4 – Kanadą, pusfinalyje 7:2 – Švediją. JAV grupės varžybose nusileido tik Lietuvai.

„Kai golbole turime nuolatinį trenerį, nuolatinę salę ir nuolatines treniruotes – turime ir gerą rezultatą“, – akcentavo V. Kvietkauskas.

Lietuva – 43 vietoje pagal medalių skaičių

Moterų golbolo varžybose auksą laimėjo Europos čempionė Turkija, sidabrą – Kinija, bronzą – JAV. Rugsėjo 16 vakarą pagal laimėtus parolimpinių medalių komplektus Lietuva buvo 43-ioje vietoje.

Aklųjų rieduliu dar vadinamas golbolas yra komandinė aklųjų ir silpnaregių sporto šaka. Žaidžiami du kėliniai po 12 minučių (stabdant laiką), 9x18 metrų ploto aikštelėje, su 9 m ilgio ir 1,3 m aukščio vartais ir skambančiu kamuoliu, kurio skersmuo toks pat kaip krepšinio kamuolio. Komandą gali sudaryti 6 žaidėjai, iš kurių vienu metu aikštelėje žaidžia po tris, visi akis užsidengę šviesos nepraleidžiančiais akiniais. Tikslas yra įridenti kamuolį į priešininkų vartus. Taisyklingai mestas golbolo kamuolys skrieja net 80 km/val. greičiu.

Brazilijos mieste Rio de Žaneire vykstančios parolimpinės žaidynės tęsis iki rugsėjo 18 dienos, Lietuvai jose atstovauja 13 sportininkų. Lietuvos parolimpinė delegacija į Vilnių parskris rugsėjo 21 dieną.