Platelių plaukimo maratonas liepos 25 d. vyks jau 39-ą kartą.

Per „Platelle–2020“ renginį bus pagerbtas ir šviesus šiemet mirusio pastarųjų metų maratono varžybų vyriausiojo teisėjo Petro Valučio atminimas.

Dalyvių lauks tradiciniai 3,5 km ir 1,8 km, o senjorų – 300 m nuotoliai. Kaip ir kasmet, kiekvienam plaukikui bus įteikti specialiai pagaminti sportiniai marškinėliai, ženkliukai, medaliai.

Nugalėtojai bus apdovanoti „Žalgirio“ draugijos medaliais, taurėmis ir diplomais, bus išduoti sertifikatai.

Prizai laukia ir iš toliausiai atvykusio sportininko, jauniausio ir vyriausio varžybų dalyvių.

Varžybų vyr. teisėjas – Plungės sporto ir rekreacijos centro direktorius Alvydas Viršilas – sako, kad sėkmingam maratonui surengti daug ko nereikia: gero oro, gausaus plaukikų ir žiūrovų būrio.

Platelių plaukimo pradininkai – plateliškis žurnalistas ir kraštotyrininkas Eugenijus Bunka bei sovietmečiu „Nemuno“ draugijos Plungės rajono tarybos pirmininku dirbęs Benas Čiutys.

Jie abu puikiai mena, kai pirmajame maratone 1982-aisiais dalyvavo vos 16 plaukikų.

Pirmuoju varžybų nugalėtoju tapo palangiškis Egidijus Bružas, 1752 m distanciją įveikęs per 32 min. 35 sek.

Rekordinis plaukikų skaičius – 175 – dalyvavo jubiliejiniame 25-ajame maratone. Arti rekordo (171 dalyvis) buvo ir 30-asis plateliškių maratonas.

Platelių maratone yra dalyvavę Rusijos, Baltarusijos, Vokietijos, Latvijos, JAV, Prancūzijos plaukimo entuziastai.

Nuolatinis šių varžybų direktorius, Platelių „Žalgirio“ jachtklubo direktorius Vaclovas Buivydas, atsakingas už plaukikų saugumą, ir „Žalgirio“ draugijos vyriausioji specialistė Angelė Bilevičienė tikisi, kad, esant geram orui, šiemetis maratonas turėtų sutraukti iki 170 įvairaus amžiaus sportininkų.

„Ankstesniais metais sportininkai nuo jachtklubo plaukdavo per visą ežerą, apie 7 km, paskui – nuo jachtklubo iki Pilies salos ir atgal.

Po to nuotolis sutrumpėjo iki 3,5 km, o 1,8 km distancija buvo visą laiką. Svarbiausiai plaukikams – kad būtų ne vėsesnis kaip 17 laipsnių ežero vanduo. Kai vandens temperatūra būna 15–16 laipsnių, plaukti 3,5 km nuotolį jau pavojinga sveikatai. Didžiausias Žemaitijos ežeras iki šiol mūsų neišduodavo, liepos mėnesį vanduo neatvėsdavo.

Kaip ir ankstesniais metais, šiemet tikimės sulaukti svečių ir už užsienio. Iš toliausiai atvykusiam plaukikui E. Bunka tradiciškai įteiks savo pagamintą suvenyrą“, – sako V. Buivydas.

Platelių maratoną pamėgo ir 33 kartus Lietuvos čempionė, 1973 metų universiados bronzinė medalininkė, pirmoji Lietuvos plaukikė, dalyvavusi olimpinėse žaidynėse Birutė Užkuraitytė-Statkevičienė, kuri varžybose dažniausiai dalyvauja su savo auklėtiniais.

Iki šiol visuose Platelių plaukimo maratonuose rungtyniavęs 72-ejų Antanas Guoga iš Marijampolės klubo „Torpedos“ tapo savotišku Platelių plaukimo maratono simboliu.Jis bandys jėgas ir šiemet, senjorų grupėje įveiks mažąjį maratoną.

Kad žiūrovams varžybos neprailgtų, vyks linksmosios varžybos su alaus statinės nešimo vandenyje rungtimi. Statinė sveria nei daug, nei mažai – 30 kg. Vyrams iššūkį kartais meta ir moterys.

Emocingos turėtų būti virvės traukimo vandenyje varžybos, lenktynės netradicinėmis plaukimo priemonėmis, smiginio varžybos.

„Platelle–2020“ varžybų atidarymas – šeštadienį, 12.15 val., maratono varžybų pradžia – 12.30 val., o nugalėtojų apdovanojimas – 16 val.