Trakų rajone vykusiose kasmetinėse varžybose tradiciškai dalyvavo įvairaus amžiaus raiteliai. Pirmą kartą organizuota ir mažiausiems raiteliams skirta 2 kilometrų trasa, kuria jojo net 9 raiteliai nuo 5 iki 8 metų amžiaus, lydimi suaugusiųjų. Jauniausia varžybų dalyvė – penkiametė Patricija Jakimavičiūtė. Kitose 21, 42 ir 81 kilometrų distancijose varžėsi labiau patyrę raiteriai.

„Visi dalyviai – potencialūs ateities čempionai, kurie vieną dieną tryps ne tik nacionalinių čempionatų trasas, bet atstovaus Lietuvai pasaulyje. Tikiuosi, jog greitai galėsime pasirodyti aukščiausio lygio varžybose Europoje ir pasaulyje. Po truputį auginame žirgus ir treniruojamės“, – sako varžybų organizatorė Ugnė Zalieckienė.

Dėl lietaus visos varžybų trasos buvo gana slidžios, todėl iš dalyvių pareikalavo itin didelio susikaupimo ir budrumo.

„Vis dėlto komandos puikiai susitvarkė su užduotimi, visi žirgai grįžo sveiki. Vienas žirgas pametė pasagą, tačiau su kalvio pagalba žirgas tęsė kovą“, – pasakoja U. Zalieckienė.

12 km debiutantų (suaugusiųjų) rungtyje 1 vietą laimėjo Dominykas Tučkus su Kornetu (Trakai), 2 vietą – Milena Raugevičiūtė su Kurpe.

12 km debiutantų (vaikų iki 14 metų amžiaus) rungtyje 1 vietą laimėjo Andrėja Rimkutė su Aronija, 2 – Andrulevičius Emilis su Latve, 3 vietą – Elžbieta Okaitė su Adjaria (Trakai).

21 km trasoje „Marstall Lietuva taurė“ 1 vietą laimėjo Ineta Gutauskienė su Demonu (Šiauliai), 2 vietą – Urtė Lukošiūtė su Arsenu (Rietavas), 3 vietą – Inesa Olubienė su Galilee K. Latifah.

42 km trasoje „Trakų rajono savivaldybės merės taurė“ trasoje 1 vietą laimėjo Jogailė Dulevičiūtė su Aldikiu (Panevėžys), 2 vietą – Margarita Babič su Alhaja (Trakai), 3 vietą – Eglė Liekytė su Azilal (Šiauliai).

81 km trasoje „Rough Travel taurė“ 1 vietą laimėjo Gabrielė Mateikaitė su Mr. Mayday ox (Trakai), 2 vietą – Sofija Matulevičiūtė su Oran (Šiauliai), 3 vietą – Rustė Mazrimaitė su Paloma (Šiauliai).

Prestižiniu laikomas „Best Condition“ – geriausiai varžybų eigoje ir finiše besijaučiančio žirgo – titulas atiteko arabų veislės žirgui Mr. Mayday Ox, kuriuo jojo daugkartinė Lietuvos išvermės jojimo čempionė Gabrielė Mateikaitė. Tokio tipo prizas nacionalinėse varžybose Lietuvoje buvo įsteigtas pirmą kartą.

Pirmą kartą Lietuvos ištvermės jojimo istorijoje buvo vykdoma tiesioginė varžybų ir apdovanojimų transliacija socialiniuose tinkluose, o žiūrovai bei teisėjai rezultatus ir kadrus iš trasų galėjo stebėti per LED ekraną netoli starto ir finišo linijų.

„Šis sportas unikalus, tad džiaugiuosi, kad galiu prisidėti prie jo vystymo ir populiarinimo Lietuvoje. Ištvermės jojime mane labiausiai žavi šimtaprocentinis dėmesys žirgo sveikatai ir jo gerovei. Šiemet dėl susiklosčiusių aplinkybių pati negalėjau dalyvauti varžybose, bet tai irgi turi savo pliusų: kad pavyktų išties perprasti šį sportą, naudinga į jį pažvelgti ir organizatorės ar teisėjos akimis“, – sako varžybų organizatorė Saulė Biguzaitė.

Jovariškių kaime įsikūrusiame žirginio sporto klube „Naujadvario žirgai“ ištvermės jojimo žirgai auginami ir raiteliai ugdomi jau 15 metų. Žirgyne yra išaugintas ne vienas ištvermės jojimo čempionas. Pirmos „Naujadvario žirgų“ taurės varžybos buvo surengtos 2015-ais metais. Iš viso buvo suorganizuotos 7 varžybos.

Apie ištvermės jojimą

Ištvermės jojimas – tai varžybos, kuriose yra patikrinamas žirgo greitis ir ištvermė, taip pat išbandoma raitelio orientacija bei gebėjimas jausti savo žirgo galimybes. Jojama laukų, miško keliukais.

Varžantis pirmenybė teikiama ne pergalei, o gerai žirgo savijautai. Kiekvienos varžybos pradedamos nuo žirgo veterinarinės patikros. Tarpinėse stotelėse ir finišo vietoje žirgų būklė vėl tikrinama. Jeigu raitelio ir žirgo duetas pirmas kerta finišo liniją, tai dar nereiškia, kad jis laimėjo – galutinį žodį taria veterinarų komisija, įvertinusi fizinę ir psichinę žirgo būklę. Kirtus finišo liniją žirgas turi kuo greičiau nurimti, jo širdis negali plakti tankiau nei 64 dūžiai per sekundę.

Ištvermės jojimo sportas gyvuoja nuo praeito amžiaus vidurio. Tapusi Tarptautinės žirginio sporto federacijos (Federation Equestre Internationale, FEI) disciplina, greitai ištvermė tapo ir sparčiausiai augančia disciplina. Dabar ištvermės jojimą pagal tarptautinių varžybų skaičių lenkia tik konkūrai. Vidutiniškai kasmet organizuojama apie 900 FEI ištvermės jojimo varžybų, o dalyvaujančių šalių skaičius nuo 2004-ųjų išaugo 50-čia procentų.

Lietuvoje ištvermės jojimo čempionatas pirmą kartą organizuotas 2000 m. Kurtuvėnuose.