1992 metais Lietuva Barselonoje JAV „Svajonių komandai“ nusileido 76:127.

Ankstesniuose turuose Rio žaidynėse Lietuvos rinktinė 82:76 įveikė Braziliją, 89:80 nugalėjo Nigeriją ir laimėjo prieš Argentiną 81:73.

Ispanija 70:72 nusileido Kroatijai, 65:66 pralaimėjo brazilams ir 96:87 įrodė pranašumą prieš Nigeriją.

Svarbiausias pergales Lietuva prieš Ispaniją iškovojo 2003 metų Europos pirmenybių finale (93:84) ir 2010 metų pasaulio čempionato pirmame etape (76:73). Skaudžiausios pastarojo meto nesėkmės buvo 2008 metų Pekino olimpinių žaidynių pusfinalyje (86:91) ir 2015 metų Senojo žemyno čempionato finale (63:80).

Prieš Rio olimpiadą su Ispanija buvo sužaistos dvejos draugiškos rungtynės. Kaune lietuviai laimėjo po pratęsimo (87:83), o Malagoje iškovojo sunkią pergalę pagrindiniu laiku (78:76).

Praėjusio Europos krepšinio čempionato finalo pakartojimas į „Carioca“ arenos tribūnas priviliojo būrį kitų sporto šakų – plaukimo, irklavimo, baidarių ir kanojų irklavimo, dziudo – Lietuvos olimpiečių ir jų trenerių.

Rungtynių eiga

Nuo pat susitikimo pradžios lietuviai atrodė sutrikę ir išsigandę, o ispanai lengvai rinko taškus (0:3, 6:15, 11:19). Po pirmų 10 min. Ispanijos rinktinė dominavo ir pelnytai pirmavo 11:26.

Antrame kėlinyje Lietuvos rinktinė prastai pataikė, blogai kovojo dėl atšokusio kamuolio, o ispanai lengvai ir iš kur nori pelnė taškus. Po 20 min. atsilikimas jau kėlė siaubą – 29:48.

Trečias ir ketvirtas kėliniai pateks į juodžiausius Lietuvos krepšinio istorijos puslapius. Ispanai tyčiodamiesi didino skirtumą, kol jis pasiekė tragišką 50 taškų ribą. Mačas baigėsi – 59:109.

Rezultatas:

Lietuva – Ispanija – 59:109 (11:26, 18:23, 16:36, 14:25).

Lietuva: Mindaugas Kuzminskas 17 (5/6 dvitaškiai, 2/6 tritaškiai, 1/4 baudos), Mantas Kalnietis 16 (5/7 dvitaškiai, 2/2 tritaškiai), Vaidas Kariniauskas 6 (3/3 dvitaškiai), Domantas Sabonis ir Adas Juškevičius po 5, Jonas Mačiulis 4, Paulius Jankūnas, Marius Grigonis ir Antanas Kavaliauskas po 2, Jonas Valančiūnas (19:24 min., 10 atk. kam., 0/6 dvitaškiai), Renaldas Seibutis (11:17) ir Robertas Javtokas (11:17) po 0 taškų.

Ispanija: Pau Gasolis 23 (2/4 dvitaškiai, 5/5 tritaškiai, 4/5 baudos), Nikola Mirotičius 17 (7/7 dvitaškiai, 1/4 tritaškiai), Rudy Fernandezas 13 (1/1 dvitaškiai, 2/5 tritaškiai, 5/6 baudos), Felipe Reyesas (3/6 dvitaškiai, 1/2 tritaškiai, 2/2 baudos) ir Ricky Rubio (1/1 dvitaškiai, 3/4 tritaškiai) po 11, Sergio Llulas 10 (3/3 dvitaškiuai, 1/3 tritaškiai, 1/1 baudos), Willy Hernangomezas 9, Sergio Rodriguezas 6, Juanas Carlosas Navarro 4, Jose Calderonas 3, Victoras Claveras 2 taškais. Alexas Abrinesas nežaidė.

B grupės turnyro lentelė:

Rungtynės pagaliau baigėsi. Tokio košmaro seniai neteko matyti. Pažeminimas 50 taškų skirtumu – 59:109!
Juanas Carlosas Navarro pelnė 100-ąjį tašką (56:101). Tokių skirtumų šioje olimpiadoje dar nebuvo (56:106).
Ketvirtas kėlinys prasidėjo V. Kariniausko taškais (47:84). Ispanai smaginosi: mėtė kas nori ir iš kur nori (50:86). Pralaimėjimas nelygu pralaimėjimui. Tai labai smarkiai gali sukomplikuoti Lietuvos padėtį turnyro lentelėje. Baisu žiūrėti į švieslentę: 52:89, 52:92, 54:93, 54:94.
Po 3 kėlinių 45:84.
Trečias kėlinys prasidėjo dviem varžovų pražangomis iš eilės ir P. Gasolio trim tritaškiais iš eilės (31:57). M. Kalniečio tritaškis – labai menka paguoda (34:57). M. Kalniečio kovingumą užgesindavo varžovų tritaškiai. Po R. Rubio trečio tolimo metimo – 38:64. Ispanai momentais net tyčiojosi iš mūsiškių (40:70). M. Kuzminskas dar pataikė tritaškį. Ispanai patakė 12 tritaškių iš 26 (43:75). Norėtųsi, kad rungtynės kuo greičiau baigtųsi.
Po dviejų kėlinių Ispanija toliau triuškino Lietuvą 29:48.
Mūsiškiai prastai kovojo dėl atšokusio kamuolio net po savo krepšiu. V. Kariniauskas ir J. Mačiulis priartino lietuvius, bet N. Mirotičius lengvai įmetė iš po krepšio. M. Kuzminsko, Ado Juškevičiaus tritaškiai nublanko prieš R. Rubio tritaškį bei N. Mirotičiaus ir to paties R. Rubio dvitaškius. Tai sugrąžino Ispanijai 15 taškų pranašumą  (29:44). P. Gasolis terorizavo J. Valančiūną, o skirtumas pamažu tapo nepadorus (29:46, 29:48).
Antras kėlinys prasidėjo Mindaugo Kuzminsko taškais (13:26). F. Reyesas pataisė komandos draugo metimą (13:28). M. Kuzminsko pastangomis santykis kiek sušvelnėjo (17:28, atkarpa 4:0). Vienoje atakoje ispanai atkovojo net 5 kamuolius po lietuvių krepšiu. Victoras Claveras ir Vaidas Kariniauskas apsikeitė dvitaškiais (19:30). Lietuvių blykstelėjimas buvo trumpalaikis. P. Gasolio 5 taškai iš eilės ir deficitas vėl -16 (19:35).
Sutrikusią Lietuvos rinktinę ispanai triuškino jau pirmame kėlinyje – 11:26. Lietuviai suklydo net 8 kartus.
P. Gasolis vos vos įdėjo (11:19), o J. Valančiūnas neįmetė iš vidutinio nuotolio. P. Gasolis baudomis padidino skirtumą vėl iki dviženklio (11:21). Domantas Sabonis prametė iš sunkios padėties, o Felipe Reyesas pataikė baudas (11:23).
Nikola Mirotičius ir M. Kalnietis pakaitomis įmetė iš po krepšio (4:10). S. Llulas perėmė P. Jankūno netiksliai perduotą kamuolį ir jau 4:12.  Ricky Rubio tritaškis pasiuntė Lietuvą į lengvą nokdauną (4:15, 5 min.). P. Jankūnas pataikė tik vieną baudą (6:15), o M. Kalnietis taiklus iš vidutinio nuotolio (8:15). Pau Gasolis blokavo J. Valančiūno metimą, o S. Llulas laisvas pralindo po mūsų krepšiu (8:17). Laimė, tritaškį pataikė M. Kalnietis (11:17).
P. Jankūnui užfiksuota pražanga puolime. Ispanai surengė dvi nesėkmingas savo atakas iš eilės. Po J. Mačiulio metimo kamuolys užstrigo tarp lanko ir lentos. Po J. Mačiulio tritaškio kamuolys net nelietė lanko. Sergio Llulas atidarė sąskaitą (0:3). Į J. Mačiulio dvitaškį Pau Gasolis atsakė tritaškiu (2:6), o puolime J. Valančiūnas sužingsniavo. Mūsiškiai nesugebėjo nusiimti paprasto kamuolio po savo krepšiu, o Rudy Fernandezas padidino skirtumą (2:8).
Pristatytos komandų sudėtys. Nuskambėjo Lietuvos ir Ispanijos himnai. Lietuvos starto penketas: Mantas Kalnietis, Renaldas Seibutis, Jonas Mačiulis, Paulius Jankūnas, Jonas Valančiūnas.