Ažiotažas dėl bokso varžybų atrankos kilo po to, kai vasarį motyvuojant sudėtinga epidemiologine situacija buvo atšauktas birželį Paryžiuje turėjęs vykti pasaulinis atrankos turnyras. Atšaukus šias varžybas stipriausi Lietuvos boksininkai praktiškai neteko galimybės kovoti dėl olimpinių kelialapių.

LTOK ir LBF oficialiame rašte prašė TOK Specialiosios bokso komisijos (BTF) peržiūrėti ir pakoreguoti Tokijo olimpinių žaidynių bokso varžybų atrankos sistemą, kad ši būtų pritaikyta visoms valstybėms ir visiems sportininkams.

Vis dėlto, susitikime BTF darbo grupės narys Breno Pontesas patvirtino, kad atnaujinta olimpinių žaidynių bokso varžybų atrankos sistema keičiama nebebus.

Šią žinią pirmadienį oficialiame pranešime nacionaliniams olimpiniams komitetams bei nacionalinėms bokso federacijoms pranešė ir TOK Specialiosios bokso komisijos darbo grupės pirmininkas Morinari Watanabe.

Tai reiškia, kad olimpiniai kelialapiai į vasarą vyksiančias Tokijo olimpines žaidynes bus dalinami Amerikos ir Europos atrankos turnyruose, o visi likę – pagal naują reitingų sistemą.

Birželį Paryžiuje vyksiančiose Europos atrankos varžybose dalyvaus tie sportininkai, kurių kovos dėl pablogėjusios epidemiologinės situacijos buvo atšauktos pernai kovą vykusiame turnyre.

Tai reiškia, kad šiose varžybose kovos vienintelė Lietuvos atstovė 19-metė G. Stonkutė.

Kitiems Lietuvos boksininkams lieka vienintelė galimybė – į olimpines žaidynes patekti per naują reitingo sistemą.

53 kelialapiai, dėl kurių turėjo būti kovojama atšauktame pasauliniame atrankos turnyre, bus išdalinti po lygiai keturių žemynų, 13 svorio kategorijų sportininkams.

Tai reiškia, kad galimybės varžytis olimpinėse žaidynėse netenka ir vienas geriausių Lietuvos boksininkų, Europos čempionas Eimantas Stanionis.

„Išnaudojome visas galimybes siekdami įtikinti TOK atstovus, kad atšauktas pasaulinis atrankos turnyras žlugdo ne tik Lietuvos, bet ir kitų nedidelių valstybių boksininkų galimybes kovoti olimpinėse žaidynėse bei pažeidžia olimpinius principus. Apeliavome, kad pakeitus atrankos sistemą, galimybių patekti į olimpines žaidynes netenka jauni boksininkai, kurie neturi reitingo taškų. Dėl tos pačios priežasties nereitinguojami ir profesionalai, kurie gali ir nori dalyvauti olimpinėse žaidynėse ir ten kovoti dėl medalių. Reitingavo sistema yra ydinga, ji turi būti žinoma iš anksto, nes niekas iki tol specialiai nerinko reitingo taškų.

Skiriasi ir svorio kategorijos, kuriose buvo kovojama anksčiau pasaulio ir žemynų čempionatuose, ir tos, kuriose bus kovojama Tokijuje. Deja, į visus mūsų argumentus atsakydavo tik apgailestavimu dėl susiklosčiusios situacijos. LBF ir kitų šalių federacijos siūlė skirti kvotas pagal tai, kiek boksininkų dalyvavo praėjusiose olimpinėse žaidynėse, arba išskirstyti kvotas žemynams, kad jie organizuotų atrankos turnyrus. Tačiau į šiuos siūlymus nebuvo atsižvelgta. Tai kelia klausimų dėl olimpinių atrankos turnyrų organizatorių kompetencijos. Nes kitos sporto šakos organizuoja tiek žemynų, tiek pasaulinius atrankos turnyrus ir suteikia sportininkams galimybes kovoti dėl kelialapių sporto arenose, o ne popieriniuose reitinguose“, – sakė LBF prezidentas Darius Šaluga.

BTF sudarytuose reitinguose yra trys Lietuvos boksininkai. Pasaulio ir Europos čempionatuose 5-ąsias vietas iškovojusi Iveta Lešinskytė svorio kategorijos iki 75 kg reitinge dalijasi 21-24 vietas. Šioje svorio kategorijoje Tokijuje kovos 17 boksininkių.

Pasaulio čempionate 9 vietą iškovojęs Tadas Tamašauskas svorio kategorijoje iki 91 kg reitinge dalijasi 36-28 vietas. Į olimpines žaidynes bus atrinkta 17 boksininkų.

Praėjusiais metais prasidėjusioje Europos zonos atrankos turnyre dėl ringo teisėjo klaidos per žingsnį nuo olimpinio kelialapio likęs Edgaras Skurdelis reitinge yra 85-as. Į Tokiją važiuos 28 šios svorio kategorijos boksininkai.

Profesionalų ringe kovojantis Europos čempionas E. Stanionis ir Europos jaunimo čempionė Gabrielė Stonkutė nėra reitinguojami, nes jų pasiekimai profesionalų ringe ir jaunimo varžybose nėra įtraukiami į BTF reitingus.