Ar jūs turite šansų šio to pasiekti sporte, jeigu nesate itin sportiškų tėvų vaikas ir neturite ypatingų genų mutacijų? Atsakymo į šį klausimą ieško sporto žurnalistas ir bestselerių autorius Davidas Epsteinas, o jo knygą „Sporto genas: įspūdingų pasiekimų mokslas“ išleido leidykla „Liūtai ne avys“. Jūsų dėmesiuiintriguojanti knygos ištrauka.

1985 m. tarptautiniu mastu pasižymėjusi 24-erių metų kliūtinio bėgimo atstovė Martinez-Patino atvyko į Pasaulio studentų žaidynes Kobėje, Japonijoje. Tačiau vos atvykusi ji susigriebė pamiršusi gydytojo išduotą pažymą, patvirtinančią, kad yra moteris ir turi teisę varžytis su kitomis. Taigi Kobėje jai iš skruosto vidinės pusės buvo paimtas mėginys, leidžiantis nustatyti biologinę lytį.

Lytis buvo tikrinama nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio, kai Tarptautinė lengvosios atletikos federacijų asociacija pamatė tiek daug drūtų Rytų bloko moterų, iš kurių didelė dalis dalyvavo dopingo programose, kad buvo būtina patikrinti, ar vyrai atletai neapsimetinėja moterimis. (Iki šiol nepatvirtintas nė vienas toks atvejis.)

Iš pradžių šis patikrinimas būdavo paprastas. Moterų buvo reikalaujama prieš gydytoją nusimauti kelnes. Tačiau iki 1968 m. olimpinių žaidynių Meksike ši žeminanti procedūra buvo pakeista preciziška objektyvia technologija: pagaliuku perbraukus vidinę skruosto pusę ir gavus mėginį, būdavo patikrinamos chromosomos. Moterys turi XX lytines chromosomas, o vyrai – XY.

Tik pasitaiko atvejų, kai jų neturi.

Vėliau tą 1985 m. rugpjūčio dieną ispanų komandos gydytojas pas Martinez-Patino atvyko su naujienomis. Dėl jos testo kilo problema ir ji negalės varžytis. Martinez-Patino svarstė galbūt susirgusi AIDS ar leukemija, pasiglemžusia jos brolio gyvybę. Tačiau gydytojas nieko nebepasakė.

Du mėnesius ji gyveno gniuždoma nerimo. Ji lankėsi pas gydytojus, bet visada viena, mat gailėjosi tėvų, kurie tebegedėjo jos brolio. Tada atėjo laiškas. Ji nesirgo AIDS ar leukemija, tačiau diagnozė pakeitė jos gyvenimą. Laiške buvo rašoma, kad visos išanalizuotos jos mėginio ląstelės turi XY chromosomas.

Staigmena! Jūs esate vyras. Komandos atstovai paragino Martinez-Patino apsimesti, kad susižeidė, ir tyliai baigti karjerą. Ji ne tik atsisakė trauktis, bet ir po trijų mėnesių tapo Ispanijos nacionalinio 60 metrų kliūtinio bėgimo nugalėtoja. Tačiau pergalingas triumfas atnešė ir viešą pažeminimą. Martinez-Patino testo rezultatus spauda nutekino. Nuopuolis buvo staigus ir žiaurus.

David Epstein "Sporto Genas" / Foto: leidykla "Liūtai ne avys"

Buvo atimta viskas, ką tik įmanoma atimti. Ispanijos pareigūnai iš jos atėmė nacionalinį nugalėtojos titulą, ji buvo iškeldinta iš šalies sportininkų gyvenamųjų patalpų. Stipendijos mokėjimas sustabdytas, o pasirodymų įrašai ištrinti, tarsi ji niekada nebūtų egzistavusi. Dalis draugų liko, o dalis pabėgo, tarp jų ir jos sužadėtinis.

Martinez-Patino buvo gėda. Jautėsi išsekusi. Tačiau ji greitai atgavo pusiausvyrą. Kiekvieną kartą spaudos atstovams tvirtino neabejojanti savo moteriškumu. Ji prisiekė nepasiduosianti, o galiausiai sulaukė pagalbos iš tolimos šalies.

Suomių genetikas Albertas de la Chapelle’is perskaitė straipsnį apie Martinez-Patino vargus ir išsakė savo nuomonę. Jis gana gerai žinojo, kad chromosomos nebūtinai nulemia moteriškumą ar vyriškumą. Būtent jis pradėjo asmenų, turinčių XX chromosomas ir auginamų vyrais, tyrimus. „De la Chapelle’io sindromas“ gali pasireikšti tada, kai keičiantis informacija tėvų X ir Y chromosomos tiksliai nesutampa, o Y chromosomos gale esantys genai pametami ir lieka prie X chromosomos.

Už gydytojų apžiūras Martinez-Patino sumokėjo tūkstančius dolerių. Jie pasakė, kad ji turi sėklides, kurios nematomos glūdi lytinėse lūpose, o gimdos ir kiaušidžių nėra. Tačiau gydytojai Martinez-Patino taip pat diagnozavo nejautrumą androgenams, nors sėklidės gamino vyrams būdingą testosterono kiekį. Tai yra jos kūnas ignoravo testosteroną, todėl ji tapo moterimi. Dauguma moterų sportuodamos gali išnaudoti privalumus, kuriuos suteikia nedidelis kūno išskiriamas testosterono kiekis, tačiau Martinez-Patino tokios galimybės neturėjo.

Praėjus beveik trejiems metams po to, kai buvo paviešinti jos lyties nustatymo tyrimo rezultatai, Olimpinio komiteto medicinos komisija susitiko 1988 m. žaidynėse Seule, Pietų Korėjoje, ir paskelbė, kad Martinez-Patino gali grįžti. Tačiau tuo metu jos karjera jau buvo sužlugdyta, o kad gautų teisę dalyvauti 1992 m. olimpinėse žaidynėse, jai pritrūko dešimtosios sekundės dalies.

Maria Jose Martinez-Patino 2019-aisiais
Foto: twitter

1990 m., paskatinta Martinez-Patino incidento, Tarptautinė lengvosios atletikos federacija subūrė tarptautinę mokslininkų grupę, kad ši kartą ir visiems laikams nuspręstų, kaip varžybų tikslais atskirti vyrą nuo moters. Ekspertai atsakė: Mūsų neklauskite! Vietoj to jie rekomendavo išvis atsisakyti lyties nustatymo tyrimo. Iki 1999 m. Tarptautinis olimpinis komitetas moteris tikrindavo tik kilus įtarimui, ir net tada nebuvo aiškaus standarto, pagal kurį reikėtų spręsti, ar tai tikrai moteris.

Šios knygos ieškokite visuose Lietuvos knygynuose bei knygos.lt